زمانی که می خواهیم فردی را برای ازدواج و یا دوستی انتخاب کنیم بسیاری از معیار ها را در ذهن خود داریم در محیط خود در جست و جوی افرادی هستیم که اکثر این معیار ها را داشته باشد برای مثا ل برای برخی از افراد تیپ ظاهری مهم است و برای برخی دیگر وضعیت مالی و اقتصادی و یا برای بعضی دیگر اخلاق . اما در این میان افراد یهستند که پیوسته وارد رابطه های اشتباهی می شوند و ممکن است پس از مدتی وارد مشکلاتی شوند که جبران آن غیر ممکن یا سخت باشد . در این متن می خواهیم بدانیم که چرا گرفتار انتخاب های اشتباه می شویم و چرا افراد اشتباه را انتخاب می کنیم .

چرا عاشق آدم های اشتباه می شویم ؟

طبق نظر روانشناسان معروف ایران دلایلی هستند که در انتخاب اشتباه نقش مهمی را بازی می کنند که یکی از آن ها این است که اگر ما مبهوت ویژگی ظاهری یا رفتار خاص در فرد مقابل خود شویم و این مبهئت شدن به حدی باشد که سبب شود بسیاری از ویژگی ها و رفتار های ناپسند او را نبینیم . یا زمانی که خود را ملزم به کمک و نجات فرد مقابل کنیم و اگر فرد مقابل را ترک کنیم دچار احساس گناه می شویم و یا چون عزت نفس ما به مقدار زیاد یکم است قادر به گفتن نه به فردی که در موقعیتی برتر از ما قرار دارد ، دشوار است و یا از موارد دیگر که می توان اشاره کرد این است که به خاطر تنهایی یا چیز دیگری فرار می کنیم و وارد رابطه ناخوشایندی می شویم و علی رقم زیان هایی که برای ما دارد در آن رابطه باقی می مانیم . و یا حتی فرد با دارا بودن ویژگی هایی که ما به شدت فاقد آن هستیم . روانشناس آنلاین بیان می کند که موارد گفته شده به عنوان عادات آسیب زا و خود تخریب ما هستند ولی می توانند به ما کمک کنند که الگوهای ارتباطی و نحوه ی روابط خود با افراد مشکل آفرین که عاشق آن ها می شویم ، آگاهی یابیم . خود ارزیابی دقیق می تواند چشم های شما را نسبت به خودتان ، گذشته تان ، و روابط گذشته که شما را به سمت ارتباط با افراد دارای اختلال شخصیت سوق می دهد ، باز کند . طبق نظر بهترین مشاور کودکان در شمال تهران در این قبیل از خود ارزیابی ها به بررسی روابط دوران کودکی خود ، به ویژه آن دسته از روابط صمیمانه که سرانجام خوشایندی نداشته اند ، خواهید پرداخت . بر اساس تحقیقات روانشناسی و روانکاوی بهترین مراکز مشاوره تهران جز در صورت قبول نیاز ها ، آرزو ها ، عادات و تجربه های ناخوشایند شما در زندگی ، موجب شکل گیری روابط کنونی شما شده است ، و شما همواره روابط اشتباهی را تجربه خواهید کرد . 

معرفی چند دلیل که ممکن است عاشق فرد نامناسب شوید :

در همان برخورد اول عاشق او شده اید .

همه ی ما در آغاز رابطه ، به ویژه رابطه با جنس مخالف به بهترین شکل عمل می کنیم و برای این که طرف مقابل را جذب خود کنیم ، تصویری خوشایند از خودمان به نمایش می گذاریم و عادت های بد و قسمت های نا خوشایند را پنهان می کنیم و خوب این را باید بدانیم که طرف مقابلمان چنین رفتاری را نیز خواهد داشت علاوه بر آن ما تمایل داریم که نقاط ضعف طرف مقابلمان را نادیده بگیریم و یا آن ها را بی اهمیت تلقی کنیم ، و کاملا خود را معطوف به چند نکته ی مثبت او می کنیم . نادیده گرفتن و یا کم اهمیت جلوه دادن نقاط ضعف او تا آنجایی ادامه پیدا می کند که دیگر تحمل آن ها را نداشته باشیم و از این رو گرفتار رابطه ی اشتباه شویم که حتی ممکن است همین اشتباه ها به دلیل وجود اختلال شخصیت و یا اختلال های دیگر باشد و از این رو باید تصمیم قطعی و گرفتن وقت روانشناس برای مشاوره و دریافت کمک و راهنمایی  وهمچنین تشخیص سلامت روحی و روانی را مهم تلقی کنیم .

نیاز دارید که محبوبتان به شما نیاز داشته باشد .

برخی از ما ممکن است که زمانی احساس هویت کنیم که تا حدی به سرپرستی و کمک به فرد محبوب و درمانده خود بپردازیم ، باید نگاهی به نحوه ی رفتار اجتماعی زنان و مردان کنیم ، معمولا زنان به منظور به عهده گرفتن نقش مراقبت کننده تربیت می شوند . غالبا دیده می شود که زنان از دست پدران ضد اجتماعی ،الکلی و خود شیفته فرار می کنند و به سمت مردی ضد اجتماعی ، خود شیفته و یا الکلی خود فرار می کنند . در واقع آن ها به طور نا خود آگاه به دنبال همان نقش قبلی خود یعنی مراقبت کننده ای روان می شوند . 

من فرد ارزشمندی نیستم .

ممکن است ما به این علت مجذوب فرد خودشیفته ، فریبکار یا هر شخص اشتباه دیگری شویم که باور کنیم که لیاقت ما همین است ، اگر که از قبل احساس کم ارزشی داشته باشیم و این احساسی است که بر باوری کاملا اشتباه قرار دارد و اگر وارد رابطه شویم بسیار آسیب رسان خواهد بود . حتی اگر ما احساس تنهایی کنیم وارد رابطه با فرد نا مناسب خواهیم شد و همواره ترس این را خواهیم داشت که مبادا مورد تایید واقع نشویم حتی اگر این رابطه هیچ سودی برای ما نداشته باشد در این صورت نیز باید از یک روانشناس خوب در خواست کمک کنید .