اگر دوست ندارید رابطه شما با همسرتان به مشکل بخورد بهتر است از همین روز ها به فکر تغییر دیدگاهتان در مورد موضوعات کوچک باشید. روانشناس قبل ازدواج تاکید دارد که یک سری مسائل هستند که ممکن است تاثیر منفی زیادی در کوتاه مدت نداشته باشند اما در بلند مدت همین موضوعات کوچک تبدیل به گرفتاری های بزرگ خواهد شد.

نکاتی که در این باب می توانیم اشاره کنیم می تواند شامل موارد زیر باشد. 

مرتب باش.

ممکن است بر سر یک سری مسائل مانند شستن ظرف ها و یا جمع کردن لباس ها و مرتب کردن ان ها و … شکایت کنید و اتفاق رایج بین زوجین همین شکایت کردن است. شما به همسرتان تذکر می دهید و و او تلاش می کند ولی باز هم مواردی وجود دارد و‌مشکل حل نشده است. و با وجود تذکر در عوض بهتر شدن، بعد از مدتی متوجه می شوید که نه تنها او منظم تر نشده است بلکه از دست شما هم ناراحت و دلخور است و تازه دردسر جدیدی به رابطه اضافه شده است.

طبق نظر روانشناس خانواده پیشنهاد ما این است که به جای تمرکز کردن به رفتارهای همسرتان به رفتار و برخورد خودتان تمرکز کنید شما چقدر تلاش همسرتان را می بینید و او را تشویق می کنید بسیاری از ما عادت کرده ایم که ایرادات طرف مقابل را ببینیم و به تلاش ها پیشرفت های طرف مقابل بی اعتنایی می کنیم و اگر که بخواهید به روش گذشته ادامه دهید دلخوری هایتان بیشتر خواهد شد به جای غر زدن دائم به ایرادات همسرتان سعی ;نید که ن;ات مثبت را ببینید.

داد نزن.

مشاوران کلینیک روانشناسی تاکید دارند که با گذشت چند ماه بعد از ازدواج بگو و مگو ها و مشکلات شروع می شود در این گفت و‌گو های نه چندان صمیمی یکی از طرفین بدون این که خبری هم داشته باشد صدایش بلند می شود و تن صدا بالا می رود و این اغاز مرحله جدید و نا خوشایند در رابطه است. اگر بخواهیم این وضعیت را بررسی کنیم همسرتان داد می زند و شما دلخور می شوید و احتمالا شما هم داد بزنید. و بسیاری از ما تمام انرژی خود را می کذاریم تا همسرمان را تغییر دهیم تا دیگر داد نزندولی از این راه بهتر رو دیگری نیز وجود دارد که می تواند نتیجه را عوض کندو اثر منفی رفتار اشتباه همسرمان را کاهش دهد. این راه نه تغییر همسرمان بلکه به نگرش ما بر می گردد. زمانی که حساسیت رابطه عاطفی زیاد می شود و اگر دلخوری بیشتر می شود در نهایت کنترل خود را از دست می دهند. این امر را بسیاری از ما می دانیم ولس درباره همسرمان به ان دقت نکرده ایم اگر همسرتان برای شما ارزشی قائل نبود و اگر شما را دوست نداشت ایا باز هم اگر از شما دلخور شده بود کنترل خودش را از دست می داد؟

البته این برای زمانی است که گاه کداری این اتفاق نی افتد و برای افرادی که همه روزه در خال مشاحره و داد و‌ بیداد هستند اثری ندارد.

ازادم بگذار.

روانشناس خانواده اشاره می کند که ادامه دادن به عصبانیت و تذکر دادن به همسر و اصرار به حفظ محدوده ی شخصی عکس العمل شایع غالب همسران است البته کنترل کردن کار خوبی نیست و شرایط را سخت می کند. بهتر ایت این دیدگاه را در نظر داشته باشید که ممکن است فرد به روشی اشتباه علاقه ی خود را نشان می دهد و این به هیچ وجه درست نیست و زندگی با چنین فردی ممکن است دسوار باشد.

قبولم داشته باش.

ممکن است که همسرتان برای بییاری از کار ها از شما انتقاد کند و و شما این انتقاد ها را سر این می گذارید که او شما را قبول ندارد و ناراحتی شما از این قضیه باعث شده است که شما مقابله به مثل کنید و شرایط را دشوار تر کنید.

مشاور قبل ازدواج تاکید می کند که زوجین باید همدیگر را در هر شرایطی قبول داشته باشند و این را لفظی به همسرشان نشان دهند و بیان کنند . و اگر که می خواهید انتقادی نمایید این انتقاد ها باید سازنده باشد و نه انتقادی را بگویید که رابطه را خراب کند و همسرتان را ناراحت کند. انتقاد از همسر برای هر چیزی نمی تواند نشان دهنده ی توجه شما باشد و این گونه ابراز علاقه صحیح نیست بلکه اسیب رسان است و‌می تواند همدیگر را دلخور کند. پس قبول کردن همسر نیز از نکات مهم دیگر است. 

بسیاری از مسائل هستند که بین زوجین به وجود می اید و این اختلافات گاهی پیش می اید و منظور ما از مشکلات جدی و همیشگی نیست. اگر که موارد بالا را گهگداری تجربه می کنید بهتر است دیدگاه خود را به ان تغییر دهید و با بد بینی و‌نگرش منفی به ان ها نگاه نکنید و زیاد حساس نباشید واما اگر همواره با این مشکلات رو به رو هستید و رابطه تان به سختی پیش می رود بهتر است مه برای حل مشکلات با فردی متخصص در کلینیک روانشناسی ارتباط باشید و درمان ها و اموزش های لازم را دریافت نمایید در غیر این صورت رابطه تان با خطر مواجه خواهد شد.