این روابط به خودی خود مسئله ندارند در واقع بسیاری از ازدواج های موفق در ابتدا به صورت عشق های توام با رفت و برگشت آغاز شده است . با عشق از راه دور رابطه ساده تر به نظر می آید و همچنین زمان ثابت و مفیدی را که می توانستند صرف آشنایی و شناخت یکدیگر کنند بسیار کمک خواهد بود . و باید بگوییم که شناخت و آشنایی از مراحل بسیار مهم قبل از ازدواج است . 

عوامل خطرساز روابط از راه دور چیست ؟

طبق نظر مشاور قبل ازدواج ایران فاصله ای که افراد را از یکدیگر جدا کرده و خیال پردازی و رویا پردازی درباره ی دیدار مجدد همسرو لحظه های کوتاه ، عمیق و سرشار از احساسات و صمیمیت از پشت تلفن و همچنین هیجان جنسی ناشی از دانستن این که تنها چند روز با همسرتان خواهید بود و خداحافظی های سرشار از احساسات . همهی مواردی که گفته شد در ظاهر بسیار رمانتیک و عاشقانه هستند . اما این عواطف و احساسات ویجانات زیاد باعث می شود که افراد نسبت به رابطه دید منطقی و واقع بینانه نداشته باشند و احساسات بر واقع بینی غلبه کرده باشد . افرادی که وارد رابطه می شوند باید روز به روز صمیمیت را افزایش دهند و مهربان تر شوند . اما دز روابط راه دور افراد بیشتر به فکر این هستند که چه زمانی قرار است همدیگر را ببینند .

از پیامد های رابطه ی از راه دور می توان به موارد زیر اشاره کرد :

گونه ی واقعی همسرتان را نمی توانید ببینید .

بر اساس گفته ی روانشناس مشاور در مدت زمان کمی که قرار است همدیگر را ببینید خود را به بهترین شکل نشان می دهید و طرف مقابل نیز بهترین شکل خود را نشان می دهد و این باعث می شود که هیچ گاه یکدیگر را واقعا نشناسید . زیرا این فرصت رخ نمی دهد که شما را تحت فشار ، استرس ، بحران یا وقتی که خسته است ببینید . این موقعیت ها بسیاری از واقعیت ها را نشان می دهد و زمانی می توان آن ها را دید که به طور مداوم و ثابت با او از نزدیک ملاقلت داشته باشید .

از برخورد با مشکلات پرهیز می کنید .

زمانی که رابطه از راه دور باشد و شما بعد از مدت ها همدیگر را برای مدت کوتاهی ببینید و سر مسئله ای با هم به مشکل بر خورد کنید و ناراحت شوید به جای این که آن را حل کنید ترجیح می دهید که آن را کنار بگذارید تا با هم بودنات خراب نشود . و در نتیجه یاد نخواهید گرفت که مشکلاتتان را با یکدیگر حل کنید تا رابطه تان عمیق تر شود و این مشکلات روی هم جمع شده و مشکلات دیگری را به وجود می آورد .

معنی واقعی تفاهم را نخواهید دانست .

بر اساس نظر مشاورین تلفنی ایران افرادی که روابط از راه دور دارند کمتر خواهند فهمید که چقدر نقاط مشترک با یکدیگر دارند . و در مدت کوتاهی که یکدیگر را می بینند بیشتر سرگرم فعالیت های لذت بخش هستند و این تصویری واقع بینانه از رابطه ی واقعی می باشد . زیرا که در یک رابطه ی واقعی همیشه سرگرمی و تفریح وجود ندارد و جنبه های دیگری از زندگی هم هست و اگر افراد واقعا با یکدیگر تفاهم نداشته باشند در زندگی روزمره مشخص می شود ولی در رابطه از راه دور فرصت کمی هست تا به تفاوت ها و تفاهم ها پرداخته شود و شناسایی شوند . 

چگونه می توان چنین رابطه ای را به صورت موفق پیش برد ؟

برای این که بتوانیم چنین رابطه ای را تکامل یافته و سالم پیش ببریم باید هر دو طرف در یک شهر و یا کشور زندگی کنند و تنها به این روش می توان فهمید که دو فرد با هم تفاهم دارند یا نه . تا با گذشت زمان صمیمیتی که باید در رابطه ایجاد شود ، به وجود بیاید . در روابط راه دور موفق افراد تلاش نمی کنند که لحظات بسیار عالی داشته باشند بلکه با یکدیگر در حال پرداختن به روزمرگی های همیشگی هستند . و همچنین سعی نمی کنند که بد قلقی ها و بد اخلاقی های خود را قایم کنند و بیشتر سعی می کنند که خودشان باشند . و این که احساسات خود را به شکل دیگری نشان نمی دهند و آن ها را مخفی نمی کنند بلکه با صداقت درباره ی فکر ها و عواطف خود گفت و گو می کنند و اگر مشکلی پیش بیاید همان لحظه حل می کنند . 

چه زمانی رابطه از راه دور نا موفق خواهد بود ؟

زمانی که طرف مقابلتان موضوع رابطه را جدی نگرفته باشد و هیچ اهمیتی برایش نداشته باشد و از ایجاد صمیمیت و تعهد در رابطه سرباز بزند و آن ها را نادیده بگیرد و از این که رابطه ی عمیقی از عشق را با شما داشته باشد ، فاصله بگیرد ، در این صورت ادامه ی رابطه با این فرد مناسب نخواهد بود . همان طور که گفتیم رابطه از راه دور نیز نیازمند صمیمیت و مهربانی می باشد و باید تلاش کرد که به نحوی آن را ایجاد کرد . عدم توجه به این موضوع رابطه ای سطحی را به همراه خواهد داشت نه رابطه ای عمیق و سرشار از صمیمیت را . برای این که اطلاعات کافی از این رابطه و راه های صحیح آن آشنا شوید می توانید با مشاوران مراکز مشاوره تخصصی کشور در ارتباط باشید .