اعتماد به نفس یکی از مفاهیم مهمی است که توضیح آن مشکل است. شاید فکر کنید که تعریف آن را می دانید ولی توضیح کاملی از ان دشوار خواهد بود. ولی تعریفی که ما در این جا می توانیم مطرح کنیم این است که اعتماد به نفس عبارت است از داشتن توان انجام یک اقدام مناسب و موثر در هر وضعیت بدون در نظر گرفتن این که این عامل چقدر می تواند برای شما چالش برانگیز باشد. در واقع زمانی که اعتماد به نفس دارید احساس تعادل و ثبات دارید و به راحتی نفس می کشید و با احساس اراده به سوی هدف ها و انجام کارهایتان قدم برمی دارید و می دانید که نمی توانید زندگی تان را کنترل کنید ولی می توانید از پس ان برایید و خودتان را دوست دارید و  در حالت کلی هدف و ارزش، انگیزه، ثبات عاطفی، طرز فکر مثبت، خودآگاهی، انعطاف پذیری در رفتار، اشتیاق برای پیشرفت، سلامتی و انرژی و ... در شما وجود دارد و هر کدام از آندها در روند رابطه عاشقانه شما تاثیر خواهد گذاشت و در ادامه به حفظ اعتماد به نفس در روابط عاشقانه اشاره می کنیم.

بر اساس مطالعات مشاوره روانشناسی این موضوع را فراموش نکنید که باورهای شما نسبت به رابطه تان و دیدگاه هایی که در ذهن خود دارید تاثیر زیادی در روند رابطه تان خواهد داشت. و هچنین هر چند در پذیرفتن و نپذیرفتن اداب و رسومی که فرهنگ به شما عرضه می کند ازاد هستید . این اداب و رسوم در شکل دادن به نحوه تفکر شما دراره همه چیز نقش موثری دارد. راحت زیستن خارج از حوزه قوانین نیازمند اعتماد به نفس و قدرت و انرژی زیادی هستند. برخی از باور ها هستند که ممکن است از کودکی به ما تحمیل شده باشند و بزرگ شدن بر پایه ان ها و قدم به ازدواج گذاشتن با همان باورهای اشتباه ممکن است مشکلات بسیار زیادی را در زندگی ایجاد کند و حتی شما را با پشیمانی مواجه سازد. زمانی که شما اطلاعات درست و دقیقی داشته باشید و باور های درست و منطقی را در ذهنتان پرورش دهید می توانید با اعتماد به نفس وارد رابطه ای شوید و رضایت لازم را کسب کنید. برای آشنایی با این باور ها و معیار ها می توانید با متخصصان در این زمینه مشورت کنید. زمانی که شما بتوانید با حفظ اعتماد به نفس در رابطه عاشقانه تان حضور داشته باشید مواردی که در ادامه مطرح می کنیم را خواهید داشت و این موارد باعث افزایش لذت در رابطه و موفقیت در رابطه خواهد و در واقع داشتن اعتماد به نفس مناسب شما را در داشتن رابطه موفق بسیار کمک می کند. این موارد عبارت اند از:

اعتماد:

 طبق نظر مشاور جنسی همه می خواهند اعتماد کنند و مورد اعتماد باشند. و این فقط به این معنی نیست که زوج ها باید از دروغ گفتن به یکدیگر بپرهیزند ،بلکه علاوه بر آن رفتارهایی از قبیل مضایقه کردن، روراست نبودن، نگفتن بعضی از حرف ها، پنهان کاری و دوری کردن را شامل می شود. دروغ های مصلختی برای برخی از افراد مورد قبول است و برای برخی دیگر چنین نیست و انچه بیشتر از همه چز اهمیت دارد این است که الگوهایی برای اعتماد سازی ایجاد کنید که برای رابطه تان مناسب باشد و سپس به آن الگوها وفادار بمانید.

ارتباط:

باید آن چه که در رابطه ضروری است را بیان کنید و همچنین طرف مقابل نیز بتواند حرف هایش را بدون هیچ ترسی مطرح کند و همچنین این نکته را فراموش نکنید که احساسات مهم خود را با شریک زندگی تان در میان بگذارید و او نیز همین کار را کند و در واقع بتوانید به راحتی ابراز علاقه کنید.

پذیرفتن:

هرکسی در اعماق وجود خود از مشکلاتی رنج می برد و به همین دلیل نباید سعی کنید که همیشه خوب و عالی به نظر برسید و هرکسی می تواند روزهایی را بی حوصله و ناراحت باشد و نمی توان گفت که همیشه باید همه حال خوبی داشته باشند. زوج هایی که رابطه خوبی با همدیگر دارند یکدیگر را همانگونه که هستند دوست دارند. در واقع شما زمانی که اعتماد به نفس کافی دارید می توانید نسبت به خودتان ارزش قائل باشید و خودتان را دوست داشته باشید با همه ی خوبی ها و بدی هایی که دارید آن ها را قبول می کنید و در این صورت است که می توانید طرف مقابل را دوست داشته باشید و او را همانگونه که هست بپذیرید.

با فکر و مهربان بودن:

همسری که از نیازهای شما با خبر است و زحمت برطرف کردن ان ها را به خود می دهد، تا زمانی که افراطس نباشد یک شریک زندگی مورد اعتماد است. شرکای خوب زندگی از نز نیازهای خود نیز آگاهی دارند و آن ها را هم بر طرف می کنند. به فکر همسر خود بودن با پذیرفتن و توجه به تمام چیزهایی که برای او اهمیت دارد مانند والدین، خواهران و برادران و ...... همراه است. در واقع شما با این کار نشان می دهید که اعتماد به نفس لازم را برخوردارید.

حس شوخ طبعی:

شوخ طبعی، مخصوصا اگر با اعتماد به نفس همراه باشد خیلی جذاب و شهوت انگیز است. مردان و زنان دوست دارند که همسرانی خوش خنده و شوخ طبع داشته باشند و این در کیفیت رابطه تاثیر مثبت زیادی خواهد گذاشت.

همانطور که دیدید اعتماد به نفس تاثیر زیادی در روند رابطه و نوع رابطه دارد به همین دلیلی مهم است که قبل از شروع هر رابطه ای خود آگاهی داشته باشید و اعتماد به نفس خود را به کمک متخصصان در این زمینه ارتقا دهید تا بتوانید رابطه رضایت بخشی را تجربه کنید. البته هر یک از طرفین باید به این موضوع توجه داشته باشند و هر دو برای حفظ رابطه عاشقانه در کنار سلامت روان زندگی کنند. برای کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه می توانید با بهترین مرکز در ارتباط باشید. بسیاری از مشکلاتی که زوجین ممکن است در رابطه تجربه کننند می تواند به دلیل کمبود اعتماد به نفس باشد و با شناسایی فاکتورهای دیگر می توان در جهت بهتر شدن حال خود و رابطه کمک کرد.