افراد اسکیزوتایپال از آن جایی که نسبت به طرد شدن بسیار حساس هستند ، بیشتر اوقات عمر خود را در تنهایی به سر می برند . اگر شما وارد رابطه ی عاطفی با فردی اسکیزوتایپال شده اید ، شاید بخواهید بدانید که از رابطه و زندگی با او چه انتظاری دارید و باید بدانید که عادات عجیبی که تمام مدت با او رابطه دارید باقی خواهد ماند و باید بدانید که ویژگی های عجیب او نسبت به هر تغییری مقاوم هستند که در ادامه به برخی از این رفتار های عجیب اشاره می کنیم .

طبق نظر مشاور قبل ازدواج خوب افراد اسکیزوتایپال بار ها رفتار های عجیبی را از خود نشان می دهند و ممکن است که شما در ابتدا از همین رفتار های عجیب خوشتان بیاید اما دوستان ، خانواده چنین رفتار هایی را خوشایند نمی بینند و آن ها را عجیب و غیر عادی می دانند و ممکن است که اطرافیانتان به خاطر این موضوع فاصله بگیرند و یا نگران شوند که فرد اسکیزوتایپال بلایی سر شما نیاورد .

طبق گفته ی بهترین مشاور روانشناس در تهران افکار او غالبا به نظر شما ، خانواده و دوستان عجیب است و حوادث و اتفاقات عادی معنی خاصی برای او دارند و او جهان را به طریق خاصی تجربه می کند و در برخی مواقع ، شما از آن چه او می بیند و تجربه می کند سر در نمی آورید . و ممکن است که او به فردی مشکوک تبدیل شود و عواطف و هیجانات او عجیب به نظر می رسند و ظاهر عجیبی دارد و دوستان صمیمی معدودی دارد و در موقعیت های اجتماعی به شدت احساس ناراحتی می کند زیرا حس می کند که اطرافیانش با ظاهر عجیب و رفتار های عجیب او رفتار مناسبی ندارند برای مثال ممکن است که او عنوان دارد که متعلق به سیاره ای دیگر است . رابطه ی عاطفی با چنین فردی علاوه بر طرد اجتماعی عواقب دیگری مانند استرس مالی را به همراه دارد و توانایی داشتن شغل مناسب را ندارد و شما احساس خواهید کرد که بار اصلی مالی خانواده به دوش شما است . علاوه بر مشکلات اقتصادی و اجتماعی ، محبوب شما قادر به برآورده ساختن نیاز های عاطفی شما نیست و او در شرایط انزوای اجتماعی رشد یافته و فرد نمی تواند پیام های غیر کلامی را به درستی دریافت کند .

شخصیت عجیب و غریب :

طبق نظر مشاورین خانوادگی مشخصه ی این گونه افراد ، باور به قدرت ها و توانایی های جادویی است و آن ها عقیده دارند که این نیرو های فوق طبیعی یا فوق زمینی بر وقایع روزانه افراد تاثیر گذار هستند . ممکن است که فرد بر این باور باشد شخصیت های فیلم سعی دارند چیزی مهم به او بگویند و یا به طور جدی به تله پاتی اعتقاد دارند . وقایع و اتفاقاتی که به نظر ما تصادفی و عادی به نظر می رسند ، از سوی این گونه افراد دارای معانی و اهمیت خاصی هستند و یا به نحوی آن ها را با خودشان در رابطه می بینند و یا ممکن است زمانی که سریالی را تماشا می کند با یکی از شخصیت های فیلم شروع به صحبت کند و افراد پیرامون خود را که چنین توقعی ندارند را هراسان و شگفت زده کند . افراد اسکیزوتایپال به آرایش و بهداشت خود توجهی ندارند زیرا که فکر می کنند وقت گذاشتن به آن ها موجب به هم خوردن تمرکز آن ها پیرامون افکار و تخیلات عجیب و غیرعادی می شود . 

طبق نظر مشاوران مرکز مشاوره تهرانی چنین افرادی دوران نوجوانی و جوانی خود را در رنج و تنهایی به سر برده است و تجربه ی او از دیگران پر از طرد و تمسخر است و باعث شده است که او به دیگران اعتماد نکند و در واقع می توان گفت که چنین فردی مهارت های ارتباطی را ندارد و از بودن در میان جمع ، به ویژه افراد غریبه احساس اضطراب و ناراحتی می کند و ورود فرد جدید به جمع می توان او را مضطرب سازد و هنگام صحبت کردن با دیگران به شدت از شاخه به شاخه ای دیگر می پرد و اطرافیان فکر می کنند که او دیوانه است و یا مواد مخدر مصرف کرده است . و از آن جایی که پیوسته از سوی دیگران مورد تمسخر و تحقیر قرار گرفته است همواره با شک و تردید به دیگران نگاه می کند و چنین بازخوردی باعث ایجاد حلقه ی معیوبی می شود که در نتیجه ی آن فرد نسبت به دیگران اعتماد خود را بیشتر از دست می دهد و اطرافیان بیشتر و بیشتر او را مورد تمسخر و تحقیر قرار خواهند داد و بار دیگر بی اعتمادی او بیشتر شده و از دیگران بیشتر فاصله می گیرد و از مهارت های اجتماعی که هر انسانی آن را لازم دارد محروم می ماند . در موارد شدید تر ممکن است که فرد با واقعیت قطع رابطه کند و او به مدت کوتاهی دچار توهمات شنوایی ، بینایی و یا هر دو می شود .