مسائل و مشکلات باعث می شود که دو نفر نتوانند روابط خود را با یکدیگر به طور آشکار احساس و درک کنند زمانی که مشکلی حاصل می شود به دنبال آن دعوا و مشاجره نیز به وجود می آید و احتمال رنجش و ناراحتی بالا می رود. وقتی که در روابط شما مشکلی ایجاد می شود دیگر نسبت به همسرتان احساس خوب و خوشایندی نخواهید داشت و ادامه رابطه برای شما با لذت و آرامش همراه نخواهد بود. و در این مسیر دو حالت وجود دارد که در یکی از آن ها تظاهر می کنید که مشکلی وجود ندارد و  خودش حل می شود و در دیگری مشکل را حل می گنید و تلاش لازم را صرف می کنید تا دوباره به احساس خوب برسید.

طبق نظر روانشناس خوب زمانی که دو نفر با هم دعوا و مشاجره می کنند در رابطه احساسی و عاطفی میان آن ها ضعف ایجاد می شود و جریان عشق میان آن ها متوقف شده و با مسائل و مشکلاتی همراه خواهند شد. مشکل و بحثی که میان آن ها به وجود آمده ریشه اصلی اختلاف نیست بلکه دوری احساسی و عاطفی که میان آن ها به وجود می آید سرمنشا اصلی مشکل است. و به همین خاطر است که بعضی از اوقات سر مسئله ای دعوا کرده و احساس می کنید باید موردی را حل و فصل کنید اما در مواقع دیگر می توانید بدون این که مشکل را حل و فصل کنید از آن بگذرید بدون ای که به راه حلی رسیده باشید. 

برای اکثر زوج ها ماه ها و سال ها تکرار صحنه هایی از مشجره در نهایت باعث نافرجامی می شود آن ها هر چه بیشتر به هم نزدیک می شوند احساسات و عواطف قدیمی شان نمایان و رابطه شان نیز با شکست و جدایی رو به رو می شود. در چنین شرایطی دو طرف مرتبا از هم انتقاد و عیب جویی می کنند و عواطف و احساسات قدیمی شان را به کاهذهای همسرشان نسبت می دهند. و در حقیقت همدیگر را مسدول ناراحتی همدیگر تلقی می کنند و دائم از یکدیگر گله مند هستند و آن چه که در چنین وضعی اتفاق می افتد بروز تنش های روزانه و عواطف و احساسات سرکوب شده قدیمی است که روز به روز در حال بیشتر شدن و درشت نمایی است. اگر زوجی به سرکوب کردن عواطف و احساسات قدیمی خود ادامه دهند و ندانند که چگونه باید آن ها را حل کنند این امکان وجود دارد که یک دفعه تمامی احساسات و عواطف خود را از بین ببرند و تنها به حفظ ظاهر بپردازند در واقع اگر امام عواطف و احساسات چشم پوشی و به راحتی سرکوب کنیم همزمان عشقی را که نسبت به همسرتان در خود احساس می کردید سرکوب می کنید و اگر آن ها را ابراز کنید مسئله ای که با این انتخاب شما را درگیر می کند بروز واکنش های افراطی نا متناسب و نا هماهنگ است در این گومه مواقع میزان هواطف و احساسات شما با حوادث تناسب نخواهد داشت. و در واقع گاهی افراد چیزی را احسس نمی کنند و یا احساساتشان را بیش از اندازه تجربه می کنند. 

برای خانه تکانی احساسات و عواطف چه کاری می توانیم بکنیم؟

بر اساس مطالعات مراکز مشاوره ازدواج هر رابطه ای با چالش های زیادی مواجه است ولی از برخورد و چالش می تواند فرصتی برای رشد کردن ، بروز صمیمیت و عشق و عاطفه بیشتر باشد.در واقع مشکلات جز جدا نشدنی از هر رابطه ای هستند و اگر که شیوه های درست و مهارت ها را ندانید نه با فرد فعلی بلکه با هیچ فرد دیگری نمی توانید به سرانجام برسبد و به همین دلیل باید روی خودتان کار کنید و از لحاظ درونی خود را پرورش دهید تا بتوانبد رابطه موفقی نیز داشته باشید. شما باید بتوانید تمام مسائل گذشته را که مانند باری در شانه های شما سنگینی می کند را حل کنید خود را از آن ها رها کنید و دیگر آن ها را مطرح نکنید.

فراموش نکنید که مشاجرات به خاطر مواردی که در ادامه مطرح می کنیم اتفاق می افتد یعنی عشق و توجه کافی دریافت نمی کنید و میان شما و همسرتان فاصله احساسی و عاطفی به وجود آمده است و احساسات سرکوب شده گذشته در حال فوران کردن است و اوضاع و شرایط فعلی را به خاطر آن بد تر از آن چه که است می بینید. 

برخی از افراد از بروز مشکل و درگیری فرار می کنند ولی عکس این موضوع صادق است. نحوه زندگی کردن، رشد شخصیتی و پیشرفت در آن و تلاش برای آن در یک رابطه و مواجه شدن با احساسات و عواطف سرکوب شده دوران گذشته، به طوری که بتوانید آن ها را حل و فصل کنید بهترین شگرد برای رفع درگیری ها و مشکلات فعلی است که به وسیله آن می توان شناخت بیشتری نسبت به خود پیدا کنید.در واقع خود شناسی و آگاهی از احساسات و افکارتان و نظم دهی به آن ها و توجه به آن ها می تواند در بسیاری از موارد به شما کمک کند که آن ها را به بهترین شکل حل نمایید. و همچنین مشارکت در یک رابطه صمیمی راهی بسیار مناسب برای خانه تکانی احساسات و عواطف است برقراری روابط صمیمی و به کار گیری اصول و زوش های موفق برای حل و فصل درگیری ها و عواطف سرکوب شده می تواند موجب التیام رنج ها ، نزجار ها و ترس های گذشته شوند و یک ارتباط مناسب و ایده آن را برا شما ایجاد کند. برای یادگیری این مهارت های ضروری می توانید با مطب روانشناسی در ارتباط باشید و با به کار بردن آن ها شرایط بهتری را برای خود و طرف مقابلتان و در حالت کلی رابطه تان رقم بزنید. زمانی که شما راه های مواجه سدن با مشکلات را ندانید و آشنایی با مهارت های حل مسئله نداشته باشید و از طرفی هیچ شناختی درباره خودتان و ضعف ها و نقاط ضعف و قوت خودتان نداشته باشید و در نتیجه احساسات و عواطفتان را به درستی شناسایی نکنید نمی توانید که رابطه را به خوبی پیش ببرید.