ازدواج می تواند خشنود کننده ترین یا ناکام کننده ترین تجربه زندگی شما باشد. در واقع بسیاری از ازدواج ها از بسیاری جهت نا کام کننده و از بسیاری جهات دیگر ارضا کننده هستند. عواملی که در ادامه مطرح می کنیم شانس ازدواج موفق را افزایش می دهند و این عوامل موارد مهمی هستند که قبل از ازدواج سعی کنید آن ها را یاد بگیرید و درباره ی آن ها فکر کنید.

طبق گفته بهترین مشاور خانواده زوجین باید مستقل باشند و به درجه لازم از پختگی رسیده باشند. و هر چقدر که افراد پخته تر و مستقل تر باشند، بهتر شدن ارتباط و افزایش صمیمیت برای آن ها آسان تر خواهد بود. از طرفی سن زوجین در ازدواج نیز اهمیت دارد و تحقیقات نشان می دهد که هر چه ازدواج در سنین پایین تر اتفاق افتاده باشد، احتمال جدایی و طلاق در آن ها بیشتر خواهد بود. به همین دلیل سن مناسب و اختلاف سنی مناسب و از همه مهم تر رسیدن به رشد و پختگی مناسب از عوامل مهمی هستند که قبل از ازدواج باید به آن ها توجه کرد.

هر دو فرد چه مرد و چه زن به همان اندازه که طرف مقابل را دوست دارند باید خودشان را هم دوست داشته باشند.

در یک ارتباط صمیمانه اعتماد به نفس عامل بسیار مهمی است. اگر شما خودتان را دوست نداشته باشید، دوست داشتن فرد دیگر واقعا مشکل خواهد بود  و این دوست داشتن خود نیازمند اعتماد به نفس کافی می باشد و قبل از این که بخواهید واقعا برای کسی عشق بورزید قبل از آن شما نیاز به دوست داشتن خود و احساس امنیت و اطمینان به خود دارید. زمانی که شما خودتان را دوست نداشته باشید و توانایی عشق ورزی به خود را نداشته باشید. این که بتوانید به فرد دیگر عشق بورزید، غیر ممکن خواهد بود. عشق ورزی و توانایی دوست داشتن و دوست داشته شدن از فاکتورهای مهم ایجاد صمیمیت است.

هر دو زوج به همان اندازه که از با هم بودن لذت می برند از جدا از هم بودن هم لذت می برند.

طبق نظر روانشناس متخصص برای برقراری تعادل بین با هم بودن و جدا از هم بودن که لازمه یک ارتباط صمیمانه است، زوجین نیاز به لذت بردن از فعالیت های جداگانه و وقت جداگانه دارند. اگر که زوجین بیش از حد با هم باشند، منجر به بروز رفتارهای منفی مانند کنترل کردن همدیگر و شکست در قدردانی از همسر می شود. ولی این نکته فراموش نشود که برقراری ارتباط با کیفیت و به اندازه کافی برای هر رابطه ای مهم است.

شغل و کار مناسب زوجین:

یک شغل ثابت که موجبات امنیت اقتصادی و عاطفی زوجین را فراهم می کند. زمانی که همسران پیشرفت شغلی داشته باشند، وقت و انرژی بیشتری برای رابطه عاطفی و اجتماعی خود اختصاص می دهند اما وجود فشار شغلی و مالی باعث می شود که انرژی کمتری برای رابطه باقی بماند. اگر که زوجیم امنیت شغلی و درآمد خوب داشته باشند تمرکز بهتر و بیشتری به ازدواج و رابطه شان خواهند داشت.

زوجین خودشان را بشناسند.

ارتباط صمیمانه نیازمند گشاده رویی و صداقت است. هر یک از زوجین باید قادر به ارزیابی صادقانه توانایی ها و کمبودهای شخصی خودشان باشند و نباید دیگران را به خاطر مشکلاتشان سرزنش کنند. و همچنین هر فردی باید بداند که چه چیزهایی از طرف مقابلش می خواهد و چه چیزهایی را باید به همسر خود بدهد. آگاهی به خود در قدم اول لازمه داشتن ازدواج موفق است. اگر که فرد خودش و خواسته هایش را نشناسد نمی تواند ارتباط قوی و مناسبی را با طرف مقابل برقرار سازد.

ابراز وجود:

طبق نظر برترین مرکز مشاوره یکی از موارد مهم در عشق و صمیمیت ابراز وجود است. ابراز وجود یعنی این که همسران بتوانند آزادانه و صادقانه احساسات، عواطف، عقاید، باورها، نیاز ها و خواسته های خود را به دیگری بیان کنند. همسران قاطع آن چیزی را که از همدیگر می خواهند به طور واضح از همدیگر درخواست می کنند و مهارتی مهم است که به وسیله آن زوجین نیازهای خود را به روشنی و ازادانه بیان می کنند.

رفع نیازهای یکدیگر:

زمانی که روی نیازهای دیگران تمرکز پیدا می کنیم و نسبت به آن ها آگاه می شویم، خواهیم دید که دیگران نیز تمایل پیدا می کنند که به نیازهای ما توجه کنند. این که بتوانید بدون خودخواهی نیازهای یکدیگر را برآورده سازید و در این صورت است که منجر به ایجاد ارتباط صمیمانه همراه با مشارکت و همیاری بین دو طرف می شود و در نتیجه هر دو طرف از رابطه سود می برند و در نهایت ازدواج موفقی را تجربه می کنند. زمانی که هر دو طرف در رابطه سود می برند به موفقیت منجر می شود و سود یکی از زوجین و یا بازنده شدن هر دو به معنای موفق شدن رابطه نیست. برای این که اطلاعات بیشتری در خصوص مهارت های زناشویی به دست بیاورید و یک ازدواج موفق و سودمند را برای خود و شریک عاطفی تان رقم بزنید از تست پیش از ازدواج و مشاوره استفاده کنید.