اختلال عملکرد جنسی علاوه بر ایجاد تاثیرات روانی در فرد، دارای یک سری عواقب بالینی خاص می‌باشد. این تاثیرات را در 3 بخش مجزا مورد بررسی قرار خواهیم داد.

تاثیر بر روابط :

طبق نظر روانشناس خوب ایرانی روابط جنسی وقتی به صورت طبیعی اجرا می‌شوند معمولا تنها به عنوان بخش کوچکی از کل رابطه در نظر گرفته می‌شوند، اما وقتی در این زمینه مشکل پیش بیاید تمامی جنبه های یک رابطه تحت تاثیر قرار می‌گیرند. در صورت عدم توجه به مشکلات جنسی، جنبه های غیر جنسی رابطه نیز پسرفت می‌کند. نا توانی در انجام اعمال جنسی باعث ایجاد روحیه و نگرش منفی بین زوجین می‌گردد. این احساس منفی می‌تواند خود را به شکل شرمندگی، احساس گناه، خشم، نا امیدی و کاهش احترام به خود نشان دهد. و این احساسات منفی باعث خودداری از برقراری رابطه جنسی می‌گردد. اگر به این مشکلات توجه نشود، رابطه در خطر خواهد بود.

تاثیر بر کودکان:

مشکلات جنسی ممکن است اثرات بدی بر کودکان زوج های مبتلا به این مشکلات داشته باشند. این تاثیرات شامل روابط زیان  آور میان اعضای خانواده و عواقب ناشی از طلاق های احتمالی به دلیل مشکلات جنسی می‌شوند. تحقیقات نشان می‌دهد که طلاق بر زندگی کودکان به شکل دراز مدتی تاثیر منفی می‌گذارد و در حوزه های اجتماعی، احساسی، رفتاری و تحصیلی زندگیشان را مختل می‌نماید. و همچنین بر اساس تحقیقاتی که صورت گرفته است ، عامل مخرب اصلی، عدم توافق میان والدین است نه صرفا جدایی آن ها از یکدیگر.

تاثیر بر فرد:

طبق نظر مشاوران مراکز خانواده درمانی اضطراب می‌تواند توسط مشکلات جنسی یا ارتباطی شعله ور گردد. احتمالا به طور شایعی افسردگی هم ممکن است در افراد مستعد رخ دهد. مشکلات جنسی افسردگی ایجاد می‌کنند ولی خود افسردگی هم برخی اختلالات جنسی ثانویه دارد و آن را باید جز علائم افسردگی و ساز و کار های مرتبط با آن مثلا از دست رفتن لیبیدو مورد توجه قرار داد. حتی مصرف دارو های ضد افسردگی موجب اختلال جنسی می‌شود. و برای دیدن یک بررسی مفصل و به روز در مورد اثرات و عوارض داروهای روانی می‌توانید به ذاهنمای دارو درمانی روانی مراجعه کنید.

این واقعیت که مشکلات جنسی دارای اثرات بدی بر روابط، کودکان و افراد هستند، حاکی از اهمیت بررسی و توجه به این گونه مشکلات می‌باشد. کلید رسیدن به چنین وضعی کسب اطلاع در مورد عملکرد های جنسی در حالت کلی و طبیعی می‌باشد.

در یک رابطه‌ی جنسی سالم، فرایند پاسخ جنسی معمولا شامل موارد زیر می‌باشد. 

  • سائق و میل جنسی
  • بر انگیختگی
  • رسیدن به سطح ثابتی از برانگیختگی
  • ارگاسم
  • مرحله فرونشینی

سائق و میل جنسی:

بر اساس گفته‌ی کلینیک زوج درمانی مرحله‌ی اولیه یا سایق جنسی نشان دهنده‌ی سطح علاقه جنسی اخیر فرد می‌باشد. نیاز جنسی با تمایل جنسی تفاوت دارد . نیاز جنسی، به معنای احساس نیاز برای برقراری ارتباط جنسی است و در همه انسان ها به دلایل بیولوژیکی وجود دارد و شخص خاصی را در بر نمی‌گیرد ، اما میل جنسی روی فرد با موضوع خاصی متمرکز است. نیاز جنسی خود را به صورت افکار کلی در مورد روابط جنسی نشان می‌دهد. ولی تمایل معمولا به یک فرد خاص مربوط می‌شود.

برانگیختگی:

در این مرحله افکار و فعالیت های جنسی تمرکز بیشتری پیدا می‌کند و شباهت های آناتومیک و فیزیولوژیکی اندام های تناسلی زن و مرد می باشند.

ثبات برانگیختگی:

در این مرحله، افراد در یک سطح برانگیختگی جنسی بالا قرار دارند. مدت این دوره در بین افراد مختلف و حتی در زمان های مختلف برای یک فرد با توجه به شرایط موجود متفاوت می‌باشد. امکان دارد این مرحله به ارگاسم منتهی شود و ممکن است این اتفاق نیفتد. 

ارگاسم:

مفهموی اسرار آمیز است که در فیزیولوژی اعصاب که شامل فرایند های مرکزی در مغز و یک احساس شهوانی و انقباض عضلانی که عمدتا به صورت غیر ارادی می‌باشد. 

مرحله‌ی فرونشانی:

آخرین مرحله از یک پاسخ جنسی طبیعی، رفع تحریک یا فرونشینی است. در این حالت، بدن به حالت عادی برمی‌گردد. کاهش ضربان قلب، کاهش سرعت تنفس ، التهاب پوست بدن و کاهش تمرکز خون و رطوبت می‌باشد. این مرحله فرصا خوبی برای نزدیکی روحی و جسمی در یک ارتباط دوستانه میان زوجین می‌باشد، هر چند کسانی که یک روز پر مشغله را پشت سر گذاشته اند، خواب را ترجیح می‌دهند. و این موضوع می‌تواند موجبات نا خشنودی شریک جنسی آنان را فراهم آورد. 

دوره بی پاسخی:

این مرحله در مردان اتفاق می‌افتد و پس از ارگاسم اغاز می‌شود و طی آن امکان تحریک بیشتر وجود ندارد و با افزایش مدت زمان آن با افزایش سن بیشتر می‌شود. فرض کلی بر این است که مراحل مذکور در هر فعالیت جنسی به ترتیب اتفاق می‌افتد ولی در واقع دارای استقلال هم هستند زیرا که تفاوت هایی بر اساس عصب شناسی وجود دارد. 

مشکلات جنسی همواره برچسبی ناخوشایند را با خود به همراه دارند و در نتیجه، صحبت کردن در مورد چنین مسائلی ممکن است دشوار باشد. مشکلات جنسی به طور کلی به 3 قسمت تقسیم می‌شوند که شامل اختلالات عملکرد جنسی، اختلالات هویت جنسی و انحرافات جنسی می‌باشد. مشکلات جنسی شایع تر از آن چیزی است که بیشتر مردم فکر می‌کنند. به همین دلیل برای این که بتوانید رابطه‌ی بهتر و لذت بخشی داشته باشید و از بسیاری خطر های احتمالی دوری کنید در جهت درمان مشکلات جنسی خود اقدام نمایید و برای این کار می‌توانید با مشاوران مراکز مشاوره شمال تهران در ارتباط باشید.