میانگین سنی شروع اختلال دوقطبی 26 سال می باشد و تعداد زنان و مردان مبتلا به این بیماری برابر می باشد . مشخصه ی اختلال دو قطبی نوسانات خلق است که می تواند از نسبتا خفیف تا شدید و از حالت نیمه شیدایی ، شیدایی تا افسردگی اساسی نوسان داشته باشد . قبل  از تجربه شیدایی و نیمه شیدایی ممکن است که فرد خلق متعادل یا به طور کلی خلق مثبتی داشته باشد . با این وجود ، خلق به سمت سر خوشی می رود ، یعنی به سمت خوشحالی شدیدی که ارتباط چندانی با واقعیت ندارد . فرد دچار سرخوشی پر انرژی ، خوش بین ، گشاده رو و خلاق است . ممکن است آن ها احساس کنند در بهترین حالت قرار دارند ، اما افراد حاضر در اطراف آن ها را غیر قابل تحمل ببینند احساس داشتن میل جنسی زیاد یکی دیگر از نشانه های نیمه شیدایی به حساب می آید ، به این معنی که ، افراد مبتلا علاقه ی زیادی به رابطه جنسی دارند و ممکن است برون ریزی جنسی از خود نشان دهد . در واقع گاهی اوقات پس از خیانت مشخص می شود که دچار اختلال دو قطبی بوده است .

علایم اختلال دو قطبی چیست ؟

نشانه های چنین افرادی یک هفته یا بیشتر به طول می انجامد . فرد گفتار سریع و تحت فشار ، مسابقه ی افکار و کاهش مشهود در نیاز به خواب را تجربه خواهد کرد . آن ها به گونه ای تحریک پذیر و جنجالی می شوند که ممکن است دور از شان آن ها باشد . خود بزرگ بینی آن ها می تواند آنقدر جنبه ی اغراق آمیز به خود می گیرد که هذیانی به نظر می رسند ، بهترین سکس تراپیست تهران بیان می کند که در خصوص مسائل جنسی در این بیماران ، ممکن است میل جنسی آن ها تا حدی زیاد شود و در نتیجه باعث بروز رابطه جنسی نا ایمن ، درگیر شوند . نظر به این که می توانند خیلی تحریک پذیر و عصبانی شوند ، ممکن است آن ها احساس کنند رفتن در پی روابط جنسی بیرونی برایشان موجه بوده و همسرشان را به خاطر فراهم نیاوردن رابطه ی جنسی کافی سرزنش کنند . آن ها ممکن است که تکانشگر نیز باشند .  در بین این دوره ها ، ممکن است فرد خلق نرمال را تجربه کند یا ممکن است افسرده شود ، به طوری که نشانه های افسردگی او غالبا ملاک های افسردگی اساسی را بر آورده می سازند . در صورتی که نوسانات خلق به طور مکرر اتفاق بیفتد مثلا به صورت روزانه یا ساعتی ، آن گاه ممکن است فرد مبتلا به اختلالات دو قطبی با گردش سزیع تشخیص داده شود . 

زندگی با فرد اختلال دو قطبی چگونه خواهد بود ؟

روانشناس عصبانیت بیان می کند که زندگی کردن با یک فرد مبتلا به اختلال دو قطبی می تواند بسیار چالش بر انگیز باشد انرژی و خلق بالای آن ها می تواند امور روزمره خانواده را تضعیف کند . مشکلات شغلی ، تند خویی نسبت به عزیزان خود با رابطه ی عاشقانه مثبت و دراز مدت تداخل ایجاد می کند در واقع زمانی که یکی از طرفین مبتلا به اختلال دو قطبی باشد ، احتمال طلاق بالا خواهد بود . 

در صورت مبتلا بودن به اختلال دو قطبی چه باید کرد ؟

مشاوران ازدواج بیان می کنند که در درجه اول ، فرد مبتلا به اختلال دو قطبی باید تا حد ممکن مسئولیت بیماری خود را به عهده بگیرد . اگر آن ها متاهل یا درگیر در یک رابطه هستند ، بهتر است فرد سالم در جلسات اولیه حضور پیدا کند تا این که هر دو بتوانند در خصوص اختلال دو قطبی و دارو درمانی اطلاعات کافی به دست بیاورند . فرد مبتلا به اختلال دو قطبی بر اثر بخشی دارو ها و درمان واقف نیست اما همسر او تغییرات او در طول درمان را متوجه می شود اما ممکن است فرد سالم از ایفای نقش مراقب خوشش نیاید و یا ممکن است که فرد مبتلا به اختلال دو قطبی دوست نداشته باشد تخت نظر قرار بگیرد . زوج ها باید به طور منظم کنار هم بنشینند و تغییرات خلق خود را یادداشت کنند و برداشت ها را مقایسه کرده و در صورت نرسیدن به اتفاق نظر  و یا رسیدن به نتیجه معلوم از مشاوران کلینیک روانشناسی خوب در ایران راهنمایی و کمک بخواهند . 

فرد مبتلا به اختلال دو قطبی که فزون کشی جنسی دارد وقتی به لحاظ جنسی دچار ناکامی می شود ، می تواند وارد فاز تند خویی شود . به موجب ترس از این که یک فرد مبتلا به اختلال دو قطبی ممکن است خارج از رابطه ی تعهد شده دنبال ارضای خود برود ، گاهی همسرش به خواسته ی او تن می دهد . اگر چه گهگاهی تن دادن ممکن است آسیب زیادی ایجاد نکند ، رابطه ی جنسی که به صورت اجباری انجام می شود نمی تواند رابطه ی ایده آلی باشد . مهم ترین بخش این است که دو طرف ارتباط عاطفی خود را در طی رابطه جنسی حفظ کنند . فردی که دچار فزون کشی جنسی می باشد نیاز دارد نشان دهد که برای ارضای خود بهره برداری زیادی از همسر خود نمی کند بلکه قادر است احساسات گرمی در طی مواجهه ابراز کند . وقتی فرد سالم علاقه ای به تجربه نداشته باشد ، او می تواند آن را به شیوه ای دوستانه و عاری از قضاوت بیان کند .