یکی از اساسی ترین نیازهای زنان احساس امنیت است. امنیت مورد نیاز زن جسمانی نیست بلکه احساسی و عاطفی است و می خواهد از عشق شوهر اطمینان حاصل کند چرا که در این صورت می تواند با تمام وجود و بی حد و مرز عشق بورزد و عشق دریافت کند. و می توان گفت که وقتی زن احساس امنیت می کند توانایی ها و زنانگی خود را به ظهور می رساند و در این حالت، او آرامش بیشتر، نگرانی کمتر، اعتماد به نفس بیشتر و نا امنی کمتر، استقلال بیشتر و توقع کمتری دارد. 

احساس ناامنی چه رفتارهایی را در زنان ایجاد می کند؟

طبق نظر مشاوران خوب زمانی که زن احساس نا امنی می کند، دست به رفتارهایی می زند که می پندارد از طریق آن ها می تواند دوباره به امنیت برسد. در این حالت او خواهان محبت، توجه، عشق بیشتر مرد است و می توان گفت که همه زنان و مردان با این پدیده آشنا هستند زن احساس نا امنی می کند و توقع اش بالاتر می رود و مرد ناراحت می شود و عقب می نسیند و دور شدن او نا امنی زن را افزایش می دهد و هر چقدر این احساس نا امنی بیشتر شود توقع اش بیشتر می شود و فاصله بین آن ها هم بیشتر می شود. اگر که مردان عشق، توجه و آسودگی را به همسرشان بدهند می توانند این احساس نا امنی را از بین ببرند. در چنین شرایطی همسر خود را به پر توقع بودن متهم نکنید و از او فاصله نگیرید و او را به حال خود رها نکنید.

بر اساس مطالعات مرکز مشاوره خانواده برخی دیگر از زنان هستند که با احساس نا امنی نسبت به همسر خود ناگهان سرد می شوند و از او انتقاد می کنند و زود رنج می شوند و از او دوری می گزینند. و این توصیه را باید به زنان بدهیم که نباید از همسرشان توقع داشته باشند که همه چیز را ذهن خوانی کند بلکه باید سعی کنید تا احساسات و نیازهای خود را به طور کامل بیان کنید و به صورت واضح در مورد آن ها صحبت کنید. و مردان نیز باید توانایی گوش دادن مناسب را داشته باشند و به او توجه لازم را بکنند. 

مردان برای دادن احساس امنیت چه کاری باید بکنند؟

طبق نظر بهترین روانشناس ازدواج زنان وقتی می بینند همسرشان برایشان وقتی اختصاص می دهد، احساس امنیت می کنند. زمانی که زوجین زمان با کیفیتی را در کنار یکدیگر سپری می کنند و اوقات پر از صمیمیت را می گذرانند شرایط بسیار خوبی را ایجاد خواهند کرد و از طرفی اگر مرد بتواند همسرش را به درون خود راه دهد و توانایی صحبت کردن درباره اوضاع زندگی، مشارکت در تصمیم ها، در میان گذاشتن نیاز ها و خواسته ها ، حرف زدن درباره سختی ها و ناراحتی ها، پرسیدن افکار، نظرات و .... را داشته باشد شرایط بهتری را ایجاد خواهند کرد و این احساس امنیت بر قرار خواهد شد. همچنین مطمئن ساختن همسر به عشق و تعهدتان از موارد دیگری است که می توان به آن اشاره کرد و با کلمات و گفتار خود و قدردانی می توانید به او نشان دهید که دوستش دارید و با او مهربان باشید و از همه مهم تر توجه کردن را فراموش نکنید.

احترام:

احساس ارزشمندی از موارد دیگری است که باید به آن توجه کرد و زنان نیاز دارند که مطمئن شوند که نقش مهمی در زندگی شوهر ایفا می کنند و این احترام فقط با حضور فیزیکی کافی نیست بلکه باید آن را در گفتار و رفتار خود نشان دهد. و به این منظور تلاش کنید که نشان دهید خوشحالی او اهمیت بسیاری برای شما دارد و به زندگی اش علاقه مند هستید و و نیازمند نظرات و افکارش هستید و برای آن ها ارزش قائلید و نشان دهید که برای شما هرگز تکراری و عادی نخواهد بود. سعی کنید که مقداری از وقت خود را برای او در نظر بگیرید و برای داشتن رابطه ای بهتر برای یکدیگر زمان کافی را در نظر بگیرید و از این موضوع غافل نشوید مطمئن باشید اختصاص اندکی وقت به او برایش بسیار با ارزش خواهد بود و احساس خوبی را ایجاد خواهد کرد. 

زمانی که هر دو طرف برای داشتن زندگی مشترک بهتر تلاش می کنند پس می توان به نتیجه بهتری رسید و شرایط بهتر و درنتیجه ازدواج موفق را تجربه کرد و فراموش نشود که زوجین باید هر دو به یک اندازه برای حفظ رابطه شان تلاش کنند و حرکت یک طرفه هیچ سودی برای زن و شوهر نخواهد داشت بلکه فرسودگی و شکست در رابطه را به همراه خواهد داشت. هر چقدر که میزان شناخت شما از یکدیگر بیشتر باشد از نیازهای یکدیگر بیشتر مطلع باشید می توانید عملکرد بهتری را نشان دهید و در نتیجه رابطه موفقی را به دنبال آن داشته باشید اما هر گونه بی اهمیتی به شناخت و نیازها وضعیت نا مناسبی را در رابطه به همراه خواهد داشت به همین دلیل شناخت آگاهانه و همچنین یادگیری مهارت های زندگی مشترک می تواند شرایط بسیار مناسبی را به همراه داشته باشد و اگر که ازدواج کرده اید و توانایی مدیریت رابطه را ندارید با همین مهارت ها می توانید سلامت رابطه تان را بهبود ببخشید و شرایط بهتری را ایجاد نمایید. برای کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه با مطب روانشناسی در تماس باشید.