افسردگی یک حالت هیجانی و فیزیکی نا خوشاید است. افرادی که افسرده هستند در اکثر اوقات احساس غمگینی و ناراحتی می کنند و حتی زمانی که وقایع خوبی اتفاق افتاده باشد. مشاور خانواده بیان می کند آن ها از بسیاری لحاظ احساس بدی دارند باید گفت که افسردگی مجموعه کلی از نشانه ها را در بر می گیرد و زمانی می توان گفت که فرد مبتلا به این بیماریست که 5 مورد از نشانه های زیر همراه با اکثر مواقع حداقل به مدت دو هفته ظاهر شوند. 

خلق افسرده یا تحریک پذیر، عدم علاقه به اکثر چیز ها، که یکی از این دو مورد باید وجود داشته باشد و بی خوابی و یا افراط در خواب، کاهش اشتها و زیاد خوردن یا افزایش وزن، خستگی و عدم انرژی، کندی یا بر انگیختگی فیزیکی و ذهنی، فقدان تمرکز یا بلاتکلیفی، احساس بی ارزشی و گناه، افکار مرگ و خود کشی. 

هنگامی که افراد از درجه خفیفی از این افسردگی مبتلا می شوند که برای یک سال یا بیشتر ادامه پیدا می کند افسردگی جزیی یا اختلال افسردگی خویی نامیده می شود. هنگامی که برای مدت زیادی احساس ناراحتی و تحریک پذیری و خستگی می کنید معمولا اتفاقاتی که در زندگی شما روی می دهند چندان خوشایند به نظر نمی رسند و می تواند تاثیر در زندگی تان بگذارد.

چه فشار های روانی موجب افسردگی نوجوانان می شود؟

طبق نظر دکتر روانشناس خوب هنگامی که زندگی شما خوب پیش نمی رود افسردگی نیز شدید تر می شود و شما در این حالت کاملا نا امید هستید انواع زیادی از فشارروانی وجود دارد که باعث می شود نوجوانان به احتمال بیشتری دچار افسردگی شوند . بیمار شدن، جا به جایی های مکرر و تغییر مدرسه می تواند زندگی را سخت تر و بی روح تر کند. علاوه بر این طلاق والدین و یا مرگ یکی از اقوام دو فشار روانی عمده هستند که می توانند باعث افسردگی شوند و این ها موقعیت هایی هستند که باعث می شود شما احساس عدم کنترل کنید اگر چه ان ها بر شما تاثیر می گذارند ولی شما نمی توانید آن ها را کنترل کنید.  معمولا افسردگی بعد از وقوع چند مسئله ناراحت کننده که بعدا با یکدیگر رخ می دهند ظاهر می شود. و به جایی می رسند که مابع کنار امدن فرد را ضعیف تر می کنند و در نتیجه یک تجربه نا امید کننده آسیب زا باعث ایجاد افسردگی می شود. افسردگی می تواند بدون هیچ گونه فشار روانی به وجود بیاید. و به ویژه زمانی که سابقه ای از افسردگی در خانواده شما وجود داشته باشد. و همچنین می تواند به علت عدم تعادل در هورمون های غده تیروئید  یا سایر هورمون های اصلی به وجود آید. همچنین می تواد به دلیل مصرف برخی از دارو ها ایجاد شود.

علت های افسردگی چیست؟

در بحث های کلینیک روانشناسی خطراتی که در خانواده ها وجود دارد، تجربه های سوء مصرف یا ترک، دعوا یا جدایی والدین، اختلاف های والدین، مشکلات یادگیری، اختلال نقص توجه، اضطراب مزمن، بیماری های پزشکی و مرگ یکی از اعضای خانواده یا طرد شدن و سوء مصرف مواد است.

انواع افسردگی:

بر اساس گفته های مشاور خانواده افسردگی فصلی یا اختلال عاطفی فصلی که این نوع افسردگی در فصل زمستان ظاهر می شود و با احساس خستگی زیاد همراه است و تمایل زیاد به خوردن شیرینی ها همراه است .

نوع دیگر دو قطبی که دارای چرخه ها یا فاز های مختلفی از خلق بالا تا خلق پایین است. و فاز بالا نقطه مقابل افسردگی است که احساس انرژی زیادی می کنید و عقاید بزرگ منشاه دارید و افراد در این دوره گرفتار احساس های شدید می شوند و ارتباط با واقعیت را از دست می دهند و خرج زیادی می کنند . 

نوع دیگر از افسردگی که متداول است که در واکنش به محیط خود احساس می کنند که خلق آن ها تغییر کرده است. و همچنین ممکن است وقتی مسائل ناراحت کننده ای پیش می اید احساس کنند که بیشتر ناراحت شده اند . حساسیت بیش از اندازه به طرد، بخشی از این نوع افسردگی است. 

در گفته های دکتر روانشناس خوب به این موضوع اشاره شده است که افسردگی ملانکولی که کمتر شایع است و شکل بسیار شدید افسردگی است این افراد اشتهای کمی دارند و کاهش وزن پیدا می کنند و مشکلات زیادی در تمرکز پیدا می کنند و دارای احساس گناه هستند و ممکن است که در زمان صبح احساس بدی داشته باشند و تا اندازه ی زیادی در عملکرد افراد تاثیر منفی می گذارد و می توان دفکار و زندگی شان را به شدت تغییر دهد. 

در هر حالت افسردگی قابل درمان و کنترل بوده و فقط به افرادی متخصص در این زمینه نیاز است تا با درمان های روانشاختی نظیر شناخت درمانی و ... و همچنین در صورت نیاز ترکیبی از دارو درمانی ضروری است تا افراد سلامت روان خود را بهبود بخشند و زندگی خود را بهتر نمایند. برای کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه با کلینیک روانشناسی در ارتباط باشید.