زن ها ومرد ها به طور داتی تفاوت های اساسی با هم دارند و این مسئله خود به تنهایی سبب بروز مشکلات و اختلافات زیادی می شود. بر اساس مطالعات مطب روانشناسی مردان و زنان اگر که نسبت به این تفاوت های اساسی آگاهی نداشته باشند دچار سوءتفاهم های زیادی خواهند شد و مشکلات زیادی را تجربه خواهند کرد و در تیجه ناراحتی ها و ناکامی هایی یز آن ها را درگیر خواهد کرد. به همین دلیل آگاهی از این تفاوت ها می تواند به زوجین کمک کند تا در رابطه شان آن ها را شناسایی نموده و هر دو طرف به نفطه مشترک و مذاکره نمایند تا شرایط بهتری را تجربه کنند و ندانسته همدیگر را نرنجانندو یکی از این تفاوت ها بین زن و مرد گوش دادن است که در ادامه توضیحات کامل تری را خواهیم داد.

غالبا بیشتر گله ی زن ها از مردها این است که شنونده ی خوبی نیستند. ممکن است که مرد صحبت زش را کاملا نادیده می گیرد و یا این که چند لحظه ای به او گوش ی دهد تا تشخیص بدهد چه چیزی او را دلواپس می کندو ان وقت است که شروع به پیشنهاد دادن راه حل هایی می کند تا او را بهبود ببخشد. زمانی که احساس می کند همسرش از این حرکت او قدردانی نمی کند و خشنود نیست و حتی به او می گوید که نمی خواهد گوش دهد ولی مرد به آن اصرار می کند . زن در آن موقعیت به همدلی، درک و همدردی نیاز دارد ولی مرد فکر می کند که زن راه حلی برای مشکلش می جوید.

بیشترین گله ی مرد ها این است که زنان همیشه سعی دارند آن ها را عوض کنند موقعی که زنی مردی را دوست دارد احساس مسئولیت می کند که در رشد و بالندگی مرد به او کمک کند. زن در این شرایط فکر می کند که همسرش را پرورش می دهد در حالی که مرد فکر می کند که تحت کنترل است و در وض می خواهد زنش را همانطور که هست پذیرا باشد. 

آن چه که درباره مردان باید بدانید.

طبق نظر مشاور تهران مردان به قدرت و شایستگی و موفقیت بها می دهند و همیشه کارهایی انجام می دهند که خود را تثبیت کنند و قدرت و مهارتشا را توسعه دهندو عزت نفس آن ها بستگی به توانایی کسب نتیجه است . می توان گفت که مردان برای این که از خودشان رضایت داشته باشند باید به هدف هایشان نایل گردند. مردان زمانی می توانند احساس غرور کنند که به تنهایی بتوانند کارها را انجام دهند. استقلال شخصی برای آن ها مظهری از کارایی و قدرت و صلاحیت است. از آنجایی که مردان مسائلشان را به تنهایی حل می کنند لذا به درت از مشکلاتش صحبت می کند مگر زمانی که نیازمند راهمایی فردی کارشناس باشد. و مشکلاتش را برای خودش نگه می دارد مگر این که برای حل آن نیازمند به کمک شخص دیگری باشد. و بر این اعتقاد دارند که اگر می توانی کاری را خودت حل کنی ، کمک خواستن از دیگری نشانه ی ضعف است. و اگر برای حل مشکلش یخواهد که از کسی کمک بگیرد ، فرد مورد احترامی را پیدا خواهد کرد و در مورد مشکلش صحبت خواهد نمود. و به همی دلیل است که مردان به طور غریزی، زمانی که زن ها در مورد مشکلاتشان حرف می زنند، راه حل پیشنهاد می دهند. زمانی که زنی می خواهد مرد را در احساسات آشفته اش سهیم نماید و یا مشکلاتش را بلند بلند بگوید، مرد اشتباها فکر می کند او نیاز بخ بعضی مشورت های کارشناسی دارد و حبت خود را به این شکل نشان می دهد. مرد سعی دارد با حل مشکلات زن به بهبود حال او کمک کند و می خواهد که برایش مفید واقع شود و به همین دلیل احساس خواهد کرد که چون توانایی هایش را برای حل مشکلات ز به کار گرفته است می تواند قابلیت و ارزش محبت زن را داشته باشد. اما زمای که مرد راه حل های خود را مطرح کرد ولی زن همچنان آشفته حال باقی ماند ، شنیدن حرف های زن برای مرد در هر لحظه مشکل تر خواهد بود زیرا که می بیند راه حلش مورد قبول قرار نگرفته و در نتیجه احساس پوجی خواهد کرد. و اصلا در ذهنش به این فکر نمی کند که با روش های دیگری مانند توجه نشان دادن، و همدلی و همدردی نیز می تواند حامی بسیار خوبی برای همسرش باشد و نمی داند که زان با صحبت کردن از مسائل و مشکلات تمایلی به دریافت راه حل ندارند و فقط می خواهند که شنیده شوند. زیرا که ارتباط با دیگران برای آن ها اهمیت دارد و سهیم کردن دیگران در احساسات شخصی شان برای آن ها مهم تر از کسب موفقیت در کار است. صحیکدیگر آبت و داشتن رابطه با یکدیگر، آن ها را ارضا می کند و آن ها به لطف و محیت و توجه علاقه مندند. 

طبق نظر روانشناس ازدواج اگر مردی به تفاوت های زن آگاه نباشند، هنگام کمک رساندن، کارها را خراب تر خواهند کرد و مردها نیاز دارند که به خاطر بسپارند زمانی که زن ها در مورد مسائلشان حرف می زنند، هدفشان نزدیک شدن است نه این که مسائلشان را حل کنند. بنابراین می توان گفت که در بیشتر مواقع زن فقط می خواهد مرد را در عواطف روزانه اش شریک کند و همسرش فکر می کند که با قطع کردن حرف او و پشت سر هم پیشنهاد راه حل دادن به او کمک می کند و نمی داند که چرا همسرش از این کار خشنود نمی شود. 

برای مرد ها:

به مردها خاطر نشان می کنیم که زمانی که همسرشان ناراحت است و راجع به مشکلاتش صحبت می کند ، زمان مناسبی برای پیشنهاد دادن راه حل نیست و همسرشان احتیاج دارد که کسی به حرف هایش گوش دهد و به تدریج احساس خشنودی کند. برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه تفاوت های زنان و مردان با در ارتباط باشید و برای داشتن رابطه بهتر اطلاعات کامل تری را کسب نمایید.