زن و مرد بعد از افشا شدن خیانت ، 3 مرحله را پشت سر می گذارند و این که هر فردی چگونه این مراحل را پشت سر می گذارد ، تاثیر بسزایی در روان فرد و تصمیم گیری و حل مسئله دارد این مراحل را در ادامه معرفی می کنیم که عبارت است از :

  1. سونامی عاطفی :

در این مرحله که بعد از افشای خیانت اتفاق می افتد ، زوجین به شدت دچار هیجان های منفی می شوند . احساسات شدید مختلف مانند خشم ، عصبانیت ، نگرانی ، استرس ، افسردگی و .... به سراغ فرد می آید . و در آن شرایط ، ابتدا باید کار هایی انجام دهند که این هیجان های منفی کاهش پیدا کند مثل خوردن دمنوش های آرام بخش ، پیاده روی ، تغذیه درست و خواب کافی و کمک گرفتن از مشاوران شخصی و حرف زدن با آن ها از حس های منزجر کننده خود را خالی کنند . هر کسی سبکی دارد که با استفاده از آن می تواند حال خود را بهتر کند و آن چه که مهم است این است که این مرحله را به خوبی پشت سر بگذارید و اجازه ندهید که عواطف منفی شما را ویران کند . زمانی می توانید قدم های بعدی را به درستی بردارید و با موفقیت پشت سر بگذارید که از لحاظ روانی سلامت باشید و امنیت داشته باشید .

  2. دست و پنجه نرم کردن با مسئله :

در این مرحله ، هر دو فرد با استفاده از خدمات روانشناسی زوج و متخصصان در این زمینه ، در رابطه با مشکل به وجود آمده صحبت می کنند و در ارتباط با ماندن و ادامه و حفظ ازدواج و یا طلاق و جدایی تصمیم گیری می کنند . اما هر دو طرف دچار نگرانی هایی خواهند بود و این می تواند فشار بسیار زیادی را به هر دو  فرد وارد کند و فقط با کمک مشاور می توانند این مراحل را پشت سر بگذارند . زیرا که می تواند گفته های هر دو فرد را تجزیه و تحلیل کرده و خیانت را ریشه یابی کند . در این مرحله باید چند نکته را در نظر گرفت : اول این که باید تمام احساسات خود را بیان کنید و تمام سوالات خود را بپرسید و از تردید دست بردارید . و دیگر این که سهم خود را در خیانت همسر بپذیرید و مسئولیت پذیر باشید و در اخر این که واقع بین باشید . 

اگر همسر شما خیانت کرده نکته ای که می تواند بر قراری اعتماد را تهسیل کند ، تمایل  همسر پیمان شکن به کشف علت خیانت و قبول مسئولیت در برابر آن است . در این حالت به لطمه های عاطفی که وارد کرده اعتراف می کند ، برای آزردگی روحی همسرش اظهار پشیمانی میکند و در پی دلجویی است و سهم خود را در ایجاد مشکل می پذیرد و به دور از موضع دفاعی ، دنبال تغییرات منصفانه و معقول است .اما اعتماد مجدد به همسری که به دروغ گویی و فریب کاری سابقه دارد ، کار عاقلانه ای نبوده و تمایلی برای تغییر هم ندارند و نمی توانند سر قولشان بایستند . اگر اختلاف نظر ها را حل نکنید و از علت خیانت آگاه نشوید و فقط به خاطر فرزندان ، مسائل مالی و احساس ترس به زندگی ادامه می دهید ، در دراز مدت احتمال این که به بن بست بخورید ، وجود دارد . به همین دلیل بررسی علل خیانت و حل کردن اختلاف ها برای داشتن زندگی خوب بسیار مهم است .

   3.باز سازی رابطه :

اکثر زوجینی که از خیانت زناشویی ضربه خورده اند و به طور موفقیت آمیز به زندگی مشترک خود برگشته اند ، فرایند ایجاد اعتماد و بخشش را با احساس تردید و ترس و نا توانی شروع کرده اند . و آن چه که باعث موفقیت آن ها شده است ، کنار گذاشتن احساسات منفی و ایجاد احساسات مثبت و تغییر و مسئولیت پذیری بوده است . باز سازی رابطه بعد ار خیانت کار ساده ای نیست . اما ویران کردن آن هم کمکی به حال شما نخواهد کرد . باید به خودتان زمان بدهید . ناتوانی در فراموش کردن خطای همسر ، ارتباطات خصومت آمیز ، ادامه یافتن فریبکاری و ترس از اعتماد دوباره از مهم ترین موانع باز سازی روابط هستند . بازسازی رابطه ممکن است ولی زمان بر است و به سرعت به دست نمی آید . برای ایجاد اعتماد و ادامه زندگی مشترک زن و شوهر ، هر دو باید تلاش نمایند . 

افراد بعد از خیانت باید به ازدواج خود باز نگری داشته باشند و نقاط ضعف رابطه ی خود را شناسایی کنند و با مهارت هایی موانع را بردارند . از طرفی باز نگری خود از جهت روابط پدر و مادر ، طرز تفکر آن ها به عشق ، اشکالات رفتار آن ها نسبت به شما ، دوران کودکی و کمبود ها مشخص شوند . وقایعی که باعث تنش در زندگی شما شده مانند مرگ عزیزان ، مشکلات مالی ، از دست دادن شغل ، تولد فرزند و ...... شناسایی شده و گفت و گو کردن در مورد آن ها با یکدیگر به دور از سرزنش می تواند در بازسازی رابطه نقش مهمی را به همراه داشته باشد . 


در آدرس وبسایت انتخاب نو می توانید با مشاوران ما آشنا شده و از خدمات این مرکز مطلع شوید و راهنمایی های لازم را به صورت حضوری و تلفنی دریافت کنید .