باور های نا درست که بسیاری از ما درباره ی عشق و داستان های عاشقانه داریم و این باور ها ما را از انتخاب هوشمندانه باز می دارد و این رفتار ها و باور ها علائمی غلط درباره ی ازدواج هستند که به دلیل تماشای فیلم ها ، کتاب های رمان عاشقانه و یا نداشتن اطلاعات کافی درباره عشق و نبود آموزش کافی در این زمینه است . برخی از افراد بر اساس همین باور های اشتباه ازدواج می کنند و این ازدواج را با مشکلاتی رو به رو می سازند . این باور های اشتباه شامل موارد زیر می باشد :

عشق واقعی مشکلات را از بین می برد !

برخی از افراد اعتقاد دارند که اگر واقعا عاشق باشند ، خوشبخت خواهند بود و بر تمام مشکلات فائق خواهند آمد . و ممکن است به دلیل عشق بسیاری از مسائل مهم را نادیده بگیرند برای مثال به خاطر عشق مصرف مشروبات الکلی او را نادیده بگیرند و یا بیکار بودن و نداشتن شغل ، خلق و خوی بد و بی ثبات ، نا توانی در بیان احساسات ، مشکل داشتن با خانواده ، فراموش نکردن نامزد و ارتباط قبلی ، اختلاف سن زیاد ، فاصله ی دور از هم ، اختلاف مذهبی ، نداشتن جاذبه ی جنسی و .... را نادیده بگیرند و بگویند که اگر ما عاشق یکدیگر باشیم ، مشکلات گفته شده برای اهمیت نخواهد داشت ، اما موارد گفته شده سبب به وجود آمدن تعارض ها و اختلافات بسیار در زندگی مشترک خواهد شد و ازدواج موفقی را در بیشتر موارد به دنبال نخواهد داشت و قبل از ازدواج باید آن ها را بررسی کرد . برخی از افراد می گویند که اگر بیشتر به او محبت کنم ، می توانم او را تغییر دهم و در روابطی خواهد ماند که هیچ گونه محبتی وجود ندارد . باید بدانیم که عشق برای موفقیت در ازدواج کافی نمی باشد و موارد دیگری نظیر تفاهم و تعهد هستند که باید در رابطه حضور داشته باشند .

عشق در نگاه اول :

بر اساس مطالعات بهترین مشاوره روانشناسی برخی از افراد به عشق در نگاه اول باور دارند اما این مورد باعث می شود که از بررسی بسیاری از موارد در رابطه بپرهیزید و ممکن است که به عنوان هوس در نگاه اول باشد و عواطف و احساسات بسیاری شما را درگیر می کند و در نتیجه با عشق اشتباه می گیرید و یا ممکن است که حتی عاشق خود او نباشید و علکه عاشق تصویری از او شده اید و ماهیت فرد را نادیده می گیرید . برای داشتن عشق واقعی باید زمان کافی را بگذرانید .

تنها یک عشق واقعی وجود دارد .

در دوران مجردی هر فردی که به شما نزدیک می شود را زیر ذره بین می گیرید و هر عیب او را به عنوان مدرکی بر اساس این که او عشق واقعی نیست رد می کنید اما باید بدانیم که هیچ انسانی کامل نیست و هر فردی با کاستی هایی ممکن است که همراه باشد . اعتقاد بر این باور باعث می شود که در ذهن خود تصویری رویایی از فرد ایده آل بسازید و همسر خود را پیوسته با آن مقایسه کنید و به همین دلیل ا بسیاری موارد مثبت دیگر که در فرد وجود دارد غافل می شوید . ما نمی توانیم بگوییم که فقط یک نفر در این دنیا وجود دارد که با او خوشبخت خواهیم شد و دمحدود به یک فرد نمی شود .

همسرتان شما را باید از هر نظر ارضا کند .

طبق نظر مشاوران کلینیک زوج درمانی بسیاری از افراد فکر می کنند که همسرشان باید تمام نیاز های او را برآورده سازد و باید ذهن آن ها را بخواند که چه خواسته ای دارند و توقع دارند که همه ی مشکلات آن ها را حل نمایند . اما چنین باوری عواقبی را به دنبال دارد و باعث می شود که از شناسایی رابطه خوب و سالم باز بمانید به خاطر این که آن نیاز هایی که باید خودتان رفعشان کنید توقع دارید که همسرتان برای شما رفع کند و در نتیجه ممکن است شما رابطه ای خوب را پایان دهید اما هر فردی باید بتواند به صورت مستقل عمل نماید و هر گونه احساس پوچی و غم و تنهایی و عدم حل شدن آن ها توسط خودتان بعد از ازدواج نیز در شما وجود خواهد داشت . 

اگر همسر مناسب خود را پیدا کرده باشید می تواند نیاز های شما را تا حدودی بر آورده سازد اما نباید توقع داشته باشید که او تمام نیاز های شما را رفع کند .

جاذبه ی جنسی همان عشق است !

طبق نظر بهترین مشاور جنسی باور داشتن به چنین عقیده ای باعث می شود که خود را با کسانی در گیر کنید که با آن ها تفاهم ندارید و باعث می شود که به سختی بتوانید کسانی را که برای شما مناسب نیستند را رها کنید  و باید بدانید که روابط جنسی خالی از احساس ، هیچ ارتباطی با عشق واقعی ندارد . 

طبق نظر روانشناس خوب بهترین مراکز مشاوره برای این که بتوانید رابطه مناسب و ایده آلی را تجربه کنید باید اطلاعات خود را در زمینه ی عشق افزایش دهید و همچنین آَشنایی کافی با فرد را در نظر داشته باشید تا بتوانید به صورت موفق عمل کنید . توجه داشتن به این باور های اشتباه و نادیده گرفتن موارد اساسی برای افراد بسیار آسیب رسان خواهد بود .