جان گاتمن برای مدت چهل سال در زمینه روابط زناشویی تحقیق کرده است . در شروع تحقیقاتش وی به مکالمات بیش از هزاران زوج با یکدیگر گوش کرد و یادداشت های زیادی را تهیه کرد. او توانست توصیه های مثبت و منفی برای درک حالت هایی که پس زمینه صحبت ها و گفتگوهاست را یادداشت و رفتارهای زوجین را نمره گذاری کرد. و بعد از مشاهدات علمی بسیار توانست مواردی که نمایانگر رابطه زناشویی مشکل دار است را مطرح کند. گاتمن چهار الگو را بیان کرد که باعث ایجاد مشکل در روابط زناشویی می شود. 

انتقاد از همسر :

طبق نظر مشاور روانشناس انتقاد از همسر اولین علامت وجود مشکل در روابط زناشویی است. زمانی که یک طرف دائم طرف دیگر را مورد انتقاد قرار می دهد و برچسب های بدی به او می زند، روابط زناشویی آسیب می بیند و فراموش نکنید که تفات قائل شدن بین ویژگی های یک فرد و اعمالش بسیار مهم است. زمانی که شما از طرف مقابلتان ناراحت هستید لازم نیست که کل شخصیت او را زیب سوال ببرید و طرف مقابل را با انتقاد مواجه کنید ولی می توانید فقط رفتاری که باعث شده ناراحتتان کند را بیان کنید و فقط به آن اشاره کنید و در این صورت نتیجه بهتری خواهید گرفت در غیر این صورت فرد حرف های شما را انتقاد تلقی خواهد کرد و از آن جایی که هیچ کس از آن خوشش نمی آید احتمال این که فرد حالت دفاعی بگیر بسیار زیاد است که این حالت دفاعی خود نیز باعث ایجاد مشکلات بسیاری می شود و به رابطه آسیب می زند که در مورد بعدی به آن اشاره می کنیم.

حالت دفاعی گرفتن:

حالت دفاعی گرفتن درست نقطه مقابل انتقاد کردن است. وقتی که فردی دائما از طرف مقابلش انتقاد می کند چقدر سریع باعث ایجاد جر و بحث می شود. هیچ کدام از ما دوست نداریم مورد انتقاد قرار بگیریم اما نکته اصلی اسن است که نباید اگر فردی از ما انتقاد کرد سریعا عکس العمل نشان دهیم زمانی که شما از طرف مقابل انتقاد می کنید فرد حالت دفاعی خواهد گرفت و این می تواند شرایط را دشوار تر کند اما زمانی که با انتقاد مواجه شدید اندکی صبر کنید و سعی کنید راه حل و واکنش بهتر و منطقی تری را پیدا کنید. حالت دفاعی گرفتن رابطه را با شرایط دشوار تری مواجه خواهد کرد و انرژی زیادی را از دو فرد خواهد گرفت و به همین دلیل وجود آن در رابطه اصلا توصیه نمی شود.

امتناع از پاسخ دادن:

بر اساس مطالعات مشاوره جنسی عامل خطرناک دیگر زمانی است که شریک زندگی تان از این که با فرد دیگری هم کلام شود خودداری می کند. ممانعت از صحبت کردن راهی برای ابراز نا خشنودی از طرف مقابل بدون این که کاری صورت بدهید است. این مورد یک نوع تهاجم منفعلانه است. هیچ کاری انجام ندادن و صحبت نکردن راه درستی نیست زمانی که شما قهر می کنید و فاصله می گیرید و حرف نمی زنید و درواقع مسئله و مشکل را حل نشده رها می کنید و واکنش نا مناسب را نشان می دهید و نمی توانید مشکل را به درستی حل کنید وز مانی که مشکل را تحت چنین شرایطی رها می سازید تنش بیبار زیادی را تجربه خواهید کرد. زمانی که از طرف مقابل عصبانی هستید و ممکن است که حرف های زشتی به هم بزنید و رفتار های نادرستی داشته باشید این که سک.ت کنید و بعد از آرام شدن صحبت کنید بهتر است. اما این که بر سر هر مسئله ای قهر کنید و توانایی مدیریت نداشته باشید شرایط دشواری را تجربه خواهید کرد و این نشان می دهد که رابطه تان با مشکل مواجه است.

بی ارزش کردن:

خطرناک ترین علامت مشکل داشتن، بی ارزش دانستن طرف مقابلتان است در بعضی از مواقع بی ارزش تصور کردن طرف مقابل نشانه ی این است که زوجین طلاق عاطفی گرفته اند و مراقب شریک زندگی شان نیستند و از زندگی مشترکشان لذت نمی برند. عدم صداقت، عدم اشتیاق، رفتار نا مناسب و ادامه دادن زندگی مشترک با این وضع باعث می شود تا هر کدام از زوین به زندگی خودشان بپردازند و زندگی برایشان سخت خواهد بود.بی ارزش دانستن طرف مقابل باعث می شود تا طلاق عاطفی اتفاق بیفتد و احترام متقابل از بین برود و هیچ کدام از زوجین حاضر نخواهد شد تا به حرف ها و خواسته های طرف مقابل احترام بگذارند. فردی که توسط همسرش تحقیر می شود و فردی بی ارزش تصور می شود شرع به توهین به طرف مقابل خواهد کرد که خود مشکلات بیشتری را به وجود خواهد آورد و این امر باعث می شود که تا ناخشنودی از زندگی مشترک به وجود بیاید. 

بی احترامی:

زمانی که زوجین همدیگر را بی ارزش تلقی می کنند، دائم به یکدیگر سرکوفت می زنند و همدیگر را مورد هجوم قرار می دهند و دائما با یکدیگر مشاجره می کنند، در این صورت اگر از هم جدا نشوند، تعجب نخواهیم کرد. احترام گذاشتن یکی از فاک.تر های ضروری هر رابطه است و نبود آن مشکلات زیادی را ایجاد خواهد کرد و به همین دللی حفظ احترام بسیار اهمیت دارد.

این 4 مشکل را گاتمن مطرح کرده است و همه ی ما آرزو داریم از آن دور شویم اما بدون این که خودمان متوجه شویم در زندگی مشترکمان کم یا بیش این کارهای مخرب روابط زناشویی را انجام داده ایم. اما اگر که به آسیب هایی که می زند پی ببریم، در مواقع بسیاری از انجام آن صرف نظر خواهیم کرد و تلاش خواهیم کرد که کمتر درگیر با آن ها شویم. برای کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه با مراکز تخصصی روانشناسی در ارتباط باشید.