یکی از موارد مهم برای داشتن رابطه ای موفق پذیرفتن تفاوت ها می باشد . زیرا که وجود تفاوت ها اجتناب ناپذیر است . زوج هایی که نمی توانند تفاوت هایشان را قبول کنند رابطه ای دشوار را تجربه خواهند کرد . روانشناس قبل ازدواج ایرانی بیان می کند که زوج های شاد از منحصر به فرد بودنشان لذت می برند و با هم رشد می کنند و به همین دلیل نباید تلاش کنید که خودتان را شبیه همسرتان سازید . شما باید به عنوان افرادی مجزا متفاوت هستید و بعضی از این تفاوت ها میان زن و شوهر پذیرفتنی است و حتی ممکن است فایده هم داشته باشد . یعنی تفاوت های موجود در رابطه ی زناشویی می توانند به شما فرصت بزرگ شدن بدهند . می توانید با مصالحه یا انعطاف پذیری متقابل بر سایر تفاوت ها غلبه کنید . البته بعضی از تفاوت ها به سادگی رفع نمی شوند و باید یاد بگیرید که با این تفاوت ها زندگی کنید . نمی گوییم که به اجبار به روی خودتان نیاورید و با بدبختی آن ها را تحمل کنید بلکه باید به آن ها احترام بگذارید و این احترام ارزش بیشتری را به زندگی تان خواهد بخشید .

برای کنار آمدن با تفاوت ها چه باید کرد ؟

برای این که بتوانید با تفاوت ها کنار بیایید به موارد زیر توجه کنید که در این امر کمک خواهد کرد :

به خودتان اعتماد داشته باشید :

درگیری با تفاوت ها گاهی نشانه ی ضعف خود باوری است اگر مدام نگران باشید که اشتباه می کنید یا به عقاید خودتان شک داشته باشید ممکن است به جای این که تفاوت های میان خود و همسرتان را تمایز ساده ببینید ، آن ها را درست و غلط قلمداد کنید . هر وقت متوجه تفاوت می شوید ممکن است گواه بر اشتباه خود ببینسد و یا نسبت به خودتان بدبین شوید و یا آن را چالشی بدانید که در مقابلش دفاع کنید .

کنجکاو باشید و از ستیزه جویی فاصله بگیرید .

بر اساس مطالعات بهترین مرکز مشاوره تهرانیان اگر کاری که همسرتان می کند از دید شما معنایی ندارد ، حتما این مسئله را جوری با او در میان بگذارید که فکر نکند به او می گویید عقلش نمی رسد . بلکه باید با روش بهتری آن را بیان کنید و حس کنجکاوانه را در صحبت های خود داشته باشید .

شباهت ها را در نظر بگیرید .

اگر درگیر برخی مشکلات هستید به خود یاد آوری کنید که در بسیاری موارد با همسرتان شباهت دارید و حتما بر آن ها تاکید کنید . مثلا در صحبت هایتان سعی کنید به مواردی اشاره کنید که هر دوتان به آن ها علاقه دارید و طبق میل هر دو نفرتان می باشد و در این صورت احساس صمیمیت بیشتر را تجربه خواهید کرد .

به هم احترام بگذارید :

طبق گفته ی مشاوران خانواده کشور اگر فکر ، احساس یا عملکرد کسی مثل شما نباشد ، آن فرد متفاوت است نه این که اشتباه می کند . همه ی افراد ممکن است که نسبت به این موضوع آگاهی داشته باشند اما عمل کردن به آن دشوار است . اما باید در بسیاری موارد به این تفاوت ها احترام بگذارید .

متاسفانه با بعضی از تفاوت ها نمی شود زندگی کرد و اگر شما و همسرتان ارزش های اخلاقی یکسان یا آرزو های مشترکی برای آینده نداشته باشید شاید نتیجه این باشد که شما دو نفر با هم نا سازگارید . یافتن ابعاد گوناگون تفاوت میان شما و همسرتان می تواند ضامن رشد فردی شما باشد . ضمن این که این تفوت ها می تواند رابطه ی زناشویی تان را از یکنواختی کسالت بار برهاند وقتی که بتوانید تفاوت ها را به منزله ی فرصت ببینید ، می توانید به آن تفاوت ها که رابطه و زندگی مشترک شما ارزش بیشتری می بخشد احترام بگذارید و با آغوش باز بپذیرید . 

طبق نظر بهترین مشاور روانشناس ایران تفاوت ها ممکن است بر سر مسائل مختلفی باشد که یکی از آن ها رفتار است زیرا که هرکسی به روش متفاوتی کار ها را انجام می دهد و این روش ها با شما متفاوت باشد و در نتیجه اختلافاتی را ایجاد کند و یا احساسات که موضوع دیگری است و اگر روش های ابراز احساسات زن و شوهر متفاوت باشد ممکن است شرایط به نوعی برایشان سخت شود . و یا دوستان و فامیل و نوع ارتباط با آن ها نیز می تواند تفاوت هایی را به همراه داشته باشد و تفاوت در عقاید و سلایق موضوع دیگری است که می تواند مشکلاتی را ایجاد کند به این صورت که اختلاف عقیده ممکن است در هر سطحی وجود داشته باشد از مسائل ساده تا بسیار پیچیده . و یا ممکن است که زن و شوهر علایق ، سرگرمی ها ، محیط خانه ، تفریحات ، دوستان و روابط جنسی کاملا متفاوتی از یکدیگر را قبول داشته باشند . در حالت کلی هر چقدر بیشتر طرف مقابلتان را بشناسید ، جنبه های بیشتری را در او پیدا خواهید کرد و هر چقدر که در طول زندگی با یکدیگر گام بردارید ، این تفاوت ها در تجربه ی اتفاقات زندگی بیشتر خود را نشان خواهد دارد و اگر که قبول کنید که این تفاوت ها اجتناب ناپذیر هستند ، به جای جنگیدن با آن ها ، به درستی کنار خواهید آمد .