از دیدگاه بسیاری از زنان محبت به معنی امنیت، آرامش، حمایت و تایید است. محبت برای زنان بسیار اهمیت دارد و زمانی که مردی به همسرش محبت می کند درواقع به او نشان می دهد که من به تو توجه دارم و تو برای من مهم هستی و این ها چیزهایی هستند که اکثر زنان آن ها را دوست دارند و نادیده گرفتن آن ها می تواند ناراحتی ها و ناکامی هایی را به همراه داشته باشد.

مردان چگونه می توانند محبت خود را نشان دهند؟

راه حل های مختلفی وجود دارد که می توان با آن ها محبت خود را به طرف مقابل نشان داد. یک مرد می تواند با بغل کردن همسرش آن را نشان دهد و نباید فراموش کرد که زنان نیاز به تایید دارند و با بغل کردن می توان حساب عشق خود را پر کرد. علاوه بر آن یک مرد می تواند محبت خود را به روش دیگری که برای زنان مهم است به همسرش نشان دهد، یک کارت تبریک و یا یک یادداشت محبت آمیز می تواند اثر مشابهی داشته باشد و به زن نشان دهد شوهرش به او توجه دارد. گل خریدن، دعوت به شام و ... برای نشان دادن عشق و محبت خوب هستند. افراد سلیقه ها و علایق متعددی دارند و نمی توان تایید کرد که کارهایی که مطرح کردیم می تواند برای همه نتیجه یکسانی داشته باشد. بلکه بر اساس علایق خودتان و همسرتان باید آن ها را بشناسید و نقطه مشترکی پیدا کنید و از انجام دادن آن ها لذت ببرید.

از دیدگاه مشاوره قبل ازدواج آن چه که در یک رابطه زناشویی مهم است، برقراری ارتباط با کیفیت است. یعنی شما زمان هایی را که با هم هستید را به بهترین شکل بگذرانید. که این خود نیز شامل بخش های مهمی است که برخی از آن ها را بیان می کنیم.

گفتگو کردن و گوش کردن:

زمانی که شما در خانه هستید این که در حال تماشای تلویزیون باشید و یا سرگرم شبکه های اجتماعی باشید و همسرتان در حال تلاش برای صحبت با شما باشد ولی واکنش شما تکان دادن سر و نداشتن تماس چشمس باشد، بسیار اشتباه است و نمی توان گفت که شما در حال برقراری رابطه با کیفیت هستید. این مهارت زمانی می تواند تاثیر گذار باشد که رمانی که همسرتان تمایل صحبت با شما را دارد تلویزیون را خاموش کرده و به سمت او برگردید و ارتباط چشمی برقرار سازید و به حرف های او کاملا گوش دهید و از ارتباط کلامی و غیر کلامی برای نشان دادن گوش دادنتان استفاده کنید و در این صورت است که می توانید بهترین ارتباط را بگیرید.

اختصاص دادن زمان مشترک:

طبق نظر بهترین مشاور خانواده یکی از موارد دیگر که در قسمت بالا نیز تا حدودی درباره علایق برخی زوج ها مطرح شد، این است که زمان مشخصی را برای داشتن فعالیت مشترک با یکدیگر در نظر بگیرید و فعالیتی که هر دو شما از انجام دادن آن لذت می برید و هر دوتان آن را دوست دارید را در کنار هم انجام دهید. برای مثال فعالیت هایی نظیر دوچرخه سواری، پیاده روی، آشپزی، گردش و یا شام دو نفره و ..... که فقط در حد مثال مطرح شده اند و بر اساس سلیقه ای که دو نفرتان دارید هر چند وقت یک بار این کار را انجام دهید و از آن لذت ببرید و در این صورت است که می توانید رابطه رضایت بخشی را تجربه کنید زیرا که شما همواره در حال پر کردن مخزن عشقتان هستید و محبت زیادی را به یکدیگر منتقل می کنید. 

درک و توجه:

همان طور که در قسمت ابتدایی نیز اشاره کردیم محبت یکی از نیازهای ضروری برای هر زنی است. توجه و درک شدن نیز نیاز ضروری هر زنی هستند و از موارد ضروری هر رابطه ای است. زمانی که همسرتان با شما دردو دل می کند و با شما حرف می زند در واقع چیزی جز درک و همدلی نمی خواهد و دانستن این نکته می تواند کمک بزرگی به شما بکند که بدانید در مقابل حرف های همسرتان چه واکنشی نشان دهید. آن ها به دنبال پیدا کردن راه حل نیستند و به همین دلیل ارائه دادن راه حل های مختلف جز دلخوری چیزی را به همراه نخواهد داشت و آن چه که نیاز دارند درک و همدلی از سوی شماست. از طرفی توجه کردن نیز به اندازه درک ضرورت دارد و روش های مختلفی وجود دارد که ما در قسمت های بالاتر مطرح کردیم که چگونه می توانید نشان دهید که در رابطه به میزان کافی به همدیگر توجه می کنید.

بر اساس مواردی که گفتیم می توان به این نتیجه رسید که هر رابطه ای نیازمند رسیدگی و تلاش مداوم است. و هر گونه غفلت از آن می تواند خطرهای زیادی را به همراه داشته باشد و شما را از داشتن رابطه ای موفق و لذت بخش در کنار یکدیگر محروم کند. و هرگز فراموش نشود که رابطه موفق نیازمند تلاش هر دو طرف یعنی هم زن و هم مرد است و تلاش یک طرفه بی فایده خواهد بود و باعث ایجاد مشکلات دیگر خواهد شد. این که زن و مرد نیاز های یکدیگر را بشناسند و درباره آن ها بدون ابهام صحبت کنند و در جهت رفع آن ها هر دو طرف تلاش کنند می توانند به نتیجه بسیار خوبی برسند. زنان و مردان تفاوت هایی با یکدیگر دارند و این باعث متفاوت شدن نیاز های آن ها می شود و به همین دلیل به دست آوردن اطلاعات کافی و یادگیری مهارت های لازم برای آن ها می تواند بسیلر مفید باشد. برای کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه و گرفتن راهنمایی در این خصوص می توانید از افراد متخصص در مراکز روانشناسی خوب ارتباط برقرار کنید با کمک آن ها مشکلات رابطه تان را حل کنید و سلامت رابطه تان را ارتقا دهید.