مردان از نظر فیزیکی، قوی تر از زنان هستند و همین تفاوت باعث شده آداب و رسومی در جامعه شکل بگیرد که با قدرت فیزیکی مردان منطبق باشد برای مثال کارهای پرخطر، جابه جایی وسایل سنگین و ... بر عهده مردان است. این فیزیولوژی ماهیچه ای ، از نظر قدرتی ، تاثیرات منفی رفتارهای خشن یا نفرت انگیز را افزایش می دهد و اگر مردی از این نیروی فیزیکی  به شکل منفی علیه زنی استفاده کند برای زن هیچ مزیتی ندارد. زنان با کلمات می توانند مشکلاتی را در رابطه ایجاد کنند که در ادامه به آن ها اشاره می کنیم.

طبق نظر مشاور روانشناس بسیاری از زنان درک نمی کنند که چقدر برای مرد لذت بخش است که بتواند زنی را خوشحال کند و به خصوص برای مردان بسیار اهمیت دارد که زنشان را راضی نگه دارند از طرفی مردانی که زنان، آن ها را بی تفاوت و منزوی می دانند، بیشتر اوقات مردانی هستند که خود زنان، آن ها را بیش از حد سرزنش یا ناراحت کرده اند. بسیاری از زنان نمی دانند که رفتار آن ها چقدر باعث تحقیر و سرزنش همسرشان می شود و وقتی به آن ها می گویند که چه رفتار انتقاد آمیزی داشته اند می گویند که می خواهند او را تغییر دهند و از او فرد بهتری بسازند. یعنی او را به فردی مسئولیت پذیر تر، قابل اعتماد تر، عاقل تر و... تبدیل کنند. 

 روش های متعددی که زنان به طور عمد یا غیر عمد ، در روابط خود با همسرشان ، به کار می گیرند را در ادامه بیان می کنیم. 

1.در نظر نگرفتن مرد در تصمیم گیری های مهم برای مثال برنامه ای را بدون مشورت کردن مرد ترتیب می دهند و بعد از آن به همرشان خبر می دهند.

2.گرفتن فرصت کمک کردن از او 

3.تصحیح گفته های او

4.زیر سوال بردن قضاوت او

5.نصیحت کردن او بدون این که بخواهد.

6.نادیده گرفتن نصیحت های او

7.تاکید بر بی لیاقتی او

8. داشتن انتظارات غیر واقعی از زمان و انرژی او

9. واکنش افراط آمیز نشان دادن که نوعی انتقاد درباره ی انتخاب ها و رفتارهای فرد است.

10.نادیده گرفتن نیازهای او که در اصل این پیام را به مرد منتقل می کند که نیازهای تو برای من اهمیتی ندارد.

11.تمرکز روی نداشته ها به جای داشته ها.

12.خودداری از تعریف و تمجید.

13.استفاده از تن صدای خشن

14. ارزش دادن به نیازهای دیگران بیش از نیازهای او.

15. بی اهمیتی نسبت به خواسته های او.

16.منت گذاشتن و برچسب زدن 

17. کوچک جلوه دادن کارهای او.

18. بی علاقگی یا کم علاقگی نسبت به علایق او

19.انتقاد کردن از خانواده او.

20. مقایسه او با دیگران

طبق نظر مشاوران خانواده برخی دیگر از موارد شامل مردود شمردن او، جهانی کردن، داشتن انتظارات غیر واقعی و انتقاد او از دیگران از این موارد هستند. زمانی که زنی از مردی انتقاد می کند عمدی یا غیر عمدی باعث می شود که ایجاد حس ارتباط برای مرد، غیر ممکن شود. وقتی مردی ساکت و منزوی است، در بیشتر موارد به این دلیل است که همسرش زیاد از او انتقاد می کند. زنان می توانند بدون آن که متوجه باشند، به رابطه ی میان خود و همسرشان صدمه بزنند البته مردان نیز اشتباهاتی را در رابطه دارند که در مطالب قبلی به آن اشاره کرده ایم اما این را بدانید که با مطرح کردن آن به دنبال این نیستیم که تمام تقصیر ها را به سر دیگری بیندازیم . بلکه به دنبال این هستیم که میزان درک و همدردی ما با یکدیگر در زمینه ی آسیب پذیری ما، تعیین کننده میزان موفقیت ما در عشق خواهد بود.

مردان چه می خواهند؟

بر اساس گفته ی روانشناسان ازدواج از نظر مردان، روابط زناشویی و ازدواج، بیشتر مامنی برای آسایش و استراحت است، نه جایی برای تعامل پویا. و آن چه این آرامش را برای مردان به آرامشی واقعی تبدیل می کند این است که بدانند همسرشان در آن اتاق یا حداقل در اتاق کناری است. از نظر مردان تا زمانی که همسرشان در نزدیکی آن هاست، رابطه شان پایگاهی امن و مطمئن است. زنان نیز به اندازه مردان خواهان امنین هستند و دوست دارند در روابط خود احساس آرامش کنند و از نظر آن ها، امنیت از تعامل داشتن با همسرشان ایجاد می شود. آن ها دوست دارند که از لحاظ احساسی و عاطفی ، با همسر خود رابطه داشته باشند تا بتوانند احساس آرامش کنند و اگر نتوانند چنین رابطه ای را برقرار کنند، احساس تنهایی و نگرانی می کنند. بنابراین زنان و مردان به یک اندازه می خواهند که رابطه شان پایگاهی امن باشد و امنیت برای آن ها معانی مختلفی دارد. زندگی زوجین نیازمند رسیدگی مستمر است و نمی توان آن را به حال خود رها کرد. اگر که زوجین می خواهند زندگی موفقی داشته باشند باید نسبت به تفاوت های موجود بین زن و مرد آگاه باشند و آن ها را بپذیرند و با آن ها کنار بیایند و انعطاف لازم را نشان دهند و در خصوص بسیاری از موارد با آن ها توافق کنند و یکدیگر را ناراحت نکنند. برای کسب اطلاعات بیشتر با مطب روانشناسی در ارتباط باشید و مشکلات رابطه تان را توسط مشاوران حل کنید.