یکی از عادت های بدی که برخی از پدر و مادر ها دارند این است که در حضور بچه ها از همسرشان بدگویی می‌کنند و در واقع می‌توان گفت که با فرزندشان درد و دل می‌کنند و به دنبال جمع کردن یار در دعوا‌ها و کشمکش‌های زناشویی هستند. اما غافل از این هستند که این مسئله چقدر می‌تواند به فرزندان آسیب می‌زند، آسیبی که ممکن است به فرزند بسیار ضربه زننده باشد. دردودل کردن با بچه ها و خالی کردن خود به آن‌ها و بدگویی از همسر در نزد فرزندان بسیار اشتباه است. شاید والدین به دنبال کسی هستند که مشکلاتشان را مطرح کنند زیرا در این مواقع افراد احتیاج دارند با فردی صحبت کنند ولی فرزندان گزینه‌ی خوبی برای این کار نیستند و شاید در ظاهر مشکلی ایجاد نکند ولی برای بچه ها بسیار نا مناسب است. در این مواقع صحبت کردن با فردی با تجربه که بتواند به شما در ارتباطتان کمک کند مناسب است به همین دلیل خانواده درمانگران می‌تواند در چنین موقعیت هایی منطقی و مناسب ‌باشد. در ادامه دلایل مضر بودن درد و دل کردن و بدگویی از همسر نزد فرزندان را بیان می‌کنیم.

از بین رفتن جایگاه والدین نزد فرزندان:

طبق نظر روانشناسان درمانگاه وسواس خوب فرزندان باید نسبت به والدینشان احترام خاصی را داشته باشند و آن را در هر شرایطی رعایت کنند اما زمانی که یکی از والدین از همسران بدگویی می کند جایگاه او نزد فرزند تنزل پیدا می‌کند و در نتیجه رابطه‌ی والد فرزندی دشواری را در آینده موجب خواهد شد و احترامی که باید به پدر و مادرش داشته باشد، از بین می‌رود.

از بین رفتن رابطه صمیمیانه با والد :

رابطه‌ی صمیمیانه در ازدواج و خانواده نقش اساسی و مهم دارد و خانواده باید همواره برای ایجاد صمیمیت در تلاش باشند و رابطه‌ی عاطفی ایمنی را در ارتباط با فرزندانشان ایجاد نمایند. وجود صمیمیت و رابطه‌ی دوستانه بین اعضای خانواده، آن را از بسیاری خطر ها حفظ می‌کند. زیرا که در چنین خانواده ای افراد به راحتی می‌توانند نیاز ها و خواسته ‌های خود را مطرح کنند و یا زمانی که با مشکلی مواجه شدن در قدم اول از پدر و مادر خودشان کمک و راهنمایی دریافت نمایند و در حالت کلی محبت بی قید و شرط را در رابطه با والدینشان داشته باشند. اما در صورتی که این صمیمیت وجود نداشته باشد افراد خانواده به افراد دیگری از بیرون خاننواده گرایش خواهند داشت و از والدین خود دور خواهند شد و این می‌تواند خطری بسیار جدی برای فرزندان باشد. و والدین نقش مهمی را برای ایجاد چنین شرایطی بازی می کنند زیرا که اگر رابطه‌ی زناشویی آن‌ها صمیمی و مناسب باشد فرزندان نیز این رابطه‌ی صمیمی و محبت و عشق را باد خواهند گرفت اما اگر رابطه‌ی والدین آشفته باشد فرزندان را نیز تحت تاثیر قرار خواهد داد. زمانی که یکی از والدین از همسر خود نزد فرزند بدگویی می‌کند، کودک قادر به برقراری رابطه ‌مناسب با والدش نخواهد بود و نمی‌تواند صمیمیت لازمه را ایجاد نماید و از آن محروم می‌شود و در نتیجه امنیت عاطفی اش به خطر می‌افتد.

درگیری با مسائل نا متناسب با سن:

طبق نظر مشاوران بهترین درمانگاه افسردگی اگر والدین از همسر خود بدگویی کنند نا خواسته کودکشان را با مسائلی درگیر می‌کنند که متناسب با سنش نمی‌باشد و ذهنش با مسائلی درگیر می‌شود که توانایی سازگاری با آن ها و درک آن‌ها را نخواهد داشت. به همین دلیل احتمال این که کودک در دوران بزرگسالی فردی ناراحت و افسرده باشد و درگیر با بسیاری از بیماری ها و اختلالات روانی و رفتاری شود بیشتر است به همین دلیل از انجام آن باید در حد امکان خودداری کرد و به همین دلیل آِینده ی فرزندانمان را به خاطر این مسئله به خطر نیندازیم. والدین باید متناسب با سن فرزندشان با آن‌ها برخورد کنند و رفتار های خارج از سن آن می‌تواند بسیار آسیب رسان باشد. به همین دلیل باید با دقت بیشتری نسبت به این موضوع بپردازند.

نتیجه:

برای داشتن فرزندان با سلامت روان والدین باید نسبت به خیلی از مسائل آگاهی و اطلاعات لازم را در شیوه های فرزندپروری صحیح داشته باشند تا بتوانند دوران موفقیت آمیزی را برای خانواده شان رقم بزنند. عدم توجه به نیاز های کودک در سنین رشد و عدم یادگیری او در بیان خواسته ها و نیاز و همچنین نداشتن بازی ، سادی و تفریح کافی و عدم توجه به استقلال و شایستگی کودک و ازهمه مهم تر عدم ارضای نیاز عشق ، امنیت و محبت در کودکان می‌تواند خطرات بسیاری را به همراه داشته باشد. پدر و مادر به عنوان مهم ترین الگو در تربیت فرزندان هستند و نباید از آن غافل شد و همچنین منبع امنیت و حمایت هستند و در صورتی که کودک آن ها را از سوی والدینش دریافت نکند ، در یزرگسالی با مشکلات ارتباطی و رفتاری و حتی اختلالات روانی درگیر خواهد شد. به همین دلیل کمک از افراد متخصص در کلینیک روانشناسی ایرانی ضروری می‌باشد.