اگر نگران آینده ازدواجتان هستید ، باید بدانید که تنها نیستید و می توان گفت که زمان هراس آوری برای زوج ها است . طبق نظر مشاورین قبل ازدواج آمار طلاق با مرور زمان در حال بد تر شدن است و برای این که زوجین به این مرحله نرسند باید تغییراتی را در ازدواجشان به وجود بیاورند . 

چگونه ازدواج خود را دگرگون کنید تا بتوانید آن را نجات دهید ؟

بی شک آمار ها نگران کننده است ، به ویژه اگر نگران آن باشید که ازدواجتان هم ممکن است در خطر باشد . و آن چه افراد را بیشتر نگران می کند این است که به نظر می رسد هیچ کس نمی داند چرا ازدواج های ما این چنین آسیب پذیر شده اند . 

گسترش عشق :

یکی از زوجین و یا هر دوی آن ها ممکن است فقط درک خیلی مختصری از لذت ها ، خوش امدن ها ، بد امدن ها ، ترس ها و استرس های طرف مقابل داشته باشد . در مقابل زوج هایی که هوش هیجانی بالایی دارند ، با هم صمیمی بوده و با دنیای یکدیگر آشنا هستند . و آن ها اهداف یکدیگر در زندگی ، نگرانی های یکدیگر و امید ها و ارزو های یکدیگر را می شناسند . بدون شناخت این موارد نمی توانید ادعا کنید که همسرتان را می شناسید و اگر شناخت کافی از یکدیگر نداشته باشید نمی توانید آن طور که باید به همسرتان دوست داشتنتان را نشان دهید .

 علاقه و تحسین را در رابطه افزایش دهید .

علاقه و تحسین ، دو عنصر حیاتی یک رابطه ی عشقی رضایت بخش و ماندگار است . زوج هایی که زندگی زناشویی شادی دارند ممکن است گاهی به خاطر ایراد های شخصیتی همسرشان از مسیر اصلی منحرف شوند با این حال هنوز فکر می کنند شخصی که با او ازدواج کرده اند قابل تقدیر و احترام است . زمانی که زوجین با یکدیگر مشکل و اختلاف دارند نباید کل شخصیت او را زیر سوال ببرند و باید فقط نسبت به رفتار و مشکلی که دارد واکنش نشان دهند و آن را مطرح کنند . وقتی چنین حسی در یک رابطه ی زناشویی وجود نداشته باشد نمی توان آن رابطه را احیا و باز سازی کرد . 

به یکدیگر رو کنید و جبهه نگیرید .

طبق نظر مشاوران خانواده ایرانی مکالمه های کوتاه بین زوجین و گپ و گفت و گو های آن ها نشان می دهد که آن ها در حال ارتباط با یکدیگر هستند و به یکدیگر نزدیک می شوند . و آن ها به سمت یکدیگر رو می کنند . در مورد زوج هایی که کارشان به طلاق می کشد یا آن ها یی که زندگی زناشویی ناشادی دارند ، چنین لحظاتی بسیار نادر و کم است . رابطه ی عشقی زندگی واقعی با کار های عادی و ظاهرا پیش پا افتاده مانند صحبت کردن با یکدیگر ، بغل ، نوازش و .... تقویت می شود . عشق واقعی در طول سختی های زندگی روزمره و زمانی اتفاق می افتد که شما به همسرتان می رسانید که برای شما ارزشمند است . و این چنین است که زوجین از لحاظ عاطفی در ارتباط با یکدیگر باقی می مانند و زندگی شادی را خواهند داشت . 

مشکلات قابل حلتان را حل کنید .

زمانی که زن و مرد به یکدیگر احترام می گذارند و از نقطه نظرات یکدیگر استفاده می کنند ، پایه و اساس درستی برای رفع اختلافات که پیش می آید دارند . و با این حال اغلب زوج هایی که تلاش می کنند یکدیگر را متقاعد کنند و اختلافات را حل کنند از مسیر منحرف می شوند و راهشان را گم می کنند . یکی از راه های مناسب و کاربردی برای حل مسائل و اختلافات این است که تلاش کنید خود را در جایگاه همسرتان قرار دهید و در حالی که دقیق به صحبت های او گوش می دهید و سپس با همدلی بیان کنید که به مشکل او نگاه می کنید . این روش ، روش بدی نیست ، البته اگر بتوانید این کار را انجام دهید . ولی بسیاری از زوجین از این ترفند استفاده نمی کنند و در نتیجه مشکلشان حل نشده باقی می ماند و به مرور زمان حل آن نیز سخت تر می شود . مطالعات روانشناسی آنلاین نشان می دهد که  سعی کنید که در حل مشکلاتتان آرام باشید و تلاش های طرف مقابل برای جبران کردن را توجه کنید و با یکدیگر به توافق برسید و ایرادات و تفاوت های یکدیگر را بپذیرید . در این صورت است که می توانید به دور از هیجان و منطقی فکر کنید و راه حل مناسبی را برای مشکلاتتان پبدا کنید . سرزنش کردن ، ایراد گرفتن و قضاوت های زیاد مشکلی را حل نخواهد کرد و فقط به مرور زمان صمیمیت را از بین خواهد برد . 

طبق نظر مشاوران بهترین کلینیک روانشناسی توجه کردن به موارد گفته شده در ازدواج و اجرای آن ها به طور پیوسته ازدواج را به سمت موفقیت هدایت خواهد کرد . مواردی که گفته شد هر چند ممکن است ساده به نظر برسند ولی زمانی که تبدیل به عادت شوند و در زندگی جریان یابند و اثرات لذت بخش آن در زندگی مشترک را تجربه خواهید کرد و از طرفی زمانی که به این موارد اهمیت داده نشود به مرور زمان صمیمیت از بین می رود و دعوا و تعارضات بیشتر شده و در نتیجه ممکن است زوجین به مرحله ای برسند که طلاق را راه حل بدانند . برای این که از ریدن به این مرحله پیشگیری کنید باید مهارت های زندگی مشترک را بدانید و از آن ها استفاده کنید . برای کسب اطلاعات بیشتر می توانید با مشاوران ازدواج انتخاب نو در ارتباط باشید .