وقتی ناراحت هستید، به احتمال زیاد به حادثه ناخوشایندی فکر می کنید که برایتان اتفاق افتاده است. ممکن است خشمگین باشید، به این دلیل که شغلتان را از دست داده اید، و یا هر اتفاق دیگری . بر اساس مطالعات مشاوره روانشناسی وقتی که اتفاق ناخوشایندی می افتد ناراحت شدن امری طبیعی است. 

چه چیزی به شما احساس بدی می دهد؟

طبق نظر بهترین مشاور ازدواج تصور کنید که احساس ناراحتی داشتید و یا نگران و خشمگین بودید. این حادثه می تواند مربوط به زمان های اخیر باشد فضایی که در آن بودید را به خوبی به یاد بیاورید که چه اتفاقی افتاده و بعد از آن درباره احساساتان حرف بزنید برای برخی از افراد صحبت کردن درباره احساسات دشوار است. محققان معتقد هستند که روحیه بد آن ها ناشی از هورمون یا ترکیبات شیمیایی خون است. ممکن است بیماری بزشکی، مشکلات هورمونی و عدم تعادل شیمیایی و یا آلرژی و کمبود ویتامین را علت حال بد خود می دانند. و این می تواند تا اندازه ای درست باشدد زیرا مصرف برخی از دارو های افسردگی و ... برای درمان برخی از مسائل احساسی و عاطفی مفید هستند و این نشان می دهد که شرایط شیمیایی مغز روی اندیشه و احساس و رفتار ما اثر می گذارد.

برخی دیگر معتقدند ناراحتی شان به خاطر حوادث ناخوشایندی است که برای آن ها اتفاق می افتد . مثلا ممکن است یکی از عزیزانتان با شما بد رفتاری کند مسلما وقتی به کسی اعتماد می کنید و او بر خلاف مصالح شما کاری صورت می دهد ناراحت می شوید. و این کاملا طبیعی است و بسیار دشوار است که مجددا احساس خوشبینی داشته باشیم. 

برخی دیگر نیز خود را مسئله دار و حقیر می دانند و معتقدند که اشکال بزرگی در آن ها وجود دارد. این افراد به خود تلقین می کنند که از جذابیت کافی بی بهره اند و اعتماد به نفس ندارند و یا از ارزش کافی برخوردار نیستند. این افراد خود را با کسانی مقایسه می کنند که موفق تر و با اعتماد به نفس تر هستند .

کلمات احساسی

همه این باور ها تا اندازه ای درست هستند و روحیه شما تحت تاثیر شرایط شیمیایی و حوادث ناخوشایند و خوشایندی که پیرامونتان اتفاق می افتد قرار می گیرد ولی همه ی آن ها به شما می گوید که کنترلی بر آن ها ندارید. اما نکته ای که باید بدانید این است که افکار شما و نه حوادث واقعی روحیات شما را می سازند. و می توان گفت که حوادث ناخوشاید نیستند که ما را ناراحت می کند بلکه برداشت ما از این حوادث ناخوشایند است که ما را آزار می دهد. 

تنها یک نفر در این دنیا می تواند شما را افسرده و مضطرب و خشمگین کند وو آن یک نفر خود شما هستید اگر شما را رد کنند و یل شغلتان را از دست بدهید اندوهگین می شوید و خودتان را سرزنش می کنید. این افکار منفی کاملا طبیعی هستند و تقریبا همه ما در مواقعی این گونه فکر می کنیم. اگر بتوانید این افکار منفی را تغییر دهید می توانید احساسات خود را تغییر دهید .

اغلب احساسات اخوشایند ناشی از افکار غیر منطقی هستند. 

وقتی احساس ناخوشایندی پیدا می کنید اغلب تحت تاثیر اندیشه هایی قرار می کیرید که مخدوش و بی مورد هستند ولی ممکن است که در ظاهر منطقی به نظر برسند و عینکی که به چشم زده اید از پشت آن برداشت های اشتباه می کنید.

احساسات ناخواشیند مانند افسردگی، اضطراب، گناه و یاس و درماندگی و خشم اغلب ناشی از افکار مخدوش و خطاهای شناختی هستند وقتی افکارتان را مورد سوال قرار می دهید، احساستان تغییر می کند.

این خطاهای شناختی عبارت اند از:

تفکر همه یا هیچ:

همه چیز را به طور مطلق و به شکل سیاهسفید می بینید.

تعمیم مبالغه آمیز:

حوادث منفی را همیشگی قلمداد می کنید.

فیلتر ذهنی:

به جنبه های منفی توجه می کنید و از کنار جنبه های مثبت می گذرید.

بی توجهی به امر مثبت:

جنبه های مثبت خود را در نظر نمی گیرید.

نتیجه گیری شتاب زده:

بدون هر گونه دلیل منطقی نتیجه گیری منفی می کنید.

ذهن خوانی:

فرض را بر این می گذارید که افراد نسبت به شما واکنش مفی نشان می دهند.

پیشگویی:

پیشبینی می کنید که شرایط به زیان شما تمام می شود.

درشت بینی و یا ریز بینی:

مسائل را یا بیش از لندازه بزرگ و یا بیش از اندازه کوچک ارزیابی می کنید.

استدلال احساسی:

با توجه به احساس خود استدلال می کنید.

باید ها و نباید ها:

بت باید نباید ها سر و کار دارید و از خود دیگران به خاطر آن ها انتقاد می کنید.

برچسب زدن:

به جای این که بگویید اشتباه کردم به خود برچسب بد بودن می زنید.

سرزنش کردن:

خود را به خاطر کاری که سهم و تاثیری در آن نداشته اید سرزنش می کنید. 

همانطور که می بینید این خطاهای شناختی در بسیاری از موارد بر زندگی ما تاثیر می گذارد و اگر که به این خطاها آگاهی داشته باشید به راحتی می توانید آن ها را شناسایی کنید و از همه مهم تر هر گونه افکار درگیر با این خطاها را از خود دور کنید به این منظور می توانید از فردی متخصص کمک بگیرید و راهانایی های لازم را دریافت نمایید. باور ها قش مهمی را در زندگی ما دارند و به این صورت است که باور های اشتباهمان را شناسایی کنیم و آن ها را اصلاح نماییم و به این باور های جدید عادت کنیم زندگی بسیار بهتری و با کیفیتی خوایم داشت و از لحاظ روحی حالملن خوب خواهد بود اما اگر با این خطاهای شناختی اشتباه زندگی خود را سر کنیم دچار ناراحتی و نا امیدی زیادی خواهیم شد. برای کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه می توانید با مرکز مشاوره خوب در ارتباط باشید.