دلزدگی زناشویی عشق و علاقه ای را که بین زن و شوهر وجود دارد را کمرنگ تر کرده و یا از بین می برد . این دلزدگی اثرات روانی و عاطفی را برای زوجین به وجود می آورد که خوشایند نخواهد بود و بر اساس مشاوره قبل از طلاق تلفنی در صورتی که این دلزدگی و روابط سرد و بی تفاوتی ادامه پیدا کند طلاق عاطفی را باعث می شود و پس از مدتی حتی می تواند طلاق رسمی زوجین را به وجود آورد .

دلزدگی چیست ؟

برای آشنایی با دلزدگی درباره ی آن در ادامه ی مطلب توضیح می دهیم . دلزدگی بین زن و شوهر زمانی پیش می آید که بین واقعیت و انتظارات زوجین تناسبی نباشد و فاصله ی این دو از یکدیگر بیشتر شده و پس از مدتی خلا بزرگی بین آن ایجاد شود و در این صورت است که از نظر عاطفی ، روانی و جسمانی با مشکلاتی رو به رو می شوند . طبق تحقیقاتی که از مشاوره خانوادگی تلفنی به دست آمده است این دلزدگی به صورت ناگهانی به وجود نمی آید بلکه آرام و به تدریج  به وجود می آید و زندگی زناشویی فرد را به شدت تحت تاثیر قرار می دهد و همان طور که گفته شد از نظر روانی ، عاطفی و حتی جسمی در افراد اختلال ایجاد می کند .

زمانی که درباره ی حالت جسمانی دلزدگی صحبت می کنیم در واقع مشاهده شده است زمانی که زوجین دچار دلزدگی می شوند احساس خستگی دارند و حتی بیان می کنند که خستگی آن ها با خواب کافی هم جبران نمی شود حتی بیشتر آن ها حالت های سر درد ، شکم درد و موارد دیگر را بیان می کنند . این درد های جسمانی نشان دهنده ی علائمی از تحت تاثیر قرار گرفتن از دلزدگی می باشد .

مورد دیگر که در قسمت بالا به آن اشاره کرد که مربوط به تغییرات روانی می باشد در این حوزه اعتماد به نفس فرد کاهش پیدا می کند و نسبت به خود و همسرشان باور ندارند و منفی بافی و هجوم افکار منفی نسبت به همسر و خودشان را دارند و فکر می کنند که دیگر عشق آن ها تمام شده است . 

مورد دیگر که گفته شد تغییرات عاطفی می باشد و افراد فکر می کنند که هیچ راه حالی برای خارج شدن از این موقعیت ندارند و به سمت افسردگی پیش می روند زیرا که احساس آزردگی می کنند و به عبارتی احساس می کنند که در این رابطه و زندگی زناشویی اذیت می شوند و کسی نیست که از نظر عاطفی آن ها را در این شرایط حمایت کند .

بر اساس مواردی که گفته شد می توان تشخیص داد که زوجین نسبت به هم دچار دلزدگی شده اند یا نه اما آن چه که می خواهیم درباره ی آن در ادامه ی مطلب اشاره کنیم این است که دلایل این دلزدگی چیست و چرا زوجین نسبت به هم پس از مدتی دچار دلزدگی می شوند ؟

بر اساس آمار به دست آمده از مشاوره قبل از ازدواج تلفنی زمانی که زوجین مهارت های زناشویی را از همان ابتدا یاد بگیرند و اطلاعات خود را در این زمینه افزایش دهند و آن را در روابط خود به اجرا در آورند می توانند از بروز دلزدگی و بسیاری از مشکلات دیگر بکاهند . از این مهارت ها می توان به این موضوع اشاره کرد زمانی که توقعات و انتظاراتی که زوجین از یکدیگر دارند بر آورده نشوند و یا نادیده گرفته شوند با گذشت مدت زمان دچار دلزدگی خواهد شد . زیرا ممکن است زوجین از توقعات یکدیگر آگاهی نداشته باشند و فکر کنند که انتظارات آن ها نادیده گرفته شده و یا برایشان مهم نبوده است و آن چه که باید رعایت شود بیان کردن خواسته ها و نیاز ها به صورت واضح می باشد یعنی زوجین باید انتظارات خود را کاملا واضح بیان کنند . البته باید به این نکته نیز اشاره کرد که برخی از توقعات و انتظارات کاملا غیر منطقی هستند و این توقعات غیر منطقی مشکلات را به وجود آورده است و آن چه که ما به آن اشاره کردیم بیان کردن توقعات و انتظارات واقع بینانه می باشد و اجرای آن ها بر اساس شرایط و موقعیت موجود می باشد . در صورتی که زوجین نسبت به نیاز های یکدیگر آگاه باشندو به آن ها توجه داشته باشند بسیاری از مشکلات و اختلافات حل شده و دلزدگی نیز به وجود نخواهد آمد . طبق نظر روانشناس کودک تلفنی مطرح شدن خواسته ها توسط والدین آموزش خوبی برای کودکان خواهد بود و شرایط خوبی را برای آن ها در ارتباطات به وجود خواهد آورد زیرا که کودکان بسیاری از مسائل را از مادر و پدر خود یاد می گیرند . 

از موارد دیگر وجود تفاهم می باشد . تفاهم به معنی رابطه ی صمیمانه ، همدلانه ، توافق و هماهنگی بین زوجین می باشد تفاهم یکی از کلید های بر قراری رابطه می باشد که بر اساس رابطه کلامی و غیر کلامی می باشد مردم ممکن است به دلیل ایجاد رابطه ی نادرست و درک نکردن شیوه ی ارتباطی طرف مقابل دچجار مشکلاتی شوند برای مثال از شیوه های گوش دادن حرف های یکدیگر به شکل صحیح آگاه نباشند که در این صورت باعث ایجاد فاصله و کاهش صمیمیت و در نتیجه دلزدگی را به وجود می آورد . وقت گذاشتن به رابطه ی زناشویی و کسب اطلاعات برای پیدا کردن راه مناسب برای حل کردن مشکلات در هر ازدواج و حفظ کردن آن ضروری می باشد .