به طور کلی از آن جا که افراد مبتلا به اضطراب آن را حالت درونی بهنجار خود می دانند، از کمک گرفتن از دیگران برای آن چه رنجشان می دهد، اجتناب می کنند. چون اضطراب افکاری درباره چگونگی محافظت از خود و دیگران در برابر تهدیدهای بالقوه تولید می کند اغلب ایجاد تمایز میان اضطراب بهنجار و نابهنجار دشوار است.

طبق نظر روانشناس خوب افراد مبتلا به وسواس اغلب بسیار شرمسار و خجول هستند چون رفتار ها و افکارهای آن ها کاملا غیر معقول است، بنابراین غیر طبیعی نیست که افراد مبتلا به وسواس سال ها قبل از این که سراغ درمان بروند با این مشکل دست به گریبان بوده اند. اما تشخیص و درمان آن می تواند کیفیت زندگی شما را افزایش دهد.

شدن علائم وسواس دامنه ای گسترده دارد و در برخی از افراد شدید است که آن ها ساعات بسیاری از روز را به طور کامل تحت تسلط آن سپری می کنند. در برخی از افراد شدت علائم خفیف است که آن ها نی توانند این علائم را حتی از دید افراد نزدیک به خودشان پنهان کنند و وقت زیادی هم از آن ها نمی گیرد. هرکسی که از وسواس فکری عملی رنج می برد حتما تشخیص کامل این اختلال را به او نمی گذارند . با این حال اگر که شما افکار و رفتار هایی را که در ادامه مطرح می کنیم در خود می بینید، پیگیری درمان مناسب خواهد بود.

از موارد اساسی می توان به شستن و تمیز کردن، چک کردن، تکرار کردن، شمارش، نیاز به نظم ، احتکار و اشتغال به آیین های ذهنی است. 

شستن و تمیز کردن:

افراد درگیر با این نوع، حس شدید به این که میکروب ها ممکن است در چه جایی پنهان شده باشند، دارند و حساسیت شدیدی به آلودگی دارند و بسیار دیده شده است که این افراد در هنگام برخورد با دیگران از دست دادن به آن ها اجتناب می کنند و بسیار دیده شده است که آن ها از راه هایی هوشمندانه در داخل و خارج از اماکن عمومی برای اجتناب از دست زدن به دستگیره ها استفاده می کنند. و حتی دست زدن به پول نگذانی آن هاست. افراد دارای این وسواس بعد از تماس با هر چیزی که فکر می کنند میکروب دارد، دست ها، بازو ها و یا حتی کل بدنشان را می شویند. کارهای زیاد خانه در زنان مبتلا به این اختلال بسیار زیاد است و شامل جارو کردن های مکرر و تمیز کردن افراطی آشپزخانه و حمام است.

چک کردن:

برخی از افراد، اشیا را به طور مکرر برای حصول اطمینان وارسی می کنند. بخاری ها، اتو ها، قفل های ماشین و خانه و در و پنجره ها اشیایی هستند که به طور متداول وارسی می شوند. هر فردی ممکن است که برای اطمینان یک بار آن ها را چک کند اما افراد وسواسی مجبور هستند تا سه بار یا بیشتر وارسی انجام دهند تا راضی شوند همه چیز در ایمنی است. این افراد اغلب در حین وارسی این احساس را دارند که بیش از حد نیاز مشغول وارسی هستند و نمی توانند آن را تا زمانی که مطئن نشدند، نتوقف کنند.

تکرار:

تکرار کردن شامل رفتارهایی می شود که فرد بار ها آن ها را انجام می دهد تا زمانی که احساس کند آن فعالیت دقیقا درست انجام شده است. این رفتار ها با کاهش احساس ناراحتی همراه هستند مانند لباس پوشیدن ودر
آوردن آن ها، بستن دکمه ها و باز کردن آن ها، قدم گذاشتن به بیرون و داخل اتاق، نوشتن و خانوادن چیز ها برای چندین بار، انجام فعالیت های روزمره با تعداد دفعات مشخص از آن دسته هستند.

شمارش:

طبق نظر درمانگر وسواس افراد دارای وسواس شمارش، اعداد خاصی را خوب یا بد می دانند و اشیا یا افکاری که شامل اعداد بد باشند، باید دوباره سازماندهی شوند و یا مجددا شمارش تکرار شود تا تبدیل به اعداد خوب شوند. اعداد زوج یا فرد برای آن ها بیانگر بدشانسی و خوش شانسی است و اعدا خوب را برای فعالیت های گوناگون در نظر می گیرند.

نیاز به منظم بودن:

این دسته از افراد اغلب مدیریت زمان بیشتری در مقایسه با سایر افراد دارند زیرا که عملکرد آن ها به دلیل نیاز به تعیین درستی محتوی یا محاسبات کند تر می شود و هنگامی که تمرکز آن ها روی نظم باشد ممکن است نیاز به ترتیب دقیق اشیایی نظیر کاغذ ها ، مقاله ها ، لباس های کند و جای وسایل خانه بیشتر احساس شود. 

احتکار:

این افراد چیز هایی را نگه می دارند که سایرین آن ها را حتما دور می ریزند مانند روزنامه ها، مجلات، شیشه مربا، قوطی ها ، کیسه ها ريال ظروف خالی غذا و خانه های چنین افرادی پر از اشیای دور ریختنی است و فکر می کنند که بسیار ارزشمند هستند و در آینده از آن ها استفاده خواهند کرد.

پرداختن به آیین های فکری:

طبق نظر بهترین سکس تراپ این افکار اغلب توسط افکار یا تصاویر آزاردهنده ای راه اندازی می شوند که افراد در مورد احتمال انجام صدمه زدن، پرخاشگری، خشونت ، اعمال جنسی و .... دارند. و در واقع کنش های ذهنی هستند که با بی اثر کردن افکار قبلی به کار می روند تا از بروز این افکار جلوگیری کنند. آیین های فکری انواع گوناگونی دارد مانند نماز خواندن، چانه زدن با خدا، بخشش خواستن و .... و به طور ذهنی گفتن چیزی متضاد با افکار خطرناک است.

اگر چه افکار و رفتار های وسواسی تا حدی عجیب به نظر می رسند و ممکن است که افراد از بیان آن ها برای درمان صرف نظر کنند و بترسند. اما درمان آن ها تا حد زیادی در عملکرد شما در زندگی و کیفیت زندگی تان نقش خواهد داشت. برای کسب اطلاعات بیشتر با مطب روانشناسی انتخاب نو در ارتباط باشید.