وقتی همسرتان خشمگین است، احتمال دارد انتقادهای زیادی از او بشنوید و احساس طرد شدگی داشته باشید. حتی کوچک ترین انتقاد، وقتی از طرف کسی باشد که به او اهمیت می دهید و نظرش برای شما مهم است، می تواند بسیار ناراحت کننده باشد.بر اساس مطالعات مراکز مشاوره ازدواج هر چقدر که انتقاد منصفانه باشد و یا به طور کامل نادرست باشد، ممکن است احساس کنید مورد حمله و قضاوت قرار گرفته اید. و عزت نفستان ضعیف می شود و یا حالت دفاعی به خود می گیرید. به یاد داشته باشید که افراد عصبانی اغلب کسانی هستند که نمی توانند به گونه ای موثر ارتباط برقرار کنند. و نمی دانند که چطور خواسته هایشان را مطرح کنند و اختلاف ها را برطرف کنند. آن ها احساس نا کامی و خشم می کنند و حمله ور می شوند و تحقیر و انتقاد می کنند. 

طبق نظر مشاور روانشناس خوب خشم شما می تواند واکنشی توجیه پذیر و مفید در حمایت از خودتان در برابر پیامدهای دردناک انتقاد باشد. متاسفانه واکنش خشمگینانه به انتقاد، به جای این که ارتباطی در مسیر حل مشکل باشد، خشم و انتقاد بیشتری را از طرف مقابل تحریک می کند. خشم می تواند پرخاشگرانه و یا منفعلانه باشد و هر دو صمیمیت و اعتماد را تخریب می کند. در ادامه 3 واکنش متفاوت را معرفی می کنیم.

رفتار پرخاشگرانه:

جوهر اصلی واکنش پرخاشگرانه این است که نیازهایتان همیشه بر حق و مهم تر از نیازهای دیگران است و فکر می کنید که حق دارید آن چه را که می خواهید به دست بیاورید و اهمیتی نمی دهید که در این فرایند به چه کسی اسیب می زنید. صدایتان ممکن است بلند و گوش خراش و یا سرد و اهسته باشد و برای به دست آوردن خواسته تان از تحقیر، تهدید، احساس گناه و انتقاد استفاده کنید. و همچنین حالت دفاعی گرفتن از کارهای شماست اما در نتیجه آن در صمیمیت موفق نخواهید بود.

رفتار منفعلانه:

طبق مطالعات مرکز روانشناسی خانواده جوهر اصلی واکنش منفعلانه این است که نیاز ها و خواسته هایتان از نیازهای دیگران اهمیت کمتری دارد و باور دارید که شاستگی آن چه را می خواهید درخواست کنید را ندارید و نیازهایتان را نادیده می گیرید و به دیگران کمک می کنید تا نیازهایشان را بگیرند ممکن است از این که کسی خواسته تان را درک نمی کند یا به ان اهمیت نمی دهد خشمگین شوید.

رفتار قاطعانه:

جوهر اساسی واکنش قاطعانه این است که شما حق دارید نیازهایتان را دنبال کنید و این که دیگران نیز حق دارند به دنبال نیازهای خودشان باشند. زمانی که قاطعانه و جسورانه صحبت کنید صدایتان محکم و قابل درک است و ارتباط چشمی برقرار می کنید و افکار، احساسات و خواسته هایتان را به طور مستقیم بیان می کنید و همزمان می توانید با توجه کامل به حرف های دیگران گوش دهید.

در مقابل عصبانیت دیگران چه کنیم؟

هر رفتاری نیازند تمرین و تکرار است تا به شکل عادتی مناسب درآید. در مقابل انتقاد و خشم دیگران نباید خشمگینانه و یا منفعلانه برخورد کنید بلکه باید به شکل قاطعانه با طرف مقابل برخورد کنید تا از آسیب به عزت نفستان جلوگیری شود. شما باید کمتر خودتان را در معرض خشم قرار دهید. هر فردی هر کاری که کرده باشد مستحق نیست از نظر کلامی مورد حمله و بی احترامی قرار بگیرد. در رویارویی با خشم یک روش این است که از ادامه بحث امتناع کنید. و زمانی که سرزنش، دشنام و تحقیر شروع شد از ادامه بحث جلوگیری کنید و تا زمانی که هر دو طرف آرام شده اند، صبر کنید. 

وقفه در جلوگیری از خشم بین زوجین چه تاثیری دارد؟

در واقع اعلام وقفه مهارتی مهم برای جلوگیری از شدت دعوا در قبال بدرفتاری کلامی یا ... است و شاید مفید ترین راهبرد برای جلوگیری از عازضه خشونت و کتک زدن است. نکته کلیدی در کاربرد موثر وقفه این است که باید آن را قبل از این که خلق و خو و عصبانیت از اختیار خارج شود، و قبل از این که دعوا به نقطه ای برسد که زن و شوهر بر حمله و انتقاد و تلافی تمرکز کنند به کار برد.این مهارت را زمانی که عصبانی نیستید چندین بار تمرین کنید تا چگونگی آن را به خوبی یاد بگیرید و در به کار گیری آن مهارت لازم را به دست بیاورید. همسران باید بر سر علامتی با هم توافق کنند تا در زمان ضروری آن را استفاده کنند. با همسرتان روی علایم اخطار اولیه ای که در شما به تشدید خشم منجر می شود، توافق کنید. هر نشانه ای که نشان از خشم می باشد مانند صدای بلند، ناسزا گفتن، اتهام، هل دادن و .... باید به وقفه منجر شود. پیش کشیدن مسائل ناراحت کننده به شکل نلگهانی خود سبب بیشتر شدن خشم می شود. بحث و گفتگو درباره مسائل خوب است ولی اگر تمرکزتان به گناهان و خطاهای گذشته معطوف شود بسیار خطرناک خواهد شداز موارد دیگر که در عصبایت تمایل به استفاده کردن دارید تعمیم افراطی است. جملاتی مانند تو هرگز، تو هیچ وقت و .... شرایط را برای عصبانیت بیشتر می کند به همین دلیل از استفاده آن ها خودداری کنید. 

افرادی که توانایی کنترل کردن خشم خود را ندارند و آن را به شکل های اشتباهی ابراز می کنند از نا توانی در ارتباط رنج می برند و در نتیجه نمی توانند صمیمیت قابل ملاحظه ای را با اطرافیان داشته باشند. به همین دلیل برای این که بتوانید مهارت ارتباطی خود را تقویت کنید و از آرامش و صمیمیت لذت ببرید با مشاوران بهترین مطب روانشناسی در ارتباط باشید.