خیانت و بی وفایی نتیجه ی یک ازدواج بد نیست و هزاران ازدواج بد وجود دارد که کارشان به خیانت نمی کشد و در عین حال ، هزاران رابطه خیانت وجود دارد که دقیقا در زمانی جریان داشته اند که همسران بی وفا از رضایت بخشی رابطه زناشویی خود و از عشقی گفته اند که بین آنان و همسرانشان وجود داشته است . آن چه که در پیمان شکنی مهم است این مورد خواهد بود که چه مسئله ای زندگی زناشویی را در مقابل خیانت آسیب پذیر کرده است . 

بر اساس مطالعات انجام شده در مشاوره خانواده برای ارزیابی رابطه زناشویی خود و آسیب پذیری های آن در برابر بی وفایی ، باید چند بعد را مورد بررسی قرار داد .

سطح و منبع تعارض ها : 

این که شما و همسرتان چقدر برای مدیریت اختلاف ها و تصمیم گیری مشترک قدم های اثر گذار و کار گشایی برداشته اید و یا فراوانی و شدت بگو و مگو ها چقدر بوده است و همچنین وجود تفاوت های چشمگیر بین شما و همسرتان وجود داشته است که به دلیل جر و بحث های بی نتیجه یا ویرانگر آن ها را نادیده گرفته اید و از آن ها اجتناب کرده اید و این که حل و فصل چه مسائلی برایتان دشوار بوده و این اختلاف ها و جر و بحث ها چگونه باعث کناره گیری و خشم منجر شده است . بر اساس مشاوره بعد از ازدواج ، زمانی که زوجین نتوانند تعارض ها و مشکلات خود را به درستی مدیریت کنند و نسبت به راه های و روش های معقول و منطقی بی اطلاع باشند این تعرض ها و مشکلات برای آن ها درد سر خواهد شد و پس از مدتی خانواده و زندگی مشترک آن ها را تهدید خواهد کرد . اما زمانی که از روانشناس مشاور کمک بگیرند می توانند شیوه های درست حل تعارض ها را یاد بگیرند و بتوانند زندگی مشترک خود را از خطر های پیمان شکنی و خیانت حفظ کنند .

پیوند عاطفی :

میزان به اشتراک گذاشتن افکار و احساسات مهم در میان زوجین ، پشت هم بودن در ناراحتی ها و اختلاف ها ، جشن گرفتن و تشویق کردن موفقیت ها ، ارزش ها ، باور ها و اهدافی که صمیمیت زوجین را افزایش می دهد ، دوستان بی نظیر بودن برای یکدیگر و فاصله گرفتن از یکدیگر به مرور زمان و دلایل ایجاد این همگی در خیانت نقش دارند و با بررسی هر کدام از آن ها می توان علل آن را کشف کرد .

صمیمیت زناشویی:

میزان رضایت از رابطه جنسی ، مدیریت زمانی که یکی از زوج ها تمایل به برقراری رابطه جنسی نداشت ، روش های صمیمیت عاطفی و جسمی و ابراز علاقه به روش های مختلف نیز در استحکام روابط زناشویی نقش مهمی را ایفا می کنند . زمانی که هر یک از موارد گفته شده عملکرد ضعیفی وجود داشته باشد و به درستی مدیریت نشود مشکلاتی را در رابطه ایجاد خواهد کرد . بر اساس آماری که در مراکز روانشناسی بالینی به دست آمده است ،  وجود هرگونه مشکلات جنسی و بیماری های جنسی و مشکلات عاطفی می تواند در صمیمیت زناشویی موثر واقع شود . 

انتظارات از رابطه زناشویی:

اجرا کردن مسئولیت های زناشویی و خانوادگی ، تعیین نقش های افراد به عنوان همسر یا والد ، عادلانه بودن در تقسیم مسئولیت ها ، ایجاد توازن میان ارضای نیاز های شخصی و تداوم رابطه زناشویی در ادامه رابطه نقش دارند .

این مسائل در همه ازدواج ها مهم هستند . همانند اکثر زوج ها ، ابعادی از زندگی مشترک وجود دارد که بهتر و رضایت بخش تر از ابعاد دیگر بوده است . گفت و گوی با احترام و صادقانه در این شرایط مهم می باشد و به خاطر خیانت و بی وفایی نباید آن چه را که قبلا خوب بوده را بد جلوه داد همانگونه که ضعف های رابطه زناشویی یافته می شود باید توانمندی ها و نقطه های مثبت آن را بشناسیم و آن را محترم بشماریم .

علل خیانت مردان چیست ؟

تاثیر صمیمیت جنسی همانطور که در قسمت بالا هم گفته شد به میزان زیادی می باشد و مردان ممکن است به دلیل نداشتن احساس صمیمیت عاطفی و همچنین صمیمیت جنسی و در نتیجه عدم رضایت از رابطه جنسی را داشته باشند و این عاملی برای بی وفایی و خیانتشان شود . زمانی که زوجین صمیمیت عاطفی نداشته باشند و تفاوت های بسیاری با یکدیگر داشته باشند مواردی نظیر ، چهره ، قد و هیکل ممکن است در این امر دخیل داشته باشند و از نظر ظاهری بر اساس معیار هایشان نباشد ، شش به سمت خیانت و بی وفایی بیشتر خواهد بود از این رو است که آگاهی نسبت به معیار های همسر ایده آل خود از اهمیت ویژه ای برخوردار است که مواردی نظیر ویژگی های ظاهری ، ویژگی های اخلاقی ، موقعیت اجتماعی ، مسئولیت پذیری ، خوش اخلاقی و بسیاری از موارد دیگر در زندگی مشترک و ادامه و پایداری آن نقش دارد و قبل از ازدواج باید این موارد شناسایی شده و از مشکلاتی که زندگی مشترک را تهدید می کند جلوگیری شود . در مواردی که زوجین از صمیمیت به دور باشند و نتوانند ارتباط خوبی با یکدیگر بر قرار کنند و همچنین نتوانند تعارض های خود را به خوبی حل و فصل کنند به مرور زمان رابطه آن ها سرد تر شده و توجه مردان به کسی به غیر از همسرشان به راحتی معطوف می شود و آن نیاز های عاطفی که از سمت همسرشان نتوانستند به دست بیاورند از سوی شخصی دیگر دریافت خواهند کرد در نتیجه می توان گفت که  این عدم آشنایی با مهارت های افزایش صمیمیت مشکلاتی را ایجاد خواهد کرد .