امروزه زوجین مشکلات شدیدی را در هنگام برقراری و حفظ روابط صمیمانه و ارضای نیازهای یکدیگر تجربه می کنند و به مقدار زیادی شاهد این مشکلات بین زوجین هستیم.  طبق مطالعات مشاوره قبل ازدواج یکی از عواملی که انواع گوناگون رابطه را از هم جدا می کند، صمیمیت است و نقش مهمی را در رابطه ایفا می کند زیرا که با عمیق تر شدن صمیمیت است که روابط ادامه دار می شوند  می توان گفت که.در آغاز رابطه مردم چیزهای کمی از خود می گویند و تنها اطلاعات سطحی از خود به طرف مقابل نشان می دهند و با صمیمی تر شدن رابطه و پیشرفت و نزدیک تر شدن به هم، سطح میزان گفتگوها بیشتر می شود. صمیمیت در ازدواج بسیار با ارزش است زیرا تعهد زوجین و به داشتن ارتباط محکم کمک می کند و در سازگاری و رضایت زناشویی تاثیر مثبت دارد. روابطی را می توانیم بگوییم صمیمی هستند که حداقل دارای یکی از ویژگی های زیر باشد.

دلبستگی هیجانی:

داشتن احساسات مثبت و گاهی منفی نسبت به شخص دیگر

 ارضای نیاز ها:

به این معنا که طرفین رابطه نسبت به ارضای نیاز های روانشناختی جسمی یکدیگر حساس باشند و برای رفع نیاز های یکدیگر  به شکل متقابل تلاش کنند و از آن غافل نشوند و یا نادیده نگیرند.

وابستگی متقابل:

طبق نظر بهترین روانشناس خانوادگی به میزان تاثیری که دو نفر روی یکدیگر دارند و میزان فعالیت های مشترکی که انجام می دهند، اطلاق می شود.  بر اساس مطلاعات روانشناسی پس از ایجاد رابطه، اولین انتقال، انتقال از خود مختاری به سوی وابستگی متقابل است که مهم ترین انتقال درتکامل یک رابطه رمانتیک است. وابستگی متقابل زمانی به وجود می آید که دو نفر رفتارهایشان را به طریقی  با هم هماهنگ کنند که آن ها را به اهدافشان برساند. شکست در انجام این انتقال باعث نارضایتی نسبت به رابطه و سرانجام پایان دادن به آن خواهد شد.

سبک های زناشویی و رفتار جنسی در صمیمیت:

مک کارتی چهار نوع پویایی زناشویی را مطرح کرده است. این 4 سبک شامل زوج های مکمل، زوج های با حداقل تعارض ، زوج های بهترین دوست و زوج های ابراز کننده هیجان است. زوج ها می توانند این سبک ها را در طول زمان تغییر دهند.

زوج های مکمل:

رایج ترین سبک زناشویی است و هر یک از همسران در موضوع خاصی قدرت دارد و سطح صمیمیت  بین آن ها متوسط است و آن ها به ارزش های یکدیگر اعتبار می بخشند و به طور کلی به روابط زناشویی شان ارزش می دهند. رابطه جنسی در آن ها امتیاز بالایی ندارد و معمولا مردان مسئول رابطه زناشویی هستند و بر عاطفه و صمیمیت جنسی تاکید دارند. و هر چقدر که زوجین مسن تر می شوند ، رابطه جنسی به طور قابل توجهی کاهش پیدا می کند.

زوج های با حداقل تعارض:

این زوج ها از باثبات ترین زوجین هستند و معمولا نقش های سنتی دارند . در این سبک ابراز هیجانی قوی نیست و مردان رابطه جنسی را آغاز می کنند و بر نوع رابطه جنسی تصمیم می گیرند و رابطه جنسی امری قابل پیش بینی است و به ندرت درباره آن صحبت می شود.

زوج های ابراز کنده هیجان:

این سبک پر از احساسات است و می تواند احساسات شدید عشق و خشم در نوسان باشد و نا پایدار است. و رابطه جنسی پر از احساس ، مهیج، شوخی و سرزندگی است و رابطه جنسی در این سبک راهی برای فرار از تعارض یا جنگ اتفاق می افتد و مشکل این است که تعارض در بیشتر اوقات می تواند زوجین را از هم دور کند و به طلاق منجر شود.

زوج های بهترین دوست:

این سبک بر صمیمیت بیشترین ارزش را قائل است. و دوستی را قوی ترین پایه ازدواج در نظر می گیرد. زمانی که ازد.اج خوب باشد، رابطه جنسی بخش مهمی از ازدواج است. رابطه جنسی، ارتباط را قوی تر کرده و رابطه زناشویی محکم می باشد. بزرگ ترین خطر این است که بقا آن مشکل است و میزان بالای طلاق را دارد و انتظارات زیاد لذت ازدواج را از بین می برد.

در مجموع هر کدام از سبک ها در روابط جنسی پیامد های مثبت و منفی دارد و اکثر زوجین سبکی را انتخاب می کنند که برایشان مزایایی داشته باشد و به سختی بتوان آن را عوض کرد .

صمیمیت جنسی چه نقشی در زندگی فرد دارد؟

زوجین باید ابعاد مختلف صمیمیت را در بین خودشان ایجاد کنند که یکی از آن ها صمیمیت جنسی است. لازمه صمیمیت جنسی، نیاز به ارتباط و در میان گذاشتن احساسات، آرزو ها و ... است که ماهیت جنسی و جسمی دارند. هدف از صممیت جنسی ارضای تمایلات جنسی از طریق فعالیت های جنسی هستند. افراد مختلف نیاز های متفاوتی برای صمیمیت جنسی دارند و آن نیاز ها، چگونگی درک آن ها از رفتار جنسی شان را متاثر می کند. اگر زوجین می خواهند رابطه رضایتمندانه داشته باشند باید به طور شفاف درباره رابطه جنسی شان صحبت کنند و یک روش ساده برای ایجاد صمیمیت بیان شفاف و واضح است یعنی افراد بتوانند احساسات و علایق خود را در مورد مسائل جنسی با همسرشان در میان بگذارند و بدون هیچ ترس و خجالتی آن را بیان کنند. برای کسب اظلاعات بیشتر در زمینه مشکلات جنسی می توانید با کلینیک روانشناسی در ارتباط باشید و درمان ها و اطلاعات لازم را دریافت نمایید.