خانواده اولین و اساسی ترین نهاد در جامعه است. خانواده سالم و با ثبات می تواند افرادی سالم، متعادل و مفید را به جامعه تحویل دهد. بدین منظور مراکز مشاوره قبل از ازدواج وظیفه ارتقای آگاهی زوجین نسبت به روابط زناشویی، تنظیم خانواده و مشکلات مربوط دیگر را مطرح می کنند.

اولین قدم که هر فرد معمولا برای ازدواج بر می دارد صحبت کردن و آشنایی با کسی است که ایده ال های خود را در او می بیند. اما در این صحبت ها چه چیزهایی را باید در نظر داشت. ممکن است که در ابتدا به دلیل بسیاری از مسائل نتوانید برخی صحبت ها را بکنید و بعد از ازدواج به دلیل مطرح نکردن خواسته ها دچار پشیمانی شوید به همین دلیل مشاوره قبل ازدواج به شما کمک می کند که در حیطه وسیعی از مسائل صحبت کنید و با دید دقیق تری تصمیم خود را نهایی کنید.

مشاوره قبل ازدواج گامی در جهت زندگی بهتر و ازدواج درست

سن ازدواج عامل مهمی است که می توانند رضایت از زندگی مشترک را تحت تاثیر قرار دهد هر چند این عامل به تنهایی نمی تواند تعیین کننده باشد، اما عامل مهمی است که باید مورد توجه قرار بگیرد.

اگر زوجین قبل از ازدواج به مشاور مراجعه کنند این امر به زندگی بهتر و دوام آن کمک شایانی خواهد کرد. و درواقع به زوجین کمک می کند واقع بینانه به ازدواج نگاه کنند و از هر گونه احساسات غیر عقلانی بپرهیزند چرا که پایه و اساس ازدواج بر مبنای معیارهای عقلانی استوار است. بسیاری از جوانان در زمان ازدواج یک زندگی ایدهآل بدون هرگونه اختلاف و درگیری را تصور می کنند و چنین فکر می کنند که بین شان تفاهم وجود دارد ولی زمانی که با مشکلی مواجه می شوند آرمان ها و رویاهایشان به یک باره فرو می ریزد و سریع از زیر بار مسئولیت شانه خالی می کنند و تصمیم به جدایی می گیرند. و مرکز روانشناسی ازدواج روند مطلوبی در شناخت فرد مقابل و شناخت خود فرد به هنگام قرار گرفتن در چالش های دو نفره را ایجاد کرده و شناختی نسبی از شرایط، روانی، فکری، اجتماعی و ..... بیان می کند. توجه به مسائل زیر در ازدواج ضروری است.

1.در انتخاب همسر عجله نکنید و با بررسی و تحقیق کافی در این مسیر گام بردارید.

2.چنانچه پدر و مادر و یا بزرگ ترهای دیگر در ازدواج مخالفت کنند سعی کنید از مرکز مشاوران خانواده کمک بگیرید.

3. مورد مهم که باید به آن توجه شود این است که پس از بررسی معیار ها و همسر انتخابی با خود مقایسه کنید و در صورت هماهنگی تصمیم گیری کنید. یعنی در زمان ازدواج زوجین باید فردی را انتخاب کنند که از نظر فرهنگی، اخلاقی، اقتصادی و .... کمترین اختلاف را داشته باشند و همچنین مشاور به افراد با اختلاف هایی که ممکن است بین آن ها به وجود بیاید اشاره می کند تا افراد را با آن ها اشنا کند. 

چگونگی بررسی ملاک های ازدواج سالم

بهترین سکس تراپ بیان می کند که اگر زوجین قبل از ازدواج به مشاور مراجعه کنند این امر به زندگی بهتر و دوام آن کمک شایانی خواهد کرد. مشاوره قبل از ازدواج به عنوان مهم ترین نکته ای است که به افراد کمک می کند واقع بینانه به ازدواج نگاه کنند و از هر گونه احساسات غیر عقلانی بپرهیزند چرا که پایه و اساس ازدواج بر مبنای معیارهای عقلانی استوار است. و به افراد کمک می کند تا معیارهای مهم برای داشتن یک انتخاب مناسب در ازدواج را بشناسند و عدم توجه به تعیین چنین ملاک هایی و ارزش گذاری و اولویت بندی نا مناسب آن ها اغلب موجب ناکامی های بعدی می شوند. بر این اساس در مشاوره قبل ازدواج سعی می شود ملاک های افرادی که قصد ازدواج دارند بررسی شده و راهنمایی های لازم در مورد نظر داشتن ملاک های مناسب ارائه گردد.

آمادگی برای ازدواج و تشخیص آن:

سن اردواج یکی از عوامل مهمی است که می تواند در رضایت از زندگی مشترک تاثیر گذار باشد ولی همانطور که قبلا هم اشاره کردیم خود به تنهایی نمی تواند عامل موفقیت و تعیین کننده باشد. ولی باید مورد توجه قرار بگیرد. بر این اساس لازم است که میزان آمادگی سنی، روانی و اجتماعی طرفین مورد بررسی قرار بگیرد زیرا که بالغ نبودن و نا پختگی روانی، عاطفی، جسمانی و اجتماعی طرفین مشکلات زیادی را به همراه خواهد داشت. و افراد مختلف در سنین مختلفی به این پختگی می رسند و به همین دلیل است که نمی توانیم از روی فقط سن تصمیم بگیریم که به چه میزان آمادگی را دارند. ممکن است فردی که 25 سال سن دارد از فردی که 35 سال سن دارد به پختگی روانی، اجتماعی و عاطفی بیشتری رسیده باشد و در نتیجه آمادگی بیشتری برای ازدواج داشته باشد. تشخیص چنین مواردی باید در مراکز روانشناس صورت گیرد.