یکی از مهم ترین مهارت هایی که هر فرد باید برای داشتن زندگی مشترک بهتر بیاموزد، چگونگی مهار کردن احساسات منفی است. و کیفیت زندگی افراد به شدت متاثر از توانایی آن ها در کنترل کردن احساسات منفی است. اگر انسان نتواند بر احساسات منفی اش غلبه کند، زندگی پر از خشم، افسردگی و خصومت خواهد بود و اتفاقانی که در زندگی می افتد،  او را به راحتی  تحت تاثیر قرار خواهد داد. طبق نظر بهترین روانشناس ازدواج دو مهارت مهمی که در ازدواج باید آن ها را یاد بگیریم کنترل کردن احساسات منفی مان زمانی که خودمان آشفته هستیم و  دوم کنترل کردن احساسات منفی مان زمانی که همسرمان آشفته است، می باشد.  ولی این کار چگونه امکان پذیر است؟

هر چقدر در زندگی مشترک مشکلات بیشتر و بزرگ تر باشد، حرارت احساسات منفی پیرامون آن بیشتر خواهد بود. زمانی که به شیوه ای نادرست و تهاجمی درباره مشکلی صحبت می کنید فشار موجود در آن افزایش می یابد و به محض وقوع کوچک ترین و جزئی ترین اتفاق دعوای بسیار زیادی اتفاق می افتد. متاسفانه بسیاری از زوج ها تنها زمانی در مورد مسائل مهم صحبت می کنند که در حال دعوا باشند. و در واقع این نشان می دهد که زوج ها به قدری از هم دور هستند که حتی زمانی که در مورد مسائل جزیی هم صحبت می کنند، کارشان به بحث و دعوا می کشد. اگر سعی نکنیم که در زمان مناسب مشکلاتمان را حل کنیم و نسبت به آن ها بی توجه و بی تفاوت باشیم در واقع نتوانسته ایم مشکلات و مشاجره هایمان را به درستی تحت کنترل بگیریم. شما باید به محض وقوع هر مشکل، سریعا تصمیم بگیرید که چه زمانی و کجا به آن رسیدگی کنید. وقتی مسائل جزیی و بی اهمیت زندگی به مشکلی بزرگ و مشاجره ای سخت تبدیل می شود، در واقع تنش زیادی در رابطه وجود دارد و هرگز در چنین شرایطی نمی توانید احساس امنیت و سلامت را تجربه کنید. داشتن احساس امنیت، مهم ترین چیزی است که در ارتباط با همسرتان باید داشته باشید. زمانی که زن و شوهر احساس کنند که دیگر با یکدیگر راحت نیستند همه جنبه های زندگی شان ضعیف خواهد شد و به همین دلیل است که باید مهارت های اساسی ارتباطی را بدانید و باید یاد بگیرید که چگونه مشکلات زندگی را تحت کنترل بگیرید تا مشکلات زندگی شما را تحت کنترل نگیرد. 

با اتفاقات کوچک چالش بر انگیز چه کنیم؟

برای این که زندگی رضایت بخش و شادی داشته باشید، باید به کمک یکدیگر اجازه ندهید که موضوعات بی اهمیت موجب بروز مشاجره میان شما شود. و باید با خود بگویید که الان وقت مناسبی نیست که با هم صحبت کنیم و بهتر است بعدا در زمان مناسب درباره آن صحبت کنیم. و این کاری است که از بسیاری اتفاقات بد جلوگیری می کند. زمانی که تصمیم می گیرید که زمان دیگر برای رسیدگی به امری در نظر بگیرید، هرگز به این معنی نیست که نسبت به آن بی تفاوت بوده اید و هیچ اهمیتی برایتان نداشته است. بلکه آن را به زمانی نزدیک که آرام تر هستید منتقل می کنید. در واقع شما خودتان را آرام می کنید و عصبانیتتان فروکش می کند و از رفتارهای نادزستی که ممکن است رابطه تان را بد کند چلوگیری به عمل می آید. و شما در آن لحظه ناراحتی و احساسات خود را مطرح می کنید و اعتراض خود را به صورت خلاصه بیان می کنید و صحبت درباره آن را به وقت دیگری که هر دو یتان در وضعیت مناسبی هستید موکول می کنید. 

طبق نظر دکتر مشاور یکی از دلایلی که باعث می شود افراد همان لحظه عصبانی شدن سعی کنند که همه حرف هایشان را بزنند و همان لحظه مشکل را حل کنند این است که فکر می کنند شاید دیگر فرصتی برای گفت و گو نداشته باشند. و تلاش می کنند که در همان شرایط نا مناسب با جر و بحث مشکل را حل کنند. ولی این را بدانید که چنین کاری احتمال شکست را زیاد می کند و شرایط را بد تر خواهد کرد. بهترین راه حل این است که خود را آرام کنید و بحث را به زمان بهتری موکول کنید. 

دعوا بر سر هیچی:

در بیشتر مواقع اتفاقاتی که باعث مشاجره می شود کاملا شفاف هستند. و درباره موضوع هایی هستند که همه ما در زندگی با آن ها سرو کار داریم مانند پول و فرزندان و ..... ولی گاهی اوقات خود را در مشاجره ای می بینید که در مورد مسئله واضحی نیست و و فکر می کنید که هر چقدر درباره موضوعی با همسرتان حرف می زنید به نتیجه ای نمی رسید. ولی آن ها همان مشکلات پنهان هستند که ممکن است باعث بروز اختلاف در افراد شود. در واقع منظور ما از مشکلات پنهان مسائلی هستند که به طور مستقیم نیستند و در واقع نشان ندهنده ی انتظارات، نیاز ها و احساسات بیان نشده هستند که اگر به موقع بررسی نشود می تواند آسیب جدی وارد کند.  این مشکلات معمولا درباره توجه، شناخت، تعهد، روراستی، احترام و عشق و .. است. و در واقع نگرانی هایی هستند که در اعماق وجود ما هستند و دیدگاه شما نسبت به رابطه را نشان می دهد و گاهی اوقات ممکن است که خودتان از آن ها آگاه نباشید و زمانی متوجه می شوید که یک اتفاق ساده سبب بروز آن شود. رسیدگی به این نگرانی ها با احترام و گفتگو در فضایی امن و رفتاری منطقی به شما کمک خواهد کرد که بتوانید از آن چه برایتان ارزش و اهمیت دارد، محافظت کنید. برای کسب اطلاعات بیشتر با مطب روانشناسان در ارتباط باشید.