خوش حالیم که باز هم با مقاله ای دیگر در رابطه با روانپزشک و آشنایی با عملکرد یک دکتر روانپزشک خوب در خدمت شما عزیزان هستیم در مقاله ی قبلی شما با اختلالات شخصیت و روند کار کرد مرکز روانپزشکی انتخلب نو آشنا شده اید . قصد داریم در ادامه شما را با دکتر روانپزشک و تفاوت های آن با دنیای مشاوره و روانشناسی آشنا کنیم.

توجه داشته باشید روانشناسی فقط به دنبال پیدا کردن نشانه های بیماری نیست بلکه در شناسایی و برطرف کردن عمیق مشکل نیز از طریق خانواده درمانی ، روانکاوی و شناختی نیز به کار درمان می پردازند.

از دیدگاه روانپزشکی ابعاد پزشکی و فیزیولوژی مدنظر است و روی اختلال های رفتاری به صورت گسترده مطاللعه می کنند و با تجویز دارو اختلال ها و رفتارنابهنجار فرد را کنترل می کنند .قابل ذکر است اگر شما بهبهترین مراکز روانپزشکی یا بهترین روانپزشک هم مراجعه کنید اگر نیاز نباشد هیچ فایده ای برای شما نخواهد داشت زیرا از دیدگاه روانپزشکی فرد سالم به کسی گفته می شود که علائم بیماری های روانی و رفتارهای نابهنجار در آن دیده نشود اما اگر این علائم و نشانه ها در فردی وجود داشته باشد از طریق دارو درمانی و حتی شوک درمانی به فرد در راه درمان و کنترل کمک می شود

اما روانشناسان دیدگاه دیگری نسبت به سلامت روان دارند به گفته ی آنان علاوه بر این که فرد نباید نشانه های اختلال و بیماری را داشته باشد بلکه در محیط کاری و زندگی نیز باید فردی مفید و در حال پیشرفت باشد در غیر این صورت از طریق تکنیک و مهارت آموزی به مراجعین کمک می کنند.

می توانیم ادعا کنیم از بهترین کلینیک روانپزشکی در تهران هستیم زیرا در کلینیک روانشناسی  انتخاب نو ما تمامی مراجعان را در جلسه ی اول چه از طریق مشاوره ی تلفنی و چه به صورت حضوری ارزیابی می کنیم و از طریق دکتر روانشناس تشخیص گذاری را داریم . اگر نیاز باشد شما به دکتر روانپزشک ارجاع داده می شوید و یا یک درمان تیمی را پیش می گیرید. به طور مثال در کنار دارو درمانی کار روان درمانی را نیز انجام می دهید . تجربه ثابت کرده است که شما در هر حیطه ای که به تشخیص روانپزشک از دارو استفاده می کنید اگر از طریق روان درمانی و مشاوره به درمان نپردازید مشکل به صورت سطحی و مقطعی حل می شود. پس توجه کنید نیاز است با تیمی از بهترین روانشناسان و روانپزشکان به صورت حرفه ای و تخصصی کار کنید تا بتوانید بهترین نتیجه را بگیرید. 

حال به این موضوع می پردازیم که مشکلات و اختلات روانی در چه دسته بندی قرار می گیرند

سایکوتیک ، نوروتیک ، اختلالات شخصیت

سایکوتیک :

بیمارانی که در این حیطه قرار می گیرند اوضاع نابسامان تر و وخیم تری دارند .که احتمال آسیب به خود و دیگری در این افراد وجود دارد زیرا شاهد رفتار و گفتار  عجیب و غریب ازشان هستیم که درک دقیقی هم از حال فعلی خود و موقعیت زمانی و مکانی نیز ندارند و شما به عنوان نزدیکان آنان ممکن است شاهد هذیان و توهم آنان نیز باشید یعنی چیزهایی را ببینند که وجود ندارد و یا صداهایی را بشنوند که وجود ندارد و رفتارهای خلاف عرف انجام دهند. در چنین شرایطی اگر کسی از اطرافیان شما نشانه های بالا را داشت بی شک با یک روانپزشک خوب در میان بگذارید و درمان را شروع کنید

نوروتیک :

در این حیطه فرد از مشکل و اختلالش آگاه است و از مشکل به وجود آمده آزار می بیند در این حیطه می توان یک طیف را در نظر گرفت که حتی ممکن است فعالیت های روزمره اش را نیز مختل کند که اگر درمان های مشاوره ای و مرکز روان درمانی انجام نشود شاهد وخیم شدن اوضاع می شویم در این زمینه نمونه هایی مثل استرس ، وسواس ، فوبیا ، پرخاشگری خشم ، اضطراب ها را شاهد هستیم مثلا افرادی که بر اثر طلاق یا خیانت همسر دچار افسردگی و مشکلات اضطرابی می شوند بی شک از طریق مشاوره می توانند مشکل خود را حل کنند توجه داشته باشید در افراد نوروتیک ما هیچ ضایعه ای در مغز و مشکلات زیستی دیده نمی شود. 

اختلالات شخصصیت :

در این حیطه اصولا فردی که دچار اختلال شخصیت است خودش به روانشناس مراجعه نمی کند زیرا اعتقاد دارد مشکل از او نیست و اطرافیان مشکل ایجاد می کنند می توان گفت اختلال شخصیت یک الگوی پایدار است از رفتار و گفتار و افکار نابهنجار که مشکل ساز است اصولا افرادی که دچار اختلال شخصیت هستند افرادی بدبین ، ضداجتماعی ، خودشیفته (نارسیسم) ، پرخاشگر و آسیب رسان هستند .اما در همین حیطه هم می توان از طریق روانشناس گاهی مشکلات را به مقدار قابل توجهی کاهش داد.

پس در آخر می توان گفت اگر به دنبال یک روانپزشک خوب در تهران هستید باید اول از طریق ارزیابی به این تشخیص برسید که روانپزشک نیاز است و شما در کنار کار درمانی روانپزشک را نیز بر می گزینید

همراه و همگام شما هستیم

افتخار ما در تخصصی بودن است و تلاشمان در راستای رضایت شما عزیزان است. (مرکز مشاوره روانشناسی انتخاب نو )