هدف  از بر قراری رابطه جنسی احساس پیوند و امنیت ، اعتماد به همسر دارای امیال جنسی ، کاوش بدن خود و طرف مقابل ، و برای اکثر افرادتجربه کردن رهایی جنسی از طریق ارگاسم ، می باشد . طبق نظر بهترین نوروتراپیست در شمال تهران ، زوجینی که یکی از افراد و یا هر دوی آن ها به اختلال روانی نظیر اضطراب و افسردگی مبتلا هستند ممکن است فعالیت جنسی در آن ها کاهش پیدا کند اما علاوه بر آن افراد در دوره هایی از زندگی نیز دچار این کاهش فعالیت جنسی می شوند ، چنین زمان هایی ممکن است در انتقال های زندگی نظیر تولد فرزند جدید ، فوت همسر ، جدایی از شغل ، بیماری و ... باشد . و فرد در چنین شرایطی قادر به رابطه جنسی نمی باشد اما می تواند ارتباط صمیمانه به همسر خود را با روش های دیگری حفظ کند . برای این که زوجین بتوانند رابطه ی مناسبی را داشته باشند باید بتوانند درباره ی آن ها صحبت کنند اما بر اساس گفته ی مشاور خانواده خوب در کشور برای بسیاری از افراد ، برقراری ارتباط و صحبت راجع به رابطه ی جنسی موضوعی دشوار به حساب می آید و از دلایل آن می توانیم بگوییم که ما واقعا یاد نگرفته ایم چگونه راجع به رابطه جنسی صحبت کنیم اما برای این که بتوان مشکلات رابطه ی جنسی را حل کرد باید به طور شفاف در مورد آن با همسر خود صحبت کنید . ایجاد وقت مناسب و صحبت کردن درباره ی این مسائل اهمیت دارد زیرا که می خواهید درباره خواسته های خود و آگاهی از آمادگی برای صمیمیت فیزیکی و عاطفی همسرتان گفتگو کنید . برخی از افراد ممکن است در مقابل این مسائل حالت تدافعی بگیرند و یا علاقه ای برای صحبت کردن درباره ی این مسائل نداشته باشند به همین دلیل باید از احساسات همسرتان در خصوص این موضوع آگاه شوید . در صورت لزوم کمک گرفتن از یک سکستراپیست در کلینیک روانشناسی خوب در ایران که در زمینه ی میل و روابط جنسی آموزش دیده است کمک بگیرید .

آیا رابطه جنسی و اختلال روانی با یکدیگر رابطه دارند ؟

طبق نظر مشاور خوب سلامت روانی هر فردی بر سلامت جنسی زوجین تاثیر می گذارد و بر عکس آن نیز صادق است . و هر دو رابطه ی صمیمی را تحت تاثیر قرار می دهند . تحول جنسی ما انسان ها از دوره ی نوزادی تا بزرگسالی به عوامل بسیاری وابسته می باشد که می توان به عوامل ، زیستی ، اجتماعی ، اجتماعی مثل خانواده ، همسالان ، مذهب و فرهنگ و روانی و اجتماعی اشاره کرد . به عبارتی رابطه جنسی انسان ها به شخصیت ، ادراک و تجربه وابسته می باشد . عواملی از جمله تربیت و طبیعت در تحول جنسی دخیل هستند در هر امری برخی نا توانی های یادگیری باعث ایجاد مشکلات می شود برای مثال مشکلات در مهارت های اجتماعی  ضعف در زمینه تفسیر گفتار یا اعمال دیگران را باعث می شود این مشکلات توانایی فرد در روابط عاشقانه را تخت تاثیر قرار خواهد داد و یا فردی به دلیل این که مورد سوء استفاده قرار گرفته است احساستش خاموش می شود و دوست داشتن برایش دشوار می شود . برخی از افراد در تحول جنسی به دلیل وجود مشکلات روانشناختی از سنین پایین با موانعی رو به رو هستند و نیازمند بررسی و درمان از سوی بهترین مشاور قبل از ازدواج و متخصصان دیگر هستند .

چرا صحبت کردن درباره مشکلات اهمیت دارد ؟

در بین زوجین چنانچه مشکلات و اختلاف ها را در دیگر موارد زندگی خود نادیده بگیرند به شکل مشکلات جنسی خود را نشان خواهد داد . ما انسان ها در فریب دادن خود و دیگران در مورد احساسات خود ، مهرت بسیاری داریم و این حالت در روابط جنسی بسیار صدق می کند . هیجان جنسی پاسخی طبیعی به شرایط خاص و ویژه است و زمانی که شرایط ایجاد نشده و یا منع شده باشد پاسخ طبیعی جنسی شما نیز همان گونه رفتار می کند . 

چنان چه فکر می کنید در رابطه تان با مشکلاتی مواجه شدید و علکرد های جنسی بدنتان کاملا سالم و نرمال و طبیعی می باشد و در ابتدای رابطه از هیجان جنسی لازم برخوردار بودید ، آن گاه ممکن است که مشکلات جنسی پیش آمده برای شما و یا همسرتان هیچ گونه ارتباطی با رابطه ی جنسی شما نداشته باشد . بلکه دلیل این نوع مشکلات از وجود مشکلات عمیق تر و پیچیده تری خبر می دهد . خشم ابراز نشده و سرکوب شده ، یاس و سر خوردگی و دلخوری از سوی همسر ، مشکلاتی که حل و فصل نشده اند ، بی اعتماد بودن ، ترس از شکست در رابطه از مواردی هستند که رابطه جنسی زوجین را تحت تاثیر قرار می دهد . از این رو صحبت کردن و گفتگو در مورد مسائل بسیار اهمیت دارد . زمانی که بتوانید مشکلات عمیق خود را شناسایی کنید و با همکاری همسرتان جهت حل کردن و رفع و بهبود شرایط تلاش کنید به مرور زمان مشاهده خواهید کرد که مشکلات جنسی نیز کاهش پیدا می کنند . صحبت نکردن و سرکوب کردن مشکلات بسیاری از ابعاد زندگی هر فردی را تحت تاثیر قرار می دهد از این رو به اهمیت این موضوع در بین زوجین همواره تاکید می شود و نباید آن را انکار و نادیده گرفت .