در برخی موارد افراد زمانی که در زندگی مشترک خود به مشکل بر می خورند به جای کمک گرفتن از فردی متخصص خیانت را به عنوان راه حل انتخاب می کنند و شرایط دشواری را برای خانواده ایجاد می کنند در ادامه به 6 علت مهم خیانت همسر  اشاره می کنیم که وجود هر کدام از آن ها ممکن است عامل ایجاد کننده خیانت باشد .

حس تنوع طلبی :

حس تنوع طلبی در افراد امروزه بسیار دیده می شود و  پیش می آید که بعضی از مردان و زنان درگیر چنین روابطی می شوند و از این راه به شریک عاطفی خود خیانت می کنند . علت این تنوع پذیری ممکن است عدم شناخت خود و اهداف خود باشد و یعنی دقیقا نمی دانند که به دنبال چه کسی هستند و تمایل دارند که روابط مختلفی را با افراد گوناگون تجربه کنند . از سویی ممکن است اکثر رویداد های زندگی و رفتار ها و بر خورد ها به عادت تبدیل شود و فرد را به توع طلبی سوق دهد .

ازدواج های اجباری :

زن و مردی که بر خلاف میلشان و به دلیل اصرار خانواده یا هر دلیل دیگری تن به ازدواج می دهند ، احتمال آن که به همسرشان خیانت کنند بیشتر از سایر افراد است . وجود عشق و علاقه و ازدواج بر اساس منطق و خواسته و تصمیم خود فرد از بروز چنین مشکلاتی می کاهد . 

بر آورده نشدن نیاز های جنسی :

برخی از زوجین در روابط جنسی خود با مشکلاتی رو به رو هستند و به جای کمک گرفتن از مشاوران بهترین مطب روانشناسی تهران به همسرشان خیانت می کنند و وضعیت دشوار تری را ایجاد می کنند . مشکلات جنسی می تواند منشا جسمی و یا روانی داشته باشد و صحبت کردن درباره ی این مشکلات با همسر و درمان آن ها می تواند بسیار مفید باشد . در جامعه ی ما گفت و گو درباره ی چنین مسائلی برای بسیاری از افراد دشوار است و از مطرح کردن مسائل جنسی خجالت می کشند و یا می ترسند . اما باید بدانیم که صحبت کردن و آگاهی از مشکلات می تواند در بهبود رابطه زناشویی موثر باشد و از بسیاری مشکلات شدید تر مانند خیانت بکاهد .

سردی روابط :

وقتی بین زوج ها روابط محبت آمیز ، عاطفی و هیجانی کم می شود و دیگر خبری از احساس شور و هیجان نیست و به عبارتی صمیمیت بین آن ها کمتر شده و یا جذابیت های فرد مقابل برایشان یکنواخت و تکراری شده باشد ، ممکن است با خیانت رو به رو شوند . رابطه ی زناشویی نیازمند رسیدگی مداوم در جهت رشد و داشتن زندگی مشترک موفق می باشد . کوتاهی کردن در این امر به تدریج سردی و کاهش صمیمیت و حتی جدایی را در پی خواهد داشت .

داشتن انتظارات نا معقول :

بهترین روانشناس فردی بیان می کند که در زندگی مشترک انتظارات غیر منطقی و نا معقول در مسائل زناشویی و مادی می تواند هر کدام به نوعی به زندگی آسیب وارد کند . توقعات و انتظاراتی که دور از توانایی افراد می باشد شرایط بحرانی را ایجاد می کند و در نتیجه افراد ممکن است به خیانت روی بیاورند .

انتقام گرفتن :

زن و شوهر ممکن است به دلیل رنجشی که از یکدیگر دارند دست به انتقام می زنند و با مسائل خیانت همسر رو به رو می شوند . ممکن است که افراد کار های بدی را که همسرشان در حقشان کرده را تلافی کنند و بی وفایی می کند . 

چند نوع خیانت داریم ؟

خیانت در رابطه ی خانوادگی دارای انواع متفاوتی است که شامل خیانت ذهنی ، خیانت رفتاری و خیانت کلامی می باشد که در ادامه به توضیح مختصری از آن ها می پردازیم .

خیانت رفتاری :

منظور از خیانت رفتاری این است که یکی از همسران به صورت رفتاری و با ارتباط بر قرار کردن با شخصی خارج از سیستم خانواده به همسرش خیانت می کند که بخش اعظم آن را ارتباط های جنسی تشکیل می دهد و در جامعه ی ما نیز رایج است .

خیانت ذهنی :

افرادی که در فکر و تخیلاتشان مدام به شخص دیگر می اندیشند و بر اساس ذهنشان ، آن فرد شخصی ایده آل به شمار می آید و در این موقع است که برای زندگی مشترک خطر می آفریند ، زیرا آن شخص دائم شریک زندگی اش را با فرد ایده آل ساخته ساخته ذهنش مقایسه می کند و چون همواره در حال قیاس است ، در ارتباط با همسرش به مشکل می خورد و  ممکن است که همسر خود را پیوسته انتقاد ، سرزنش و تحثیر کند و رابطه را به سردی پیش ببرد .

خیانت کلامی :

در این نوع خیانت ، زن یا مرد به صورت تلفنی یا اینترنتی یا اینکه در هر موقعیتی که فراهم شود با یکدیگر صحبت کرده و گرم می گیرند . امروزه به دلیل استفاده بیش از حد مردم از اینترنت و فضای مجازی و وجود انواع شبکه های اجتماعی زمینه را برای ایجاد چنین مشکلاتی فراهم می کند .

زمانی که خانواده در جهت حل مشکلات خود اقدام کنند و قبل از وخیم شدن و بحرانی تر شدن وضعیت آن را بهبود ببخشند از بروز بسیاری از مشکلات شدید مانند خیانت خواهند کاست . طبق نظر مشاوران کودک اختلافات والدین و شدت این تعارض ها کودکان را از لحاظ سلامت روانی و رفتاری و عملکرد ها به خطر می اندازد و از این رو برای داشتن فرزندان سالم والدین باید تلاش لازم را انجام دهند .