آنچه زندگی زناشویی را برای زنان غم انگیز می کند، احساس تنهایی است و این که همسرشان به ظاهر از نظر عاطفی، آن ها را ترک کرده است. در ادامه نشان می دهیم که چگونه مردان بدون منظور خاصی، همسرشان را از خودشان دور می کنند.

تنهایی در خانه:

بر اساس گفته مشاوران روانشناس اگر چه در سال های اخیر میزان مشارکت مردان در کارهای منزل بیشتر شده، هنوز بخش لزرگ تر کارهای خانه روی دوش زنان است. با آن که در بیشتر مواقع، زنان هم مانند شوهرشان در خارج از منزل کار می کنند اما بیشتر مسئولیت های خانه بر عهده زنان است. اما سنگینی کارها نیست که باعث رنجش زن می شود بلکه او از این جهت ناراحت می شود که احساس می کند او تنها کسی است که مسئولیت انجام این همه کار را بر عهده دارد. بسیاری از مردان نمی دانند که اداره امور منزل چقدر به زمان و تلاش نیاز دارد. گاهی مردان برای زحمت های همسرشان ارزش قائل نمی شوند و در امور خانه همکاری نمی کنند. 

تنهایی در رویا ها:

طبق نظر روانشناسان خانواده وقتی دو نفر، عاشق می شوند، در رویاهای خود، زندگی در کنار یکدیگر را تصور می کنند و این رویا ها ممکن است آگاهانه یا غیر آگاهانه باشد. مردان در اکثر موارد نمی دانند که ترس زنان از تنهایی و محرومیت ممکن است بر اثر عدم مشارکت آن ها در یک یا چند مورد از ابعاد زندگی تحریک شود.

تنهایی در دنیای خارج از زندگی همسر:

امروزه افراد بسیاری از زمان زندگی خود را به کار اختصاص می دهند و حتی روزهای آخر هفته که شاید در گذشته صرف گذراندن وقت با خانواده می شد، افراد به کار می پردازندو زمان کمتری برای استراحت دارند. مردان ممکن است که بعد از کار به فعالیت هایی بپردازند که همسرشان در آن حضور ندارد. برای مثال زمانی را با دوستانشان سپری می کنند و یا غرق در تلویزیون و دنیای مجازی می شوند و یا فکر می کنند که چون خسته هستند باید استراحت کنند. بسیاری از مردان احساس می کنند که مشغله ی آن ها بسیار سنگین است و در واقع ترس مردان از شکست و به عنوان تامین کننده مربوط می شود. و این موضوع را به همسر خود نمی گویند و با محق دانستن خود، روی آن سرپوش می گذارند. و این باعث می شود همسر آن ها در دنیای خارج از دنیای آن ها تنها بماند و در نتیجه، مهم ترین مسئله در زندگی آن ها یعنی برقراری رابطه به خطر می افتد. 

تنهایی در رخت خواب:

بسیاری از مردان نمی دانند که چگونه لذت ناشی از رابطه جنسی را از بین می برند. در اوایل ازدواج، زنان رابطه جنسی را دوست دارند و خواهان آن هستند اما برخی مسائل ممکن است که احساس تنهایی در زنان را ایجاد کند که در ادامه اشاره می کنیم.

مردان رابطه جنسی را با صمیمیت اشتباه می گیرند.

طبق نظر روانشناس ازدواج برخی از مردان فکر می کنند که با رابطه جنسی می توانند تمام نیازهای همسرشان را بدهند ولی وقتی که رابطه جنسی تمام می شود زنان احساس تنهایی می کنند زیرا که شوهرشان صمیمیت را فقط معطوف به رابطه جنسی می داند. و همچنین احساس می کنند که همسرشان فقط در زمان رابطه جنسی به آن ها توجه می کند و در مواقع دیگر او را دوست ندارد. کمبود احساسات و صمیمیت هنگام رابطه جنسی، مشکلی است که بیشتر گریبان گیر مردان است. زنان دوست دارند که خود را از نظر جنسی دوست داشتنی و جذاب تصور کنند و زمانی که با موارد گفته شده مواجه می شوند احساس تنهایی در آن ها ایجاد می شود.

تنهایی در آستانه افسردگی:

تعداد زیادی از مردم درگیر اختلال افسردگی هستند و فقط افراد بسیار کمی هستند که این بیماری قابل علاج را درک می کنند. و همچنین افراد بسیار کمی هستند که می دانند افسردگی می تواند روابط را به ویرانی بکشاند. مردان نیز از افسردگی رنج می برند اما زنان به کمک بیشتری نیاز دارند و به همین دلیل است که بیشتر آن ها در اوج اندوه ، تنها رها می شوند. افسردگی دلایل متعددی دارد که می توان به پیشینه ی پزشکی، شیوه زندگی، اضطراب و شیوه های فردی برای کنار آمدن با مسائل اشاره کرد. خوشبختانه افسردگی قابل درمان است و با توجه به این که افسردگی برای روابط میان فردی می تواند عاملی ویرانگر باشد، خبر بسیار خوبی است. وقتی یکی از طرفین رابطه افسرده باشد احتمال طلاق بالا می رود و دلیل این مسئله این است که افراد افسرده به خود یا دیگران علاقه کمی دارد، از همه کناره می گیرد، نگرش منفی دارد و دیگران را سرزنش می کند و از انجام کارها طفره می رود و نسبت به مسائل پیش پا افتاده به شدت واکنش نشان می دهد و به رتحتی و به طور مکرر گریه می کند و حالتش به صورت غیر قابل پیش بینی تغییر می کند و علاقه کمی به رابطه جنسی دارد و اثرات عشق را احساس نمی کند و به سادگی حسادت می کند و همه را دشمن خود می داند و رفتارهای منفی و خشن دارد و زود ناراحت و عصبانی و پرخاشگر می شود و مرتب اظهار نا رضایتی می کند و همیشه ناراحت است. بسیاری از افراد فکر می کنند که افسردگی نتیجه داشتن روابط بد است اما باید بدانیم که روابط بد ار افسردگی ناشی می شود.  مردان از این که بیان کنند دچار افسردگی هستند طفره می روند زیرا که احساس گناه و شرمساری خواهند کرد و ممکن است که آن را بروز ندهند و انکار کنند اما این به رابطه شان بسیار آسیب خواهند رساند. برای درمان آن با مطب روانشناس در تماس باشید و همچنین برای حل مشکلات رابطه تان با متخصصان مربوطه در ارتباط باشید تا رابطه خود را بهبود بخشید.