ممکن است هر فردی با کسی ازدواج کند که برایش کمی نا مناسب باشد زیرا که می دانیم هیچ چیزی بی نقص نیست . با این حال ، برخی زوج ها آنقدر با هم نا سازگار هستند و آنقدر دلشان از هم پر است و از یکدیگر نا امیدند ، که باید حدس بزنیم قضیه صرفا بی توجهی های معمولی نیست ، موضوع دیگری در میان است که انتخاب شما اشتباه بوده است . مشاور روانشناس خوب بیان می کند که  با وجود عصر روشنگری و سرشار از اطلاعات چنین خطاهایی اتفاق می افتد و ظاهرا می توان گفت که تحصیلات و موفقیت های شغلی ما را در مقابل آن واکسینه نمی کند . در غیر این صورت ، افراد باهوش اشتباهاتی را مرتکب نمی شدند . با توجه به این که تقریبا بزرگ ترین اشتباهی است که هر یک از ما ممکن است مرتکب شود پس کمتر مسئله ای است که مهم تر از ازدواج عاقلانه باشد . مردم ممکن است که به خاطر دلایل پیش پا افتاده و ساده گزینه های نادرست را برای ازدواج انتخاب کنند . 

شناخت خود :

طبق نظر مشاوران تلفنی ابتدا به ذهنمان می رسد رنگ و بوی زیبا ، احساسی و مبهم دارند : می گوییم دنبال کسی هستیم که مهربان ، با حال ، جذاب یا پر شور باشد .... این موارد به طور خاص برای این که شانس خوشبخت شدن را داشته باشیم را نشان نمی دهد . وظیفه ی اولیه و ضروری هر عاشق این است که کم کم متوجه شود چطور عصبانی می شود و باید بداند که عصبانیت به چه کار هایی وا می دارد و مهم تر از همه ، کدام آدم ها او را تحریک و یا آرام می کنند . هدف از مطرح اشاره به این موضوع است که افراد عصبی زود از کوره در می روند و عصبانی می شوند و در زندگی مشترک خود نیز با خشم زندگی خود را مدیریت می کنند . زندگی با چنین افرادی بسیار پر فشار خواهد بود و روان ما را تحت تاثیر قرار خواهد داد و از طرفی در برخی ازدواج ها رفتار های خشونت آمیز فیزیکی و کلامی مشاهده می شود و از این رو باید در انتخاب خود دقت کرد در حالت کلی در رابطه هر فردی دارای ویژگی هایی می باشد که برای دیگری نا خوشایند است و هیچ فردی کامل نیست و یک رابطه ی خوب نیازمند سازگاری صلح آمیز با یکدیگر است . و این که بتوانیم خود را خوب بشناسیم و بر اساس میزان تحمل و به دور از هر گونه اجبار و عاقلانه فرد را انتخاب کنیم و او را آن گونه که هست بپذیریم و از هر گونه تحقیر و سرزنش بپذیریم .

خیلی از افراد قبل از ازدواج می گویند که بعد از ازدواج می توانند شریک عاطفی خود را تغییر دهند و با این فکر بسیاری از معیار های مهم را نادیده می گیرند . ولی باید بدانیم که افراد بعد از ازدواج هیچ تغییری نخواهند کرد و با اضافه شدن مشکلات دیگر شرایط دشوار تری ایجاد خواهد شد و ممکن است سبب شکست ازدواج شده و فرد به انتخاب اشتباه خود پی ببرد . 

روانشناسان خوب مطب روانشناسی تهران عقیده دارند که برخی مسائل هستند که کنار آمدن و نادیده گرفتن آن ها کاملا نادرست است و در صورت مشاهده باید در تصمیم خود صرف نظر کرد که یکی از آن ها پرخاشگری و عصبانیت بود و در بالا به آن اشاره کردیم موارد دیگر نیز هستند که باید با وجود آن ها از انتخاب اشتباه جلوگیری کنید . که عبارت است از :

اعتیاد :

اگر عاشق فردی معتاد شوید که در حال مصرف کردن مواد مخدر و الکل می باشد باید بدانید که دچار شکست خواهید شد و انتخاب نا درستی می باشد . افراد معتاد با مصرف مواد مخدر خود را از بسیاری مشکلات رها می سازند و اگر فکر می کنید که بعد از ازدواج اعتیاد خود را ترک خواهد کرد سخت در اشتباه هستید و زندگی شما با پیامد های ناگریزی رو به رو خواهد شد . اعتیاد اثرات مخرب زیادی از لحاظ روانشناختی ایجاد می کند که می توان به ناتوانی جنسی ، بی مسئولیتی ، پرخاشگری و ... اشاره کرد .

نداشتن مسئولیت اقتصادی :

افرادی که همیشه بدهکار هستند و حساب دخل و خرجشان نا مشخص است و در هیچ شغلی ثبات ندارند و نا موفق عمل می کنند و یا وابستگی شدید مالی به والدین خود دارند انتخاب مناسبی برای ازدواج عاقلانه نیستند و در آینده با مشکلات بسیاری مواجه خواهند شد .

طبق نظر بهترین مشاور قبل ازدواج افرادی که نمی توانند احساسات خود را ابراز کنند و قابل اعتماد نیستند و یا هیچ گونه هدف و انگیزه ای ندارند و یا در بیان عواطف خود نا توان هستند حتی گرفتار درد و رنج رابطه قبلی خود هستند و از فکر آن بیرون نیامده اند و یا افرادی که خانواده آن ها در تمام مسائل زندگیشان دخالت می کند و یا وجود اختلالات شخصیتی شدید ، نداشتن بلوغ فکری ، افراد کنترل کننده و حتی افراد دارای اختلالات جنسی نظیر اعتیاد جنسی و مداشتن عزت نفس ، اختلالات کنشی جنسی و انحرافات جنسی نظیر خود آزاری جنسی یا آزار گری و .... از مواردی هستند که باید برای ازدواج اجتناب کنند زیرا در آینده و زندکی مشترک با مشکلات زیاد و آسیب رسان همراه خواهد بود .