افسردگی از اختلالات روانی می باشد که به دلیل آن بسیاری از فعالیت های فرد ، کاهش پیدا می کند و انگیزه ای برای انجام دادن بسیاری از فعالیت ها را ندارد . انرژی و تمرکز چنین افرادی کاهش پیدا می کند و از بسیاری اهدافش باز می ماند و باعث کاهش فعالیت های اجتماعی می شود البته برای تشخیص افسردگی  فرد باید اکثر ملاک های تشخیصی را داشته باشد و فقط یک ملاک نشان دهنده ی افسردگی نیست . از آن جایی که این اختلال تمام ابعاد زندگی فرد را تحت تاثیر قرار می دهد به همین دلیل باید آن را جدی گرفت و به درمان آن پرداخت . 

نشانه های افسردگی چیست ؟

تغییرات خلق :

مهم ترین نشانه ی افسردگی ، تغییر در خلق می باشد که خود را به صورت غم و اندوه نشان می دهد . گریه کردن برای بهانه های کوچک در اکثر اوقات چه در تنهایی و چه در حضور دیگران در افراد افسرده دیده می شود . داشتن احساس غم ، نا امیدی و بی قراری برای مدت طولانی نشان دهنده ی علائم افسردگی می باشد . بر اساس مطالعات روانشناسی نوجوانان تغییرات خلق در سنین نوجوانی دیده می شود ولی نمی توانیم فقط به دلیل نوسانات خلقی به او برچسب افسردگی بزنیم . تغییرات خلقی می تواند دلایل متفاوتی داشته باشد و ما زمانی می توانیم تشخیص افسردگی بدهیک که فرد بیشتر نشانه های این اختلال را به مدت زمان معین داشته باشد و فرد را از لحاظ عملکرد اجتماعی ، تحصیلی و شغلی با مشکلاتی مواجه سازد .

کاهش انرژی :

افسردگی انرژی روانی فرد را پایین می آورد و اگر توان فرد از نظر کلامی ، رفتاری یا خلقی از میزان و معیار هنجار خارج شود و احساس کند توانایی انجام بسیاری از فعالیت های روزانه را ندارد از نشانه های افسردگی خواهد بود .طبق نظر مشاور کودکان افسردگی در سنین کودکی نیز قابل مشاهده است و هرگونه کاهش انرژی شدید و گوشه گیری در کودکان باید تحت بررسی قرار گیرد .

از دست دادن انگیزه :

طبق نظر روانشناس آنلاین فرد افسرده انگیزه دنبال کردن کار ها را ندارد . از قبول کردن مسئولیت ها و انجام دادن کار ها شانه خالی می کند . در واقع جنین افرادی حوصله و تلاش و پشتکار خود را از دست می دهند . فرد افسرده حتی انگیزه انجام دادن کار های ساده را هم از دست می دهد و از کم حوصلگی خودش شکوه دارد و مرتب شکایت می کنند که دست و دلشان به کاری نمی رود . نیاز ، تمایل و انگیزه ی جنسی در این افراد به شدت کاهش می یابد . طبق نظر مشاوران مرکز مشاوره قبل از ازدواج افراد افسرده در رابطه جنسی خود دچار مشکل می شوند و این امر در روابط زناشویی مشکل زا می شود و ممکن است پیامد های نا مطلوبی به دنبال داشته باشد .

کاهش حافظه و تمرکز :

فرد افسرده از کاهش حافظه ی خود شکایت دارد و ممکن است حتی چیز های معمولی ، اسم های معمولی را هم فراموش کند و همچنین تمرکز حواس خود را به میزان زیادی از دست می دهد و نمی تواند بر روی بسیاری از فعالیت ها مانند گذشته تمرکز کند .

نشخوار فکری :

از نشانه های شایع نشخوار فکری افسردگی می باشد . آن چه نشخوار فکری را متمایز می کند ، قضاوت ها و افکاری است که فرد نسبت به تصورات و تجربیات منفی قبلی اش دارد . نشخوار فکری باعث می شود افسردگی تداوم پیدا کند و مانع درمان آن می شود . فرد به طور افراطی به یک رویداد منفی تمرکز و توجه می کند و ادامه ی آن فرد را دچار غم و ناراحتی و حتی استرس و اضطراب خواهد کرد .

احساس گناه :

از لحاظ عاطفی احساس گناه در افراد افسرده زیاد است برای مثال احساس گناه از اعمال خودشان ، احساس گناه نسبت به سرنوشت فرزندشان ، همسرشان و اعضای خانوادشان ، آن ها را عذاب می دهد . چنین افرادی مسئولیت کامل تمام اعمال و رفتار خود را شخصا به عهده می گیرند . چنین افرادی خود را موجودی کم ارزش می انگارند و احساس می کنند که فرد مفیدی نیستند و فعالیت مفیدی انجام نمی دهند زیرا انگیزه و امیدی برای موفقیت در آن کار را ندارند .

نا امیدی :

طبق نظر روانشناس خوب بهترین مرکز مشاوره تهران فرد افسرده نسبت به آینده نظر خوبی ندارد ، افکار افسرده یا منفی به او فشار می آورد . درماندگی به نا امیدی او دامن می زند و انتظار وقوع حوادث نا مطلوب و منفی و فقدان حوادث مثیت و مطلوب در آینده را دارد . کاهش یا افزایش خواب ، کم خوری و پر خوری و حتی بر هم خوردن نظم قاعدگی در خانم ها و در موارد شدید تر افکار مربوط به مرگ و خود کشی و حتی اقدام به آن دیده می شود .

همانطور که گفتیم افسردگی بسیاری از جنبه های زندگی فرد را تحت تاثیر قرار می دهد و می توان گفت که فرد با چنین شرایطی توانایی تصمیم گیری منطقی و درست را نخواهد داشت و ممکن است در امر ازدواج و انتخاب همسر دچار اشتباه شود همچنین در روابط عاطفی خود به دلیل نشانه هایی که در بالا کفته شد ممکن است دچار مشکلات و اختلافاتی شوند و توانایی بر قراری رابطه موفق را نداشته باشند  از طرفی افرادی که دچار افسردگی می شوند بیشتر در معرض مصرف موارد مخدر و الکل قرار می گیرند و از این رو برای جلوگیری از بد تر شدن این شرایط درمان از سوس متخصص الزامی می باشد .