هر فرد با شروع زندگی مشترک از هویتی مستقل و منحصر به فرد برخوردار است و در فرایند زندگی زناشویی از کنار هم قرار گرفتن دو نفر هویت جدیدی شکل می گیرد که به آن هویت زناشویی می توان گفت. مطالعات روانشناسی نشان می دهد که برای تداوم و رشد هویت زناشویی و رضایت از آن چندین نیاز اساسی در ازدواج باید برآورده شود. این نیاز ها را در ادامه برای آشنایی شما بیان می کنیم زیرا که هر فردی زمانی که وارد رابطه می شود این نیاز ها را دارد و و زیربنای انتخاب های فرد را تشکیل می دهد. زمانی که فرد در رابطه قرار می گیرد میزانی از رضایتمندی را تجربه می کند که این میزان در ادامه رابطه بسیار تاثیر گذار است. این نیاز ها عبارت اند از:

اطمینان و امنیت:

همه ی ما می خواهیم که احساس تمنیت داشته باشیم و به همین دلیل تا حد امکان از قرار گرفتن در معرض دردهای جسمانی و روانی اجتناب می کنیم و هر فردی نیاز دارد که این احساس امنیت و اطمینان را تجربه کند. میزان نیاز به امنیت در افراد متفاوت است. در رابطه اگر شما بدانید که همسرتان از رفتار مشخصی ناراحت می شود و این موضوع برایتان قابل پیش بینی باشد احساس بهتری خواهید داشت. اما اگر همسرتان گاهی نسبت به یک رفتار مشخص از سوی شما واکنش تند و در موقعیتی دیگر دقیقا به آن هیچ واکنشی نشان ندهد این غیر قابل پیش بینی بودن او باعث عدم اطمینان در شما برای نشان دادن واکنش مناسب به رفتار او می شود و این برای شما آزاردهنده خواهد بود. 

تنوع:

دومین نیاز اصلی نیاز به تنوع و عدم یکنواخت شدن زندگی است. وجود تنوع در چالش هایی که ابعاد جسمانی و عاطفی ما را پرورش می دهند امری ضروری است. هر فرد تا جدی در زندگی به تنوع نیاز دارد کسیکه در زدگی دچار روزمرگی شده و هر روزش شبیه هم هستند حتما مشکلاتی را برای خود و خانواده اش به همراه خواهد داشت. هر فرد میزان انرژی مشخصی دارد که باید در جایی مصرف شود میزان این انرژی نیز همانند میزان اطمینان خواهی در افراد مختلف متفاوت است. 

تفریح و با هم بودن:

بر اساس مطالعات مشاوره جنسی فهرستی از فعالیت های لذت بخش تهیه کنید و این فهرست می تواند فعالیت های بسیار ساده ای مانند درست کردن یک وعده غذایی باشد و مهم این است که هر دو نفرتان به این کار علاقه داشته باشید و این کار را در کنار هم انجام دهید. رابطه شما در ازدواج مانند یک درخت است و اگر می خواهید درخت زندگی تان شاداب و سرزنده باشد باید به آن رسیدگی کنید و به همین منظور در ازدواج نیز زمانی را به فعالیت های لذت بخش دو نفره اختصاص دهید.

اهمیت و ارزشمندی:

نیاز بعدی نیاز به اهمیت داشتن است. هر فردی نیاز دارد که احساس مهم بودن را تجربه کند و مهم بودن در این جا به معنای احساس مورد نیاز بودن و خواستنی بودن است. این احساس ارزشمندی در خانواده نقش مهمی دارد و نمی توان نبود آن را نادیده گرفت.

عشق و ارتباط:

مهم ترین نیاز بعدی عشق و ارتباط است. همه ی آدم ها نیاز دارند که با انسان های دیگر در ارتباط باشند و نیز خواهان به دست آوردن عشق هستند. احساس نیاز به عشق در سراسر زندگی ما خواهد بود و می توان گفت که برای خیلی از انسان ها این مورد ملاک بسیار مهمی تلقی می شود و نیاز به عشق و ارتباط ابعاد گوناگونی دارد از جمله نیاز به تحسین شدن، پشتیبانی شدن، تکیه گاه داشتن، مواظبت شدن، دوست داشتنی بودن و .... است. در واقع بدون وجود محبت و ارتباط و عشق زوجین مشکلات زیادی را تجربه خواهند کرد و به همین دلیل دربستر ارتباط زوجین باید عشق خود را به خانواده شان نشان دهند و ان را ابراز کنند.

رشد و پیشرفت:

نیاز به رشد و پیشرفت بسیار مهم است و ما همواره نیاز داریم که دائما از نظر عاطفی، عقلانی و معنوی رشد کنیم در واقع با هر تجربه جدید در زندگی، از نظر عاطفی رشد می کنیم و با واکنش به اتفاقات و دنیای اطرافمان از نظر عقلانی نیز رشد را تجربه می کنیم. برای تداوم چیزهایی که دوست دارید در زندگی تان باقی بماند اعم از سلامتی، پول، روابط و شادی ها به پرورش و رشد آن هاباید اهمیت دهید در غیر این صورت از بین خواهند رفت.

آزادی:

طبق نظر مشاور روانشناس مورد دیگر از نیاز ها، نیاز به آزادی است و این نیاز منعکس کننده تمایل و ترجیح فرد به داشت آزادی در انتخاب است. افراد دوست دارند که خودشان اعمال و رفتار خود را تعیین کنند و تحت فشار و اجبار دیگران نباشند. زمانی که نیرو های بیروی ما را وادار می سازند که به شیوه ای خاص فکر و احساس و یا رفتار کنیم آزادی نخواهیم داشت. با تعیین مرزبدی درست بعد از ازدواج می توانید احساس آزادی را بعد از ازدواج برای خودتان و همسرتان ایجاد کنید و از بروز بسیاری از ناراحتی ها بکاهیدو

بخشش و بخشودن:

توانایی بخشیدن اطرافیانتان یکی از هر ها و یازهای بزرگی است که هر فردی باید از آن آگاهی داشته باشد زمانی که شما می توانید اطرافیانتان را ببخشید احساس خوبی خواهید داشت و همچنین اطرافیان نیز سبت به شما باید همین طور باشند زیرا که انسان جایزالخطا است و هر فردی ممکن است که اشتباه کند. گرفتن کینه و ناراحتی در طولانی مدت احساس بدی را برای شما و اطرتفیانتا به همراه خواهد داشت .

تعهد:

آزادی های بی قد و شرط نه تنها با ازدواج در تضاد است که حتی با سایر روابط انسانی نیز منافات دارد. فرد آزادی های خود را با قرار گرفتن در تعهد محدود می کند و توجه به این مورد نیز در رابطه نقش مهمی را خواهد داشت. برای کسب اطلاعات کامل تر در این زمینه و روشن شدن بیشتر این نیاز ها و چگونگی رفع آن ها می توانید با مراکز تخصصی روانشناسی در ارتباط باشید.