افراد برای ارتباط بر قرار کردن از راه های مختلفی استفاده می کنند که یکی از اساسی ترین آن ها ارتباط کلامی می باشد . در این ارتباط کلامی می توان از شیوه های صحیحی استفاده کرد مانند همدلی ، ارتباط غیر کلامی درست و ... اما برخی دیگر از شیوه های ارتباطی مانند غیبت کردن و ... هستند . غیبت کردن در مواقعی باعث ایجاد صمیمیت در بین افراد می شود اما با این حال باید بدانیم که اثرات منفی را نیز در پی دارد زیرا که غیبت کردن درباره ی جزئیات زندگی خود و دیگران مخرب است . 

غیبت کردن و شروع دوستی :

طبق نظر مشاوران مطب روانشناسی خوب غیبت کردن میان خانم ها بیشتر به چشم می خورد و تا حدودی ناشی از آن است که زن ها دوست دارند جزئیات زندگی خود را با دیگران در میان بگذارند در میان گذاشتن جزئیات زندگی خود با دیگران وقتی شنوندگان آن را با دیگران در میان می گذارند حالت غیبت و سخن چینی پیدا می کند . بر اساس مطالعات مشاوره از راه دور از اسرار خود حرف زدن نه تنها نشانه ی دوستی به حساب می آید بلکه زمانی که شنونده مطابق انتظاری که از او می رود واکنش نشان می دهد و در نتیجه میزان دوستی هم بیشتر می شود . در میان گذاشتن حوادث زندگی خود با دوستان و امروزی کردن علم و اطلاع آن ها نه تنها امتیاز تلقی می شود ، بلکه برای بسیاری از آن ها یک ضرورت است . 

چرا غیبت می کنیم ؟

از دلایل غیبت کردن موارد بسیاری را می توان نام برد مثلا ممکن است فرد چون حوصله اش سر رفته و حرفی برای گفتن نیست بحث درباره ی موضوع های خودمانی و کم اهمیت می کنند و بر اساس آن مکانیزم سخن گفتن را فعال نگه می دارند و یا حتی غیبت کردن ممکن است دلایل دیگری داشته باشد طبق اعتقادات برخی از روانشناسان وقتی که افراد از خودشان رضایت نداشته باشند ، سعی می کنند اشخاصی را پیدا کنند که پایین تر از خودشان هستند و بحث در مورد آن ها خیالشان را راحت می کند یا وقتی که از دست کسی عصبانی هستند و نمی توانند خشم خود را به درستی مدیریت کنند با غیبت کردن خشم و عصبانیت خود را خالی می کنند . اما غیبت می تواند مخرب باشد و همه معتقد هستند که دوستان واقعی نباید راز دوستان خود را پیش کسی افشا کنند افشای اسرار دوست می تواند به دوستی پایان دهد زیرا بسیاری از این غیبت کردن ها جنبه ی بد گویی دارد و شنونده را تحت تاثیر قرار می دهد و ذهنیت او را نسبت به شخص سوم کاملا تغییر می دهد چنین روابطی پس از مدتی از بین خواهد رفت . برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد سبک صحیح ارتباطات می توانید با شماره روانشناس تماس حاصل فرمایید . 

اکثر مردم فکر می کنند که وسواسی بودن محدود به آبکشی و تمیزی و آلودگی می باشد اما این طور نیست زیرا که ممکن است افراد وسواس های مختلفی داشته باشند برای مثال می توانند وسواس مذهبی ، کنترل کردن و ... باشد . این گونه وسواس های فکری باعث بروز اضطراب در افراد می شود به این صورت که این وسواس افکار منفی را به همراه خود می آورد و این افکار ممکن است خود را در قالب صحبت های طولانی ، پرحرفی و پر گویی نشان دهد . غیبت کردن به صورت اجباری برای آن ها می شود و بعد از انجام آن فرد به آرامش می رسد ولی این چرخه همواره تکرار می شود زیرا که او به طور پیوسته با این افکار منفی مواجه می شود و نیاز دارد که از طریق صحبت کردن این افکار منفی را خالی کند . غیبت کردن از نشانه های و عیب های بد اخلاقی می باشد و همانطور که گفتیم ممکن است باعث خراب شدن رابطه ها شود زیرا که شخصیت خود را زیر سوال می برد و اطرافیانشان گمان خواهند کرد که روزی نیز در مورد آن ها غیبت خواهد کرد زیرا که چنین افرادی خوبی ها را از یاد می برند و بدی ها را فقط به یاد می آورند و به جای این که به خودشان در مورد آن رفتار بدشان انتقاد کنند کل شخصیت او را در مقابل دیگران زیر سوال می برند . 

طبق مطالعات مشاوره ازدواج زمانی که زوجین به مشکل بر می خورند باید مشکلاتشان را با یکدیگر و همراه صحبت کردن حل کنند و اگر رفتاری آن ها را ناراحت کرده است به خودش درباره ی آن رفتار نادرست صحبت کنند و به کل شخصیت او توهین نکنند و یا او را در نزد کسی شکایت نکنند که به غیبت کردن منجر شود . زمانی که زوجین در باره ی موضوع زندگی مشترک خودشان با یکدیگر صحبت نکنند و در نزد پدر و مادرشان و یا کسان دیگر بد گویی کنند باعث خواهد شد که آتش این اختلاف ها بیشتر شود . طبق نظر روانشناس کودک در شمال تهران چنین رفتار نادرستی به عنوان سر مشقی بسیار بد برای کودکان باشد و ممکن است آن ها از این شیوه در ارتباطات خود استفاده کنند و خود را با مشکلات بسیاری مواجه سازند . به همین دلیل برای این که کودکان و والدین ارتباط صحیحی را ایجاد کنند باید درباره مشکلاتشان با یکدیگر مکالمه داشته باشند و انتقاد های لازم را مستقیما به خودشان مطرح کنند . اگر که این غیبت کردن ناشی از حقارتی در روان فرد باشد و یا به دلیل وسواس بودن باشد باید از سوی مشاور روانشناس شناسایی و درمان شود .