برخی از افراد برای انتخاب در امر ازدواج مناسب نیستند و در صورت انتخاب کردن چنین افراد ی در زندگی مشترک با مشکلات و تعارضات بسیاری رو به رو خواهند شد . طبق نظر مشاور قبل ازدواج خوب هیچ فردی کامل نمی باشد و همه ی افراد دارای ویژگی ها و رفتار های نادرستی می توانند باشند و نمی توانیم آن ها را دلیل برای نابودی زندگی مشترک لحاظ کنیم . اما برخی از رفتار ها هستند که می تواند زندگی عاطفی و ازدواج را با خطرات و گرفتاری هایی مواجه کند که در ادامه به رفتار های آسیب رسان و مخرب آن ها اشاره می کنیم و توضیحی در باره ی آن ها ارائه می دهیم .

  1. افرادی که در گیر رابطه ی عاطفی قبلی خود هستند .


افراد در صورت پایان یافتن رابطه شان نیازمند زمان برای بازسازی و پذیرش هستند و افرادی که به تازگی از رابطه ای جدا شده اند و هنوز افکار آن ها درگیر رابطه ی قبلی می باشد ، انتخاب درستی نخواهد بود . طبق نظر مشاور آنلاین خوب افراد ممکن است که به دلیل احساسات آن دوران تصمیم به ازدواج و شروع رابطه با فرد دیگر بگیرند و این انتخاب درستی نخواهد بود و از طرفی ممکن است که فرد مقابل از روس دلسوزی ازدواج را قبول کند اما چنین ازدواجی موفق نخواهد بود . 


  1. افراد معتاد به الکل و مواد مخدر :

اگر فرد انتخابی برای ازدواج معتاد باشد در اکثر مواقع آن ازدواج موفق نخواهد بود و اثرات بسیار بدی برای فرد خواهد داشت و ضربه ی زیادی وارد خواهد کرد . استفاده از موارد مخدر به شدت زندگی روزانه فرد را تحت تاثیر قرار می دهد و آن ها همواره برای رهایی از مشکلات ممکن است از مواد مخدر استفاده کنند . اگر که قبل از ازدواج امید وار باشید که چنین فردی بعد از ازدواج ترک خواهد کرد ، سخت در اشتباه هستید . اعتیاد اثرات روانشناختی بسیاری را به همراه دارد که می توان به مواردی نظیر خشونت و پرخاشگری ، کاهش فعالیت ، کاهش مسئولیت ، نا توانی مشکلات جنسی و .... اشاره کرد . زمانی که فرد انتخابی برای ازدواج معتاد باشد در آینده و با رفتن به زیر یک سقف و فشار های زندگی مشترک و زناشویی و بسیاری از مشکلات دیگر که هر فردی ممکن است با آن ها مواجه شود ، فاجعه را در پیش خواهد داشت به همین دلیل این مورد را باید به هیچ عنوان نادیده گرفت .


  1. افراد دارای اختلالات جنسی :

روابط جنسی در زندگی مشترک بسیار اهمیت دارد اختلالات جنسی در روند رابطه بسیار تاثیر گذار است . مسائلی نظیر داشتن اعتیاد جنسی بسیار مشکل ساز خواهد بود . همچنین انحرافات جنسی نظیر خود نمایی جنسی ، کودک آزاری ، خود آزاری جنسی ، آزار گری جنسی و ..... از مواردی هستند که رابطه را با مشکلاتی رو به رو می کند و فرد مقابل را بسیار تحت تاثیر قرار می دهد و تحمل کردن چنین شرایطی برای او دشوار خواهد بود .

  1. افرادی که وابسته به والدین خود هستند .

در یک رابطه حفظ حریم رابطه بسیار مهم است این کار از سوی دو فرد انجام می شود اما در صورتی که هر کدام از فرد توانایی این کار را نداشته باشد ازدواج با مشکلاتی رو به رو خواهد شد . افرادی که به خانواده ی خود وابسته هستند و توانایی جدا شدن از آن ها را ندارند بعد از ازدواج نیز به چنین شرایطی ادامه خواهد داد . البته بر خی از خانواده ها در زندگی مسترک فرزندان خود دخالت می کنند و حتی فرد مقابل را عاملی برای جدایی فرزندشان از آن ها بدانند و احترامی برای او قائل نشوند و اگر فرد از همسر خود دفاع نکند به مرور زمان مشکلاتی را به بار خواهد آورد . اگر فردی توانایی مستقل شدن و جدا شدن از والدین خود ندارند به بلوغ لازم برای ازدواج نرسیده اند . برای جلوگیری از چنین شرایطی فرد باید دقت لازم را در انتخاب خود برای ازدواج داشته باشد . 

  1. افراد کنترل کننده :

برخی از افراد هستند که حس سلطه جویی در آن ها بسیار فراوان است و سعی در کنترل کردن وتعیین و تکلیف کردن برای دیگران دارند . زمانی که فرد تصممی به ازدواج با چنین فردی داشته باشد باید از این مسئله آگاه باشد . زیرا که چنین فردی اگر احساس کند که شرایط برای او قبال کنترل نیست بسیار عصبانی خواهند شد . چنین افرادی با شریک زندگی خود مشورت نمی کنند و نظر آن ها برایشان مهم نیست و تحمل چنین شرایطی برا فرد دشوار خواهد بود .

  1. اختلال شخصیتی : 

تشخیص اختلالات روانی و شخصیتی بسیار دشوار است و نیازمند بررسی و تشخیص درست از سوی متخصص روانشناسی در مراکز روانشناسی کشور است . روانشناس با استفاده از انواع تست های روانشناسی می توانند اختلالات شخصیتی را تشخیص دهند و درمان های لازم را ارائه دهند اما برخی از این اختلالات شخصیتی مانند اختلال مرزی ، پارانوئید و ..... ازدواج و رابطه را با مشکلاتی مواجه می کند . 

  1. نرسیدن به بلوغ فکری ، سنی و اقتصادی :

طبق نظر بهترین روانشناس تلفنی هر یک از مواردی که گفته شد در امر ازدواج بسیار مهم و ضروری می باشد و هر فردی باید نسبت به بلوغ رسیدن در هر یک از موارد گفته شده مطمئن شود زیرا عدم بلوغ در هر کدام از آن ها مشکلات و تعارضات بسیاری را به همراه دارد و فرد را از داشتن ازدواج موفق دور می کند .