مورد انتقاد قرار گرفتن از سوی دیگران بسیاری از ما انسان ها را ناراحت می کند و ممکن است در مقابل انتقاد دیگران دلخور شده و یا واکنش هیجانی شدیدی نشان دهیم زمانی که افراد به انتقاد شدن حساس باشند مشکلاتی در رابطه و ازدواج ممکن است به وجود بیاید . زیرا که همسرانی که در روابط زناشویی مورد انتقاد از همسر خود قرار می گیرند به مرور زمان دچار بی ارزشی ، بی کفایتی و ... می شوند و همانطور که گفتیم واکنش هایی را از قبیل سکوت ، تعارض گریزی ، انتقاد متقابل ، بد گویی از همسر و .... را نشان می دهند . اما در این مطلب قصد داریم دلایل مختلف این که چرا افراد در مقابل انتقاد ها حساس هستند را از دیدگاه بهترین دکتر مشاوره قبل از ازدواج معرفی کنیم . 

چرا در مقابل انتقاد حساس هستیم ؟

برای این که بتوانیم در مورد پرسش بالا جواب دهیم ، باید به بررسی ویژگی های درونی خودمان بپردازیم و با مواردی که ما را به انتقاد حساس کرده است آشنا شویم . طرحواره ها از دلایل آن هستند و باور هایی هستند که به عنوان یک یا چند نیاز اساسی در فرد در دوران کودکی و نوجوانی شکل می گیرد . این طرحواره ها منجر به رفتار های متفاوتی می شوند و از این رو افراد رفتار های متفاوتی را در مقابل اتفاق های زندگی نشان می دهند . 

اطاعت :

طرحواره اطاعت از مواردی می باشد که ممکن است افراد را نسبت به انتقاد حساس کند . اطاعت همراه با خود ترس ، اضطراب و افسردگی دارد . چنین افرادی به جای مراقبت از خودشان حواسشان به دیگران است و از آن ها مراقبت می کنند و این افراد کنترل خودشان را به دست همسر و سایر افراد مهم زندگیشان می سپارند و بر این باور هستند که نیاز ها و خواسته های دیگران بر نیاز ها و خواسته های خودشان اولویت دارد و فکر می کنند که ارزشی ندارد چنین افرادی همسری کنترل گر و ناراضی برای خود انتخاب می کنند . 

شرم :

ترس و شرمساری همراه این طرحواره می باشند و این افراد توجه زیادی به اشکالات و ضعف های خود دارند و مدام خود را با دیگران مقایسه می کنند . آن ها خود را نا خواستنی و بی ارزش می دانند . همسر انتقاد گر با عیب جویی فردی که این طرحواره دارد ، موجب می کند که فرد مدام از خودش عیب جویی کند . 

بی اعتمادی و بد رفتاری :

ترس و اضطراب همراه با این طرحواره هستند و چنین افرادی احتیاط و سوء ظن دارند و بر این باور هستند که نمی توان به دیگران اعتماد کرد چنین افرادی همسرانی را انتخاب می کنند که غیر قابل اعتماد و پیش بینی نا پذیر هستند و انتخاب آن ها کاملا متناقض می باشد این است که فردی با نگرش بی اعتمادی به دیگران ، به طور نا خود آگاه فرد غیر قابل اعتماد را به عنوان همسر انتخاب می کنند و باور همسرشان  تقویت می شود .

محرومیت هیجانی :

تنهایی ، زود رنجی ، نا امیدی ، افسردگی و تلخ کامی از هیجان های اصلی این طرحواره هستند . رفتار چنین افرادی به این شکل است که هیچ در خواستی برای بر آورده شدن نیاز هایشان نداشته باشند و طوری رفتار کنند که انگار هیچ نیازی ندارند . آن ها بر این باور هستند که دیگران نیاز هایشان را بر آورده نمی سازند . چنین افرادی همسرانی بی مهر و عاطفه انتخاب می کنند . 

رها شدگی :

اضطراب ، غمگینی ، افسردگی ، خشم از هیجان های این طرحواره می باشد و چنین افرادی به همسرانشان آویزان می شوند و بر این باور هستند که نزدیکانشان را به دلیل مرگ یا بیماری از دست خواهند داد و یا این که نزدیکانشان آن ها را ترک خواهد کرد . مطالعات زوج درمانی نشان می دهد که چنین افرادی همسرانی را انتخاب می کنند که در دسترس نیستند و رفتار های غیر قابل پیش بینی دارند  .

 انتقاد و شکایت از مواردی هستند که از روابط بین فردی جدا نمی شوند و حتی روابط خوب و سالم نیز وجود دارد و این انتقاد ها و شکایت ها بر رابطه تاثیر می گذارد . به منظور کاهش شکایت ها ، پایان بخشیدن به انتقاد ها از طریق مشاوره خصوصی می توانید تکنیک های لازم را آموزش ببینید و مشکلاتی که در رابطه ایجاد شده است را حل کنید . مواردی که می توانید در مرکز مشاوره انتخاب نو در جهت کاهش بحران ها و مدیریت آن ها کمک می کند . دور زدن انتقاد یعنی توجه هشیارانه و در واقع توجه به زمان حال و مشاهده کردن افکار و احساسات خود بدون قضاوت کردن خوب و بد آن . به عبارتی یاد می گیرید که چگونه به حرف های طرف مقابل گوش دهید و برای نشان دادن واکنش عجله نکنید و حالت تدافعی نگیرید و از حمله ی متقابل بپرهیزید زیرا که اوضاع را خراب تر می کند . از تکنیک های دیگر می توان به خاطر نشان ساختن جریان بحث و پرهیز از مجادله در باره ی موضوع انتقاد ، گوش کردن و به ویژه گوش کردن فعالانه و آگاهی از جریان صحبت ها جهت درک همسر و تجربه ها اهمیت دارد و برای افزایش رابطه ی سالم بین شما و همسرتان تدوین شده است .