انتخاب اشتباه همسر بسیاری از مشکلات را در آینده و زندگی مشترک می افریند و ازدواج را با شکست مواجه می کند . هر فردی معیار هایی را برای انتخاب همسر برای خود بر می گزیند که دارای اولویت هستند و بر اساس آن فرد شریک زندگی خود را انتخاب می کند . اما همین معیار ها ممکن است به دلیل نداشتن دانش کافی و یا فشار اطرافیان و بسیاری از دلایل دیگر به اشتباه انتخاب شوند . به همین دلیل آگاهی یافتن از معیار های درست و صحیح و انتخاب همسر بر اساس آن ها بسیار مهم است و ازدواج موفقی را در پی خواهد داشت اما برخی افراد معیار های نادرست و نا به جایی را برای انتخاب شریک زندگی خود دارند که برای آشنایی بیشتر آن ها را در ادامه مطرح می کنیم . مشاوره قبل از ازدواج از راه های بسیار موثر در جهت آشنایی با معیار های ازدواج می باشد و با کسب اطلاعات کافی در این زمینه می توان از بروز بسیاری از مشکلات جلوگیری کرد .

معیار های اشتباه ازدواج چیست ؟

طبق نظر مشاور روانشناس خوب برخی از موارد هستند که پیامد های بدی را به همراه دارد و فرد را دچار چالش ها و مشکلاتی می کند که به آن ها اشاره می کنیم .

تنهایی :

هدف از ازدواج باید از روی فکر و منطقی باشد و هدف از آن خود ازدواج باشد . در صورتی که فرد به دلیل فرار از تنهایی یا تجربه ی زندگی مشترک اقدام به ازدواج می کنند و بسیاری از معیار های مهم دیگر را نادیده می گیرند با مشکلاتی رو به رو خواهند شد . زمانی که فرد با هدف رهایی از تنهایی قصد ازدواج دارد معیار های مهم دیگر را نادیده گرفته و دست به انتخاب فردی می زند که اصلا برای فرد مناسب نیست . زمانی که یکی از زوجین هدفش ازدواج باشد اما دیگری فرار از تنهایی باشد به رابطه صدمه وارد خواهد شد و سبب می شود که اختلافات بیشتر شده و آسیب های روحی به فرد وارد شود . افرادی که برای پر کردن تنهایی خودشان وارد رابطه می شوند پس از مدتی دچار سردی و بی انگیزگی می شوند . راه حل تنهایی ازدواج نیست و برای این که بتوانید از تنهایی خود لذت ببرید باید برای خودتان وقت بگذارید . بیکاری و در خانه ماندن باعث ایجاد افکار منفی می شود و برای این که بتوانید از آن ها رهایی یابید باید به انجام فعالیت های فردی و اجتماعی بپردازید و از این راه دوستان زیادی را می توانید پیدا کنید و بر حس تنهایی خود و حالت های افسردگی ناشی از آن غلبه کنید .

شکست ها :

شکست عاطفی و یا شکست عشقی ، از دست دادن عزیزان ، شکست در کار و یا موقعیتی موجب می شود که فرد برای رهایی از آن ها افراد به دنبال همدم می گردند تا مشکلات و غم هایشان را با او در میان بگذارند اما ازدواج کردن فقط به خاطر این موضوع درست نیست و ممکن است پس از پشت سر گذاشتن بحران دچار پشیمانی شوید .

فشار اطرافیان :

بر اساس مطالعات مشاوره خانواده خوب افراد ممکن است خودشان تمایل به ازدواج نداشته باشند و حتی احساس آمادگی برای آن را نداشته باشند و هدف های دیگری را دنبال کنند اما به خاطر اصرار والدین و یا حرف های نزدیکان و اطرافیان او را بسیار تحت تاثیر قرار دهد و زندگی مشترک را آغاز کند . و یا ممکن است به خاطر حرف های اطرافیان یک ویژگی نظیر موقعیت مالی یا اجتماعی خوب را هدف قرار دهد و ویژگی ها و معیار های دیگر را نادیده بگیرد و در نتیجه در آینده به دلیل عدم وجود ویژگی ها و معیار های مهم دیگر با شکست رو به رو شود .

نداشتن شناخت کافی :

شناخت کافی یکدیگر از موارد بسیار مهمی می باشد که در هر ازدواجی باید به آن توجه شود . افراد ممکن است مدت کوتاهی پس از آشنایی فکر کنند که به میزان کافی همدیگر را شناخته اند و تصمیم خود را بیان می کنند اما باید دانست که شناخت همسر آینده به اندازه شناخت خود بسیار اهمیت دارد و با چند جلسه نمی توان گفت که دو فرد همه ی ابعاد شخصیتی و رفتاری یکدیگر را شناخته اند و نباید در امر ازدواج شتاب و عجله کرد زیرا هر فردی در ابتدای آشنایی سعی می کند ابعاد مثبت خود را نشان دهد و موارد دیگر را پنهان کند اما با گذشت زمان این موارد نیز آشکار می شود و نباید هر نوع رفتار منفی را نادیده گرفت به همین دلیل باید مدت زمان لازم را برای شناخت یکدیگردر نظر گرفت . برای این که بتوانید شناخت مناسبی را نسبت به همسر انتخابی خود به دست بیاورید می توانید از مشاوران خوب مطب روانشناسی کمک بگیرید .

انتخاب هیجانی :

برخی از افراد ممکن است با اعتقاد بر عشق در یک نگاه اقدام به ازدواج نماینددر چنین شرایطی فرد در بالاترین میزان هیجانات خود قرار دارد ولی باید دانست که چنین هیجاناتی زود گذر هستند و دائمی نیستند و بعد از فرو کش شدن هیجان ها فرد به اشتباه خود پی می برد زیرا به خاطر هیجان ها بسیاری از معیار های مهم و اساسی را نادیده گرفته و دچار اشتباه می شوند .

افراد برای این که بتوانند ازدواج موفقی و انتخاب صحیحی داشته باشند باید خود شناسی ،تلاش برای شناخت فرد مقابل ، اجتماعی بودن ، درگیر ظاهر و زیبایی نشدن را مهم تلقی کنند و بر اساس معیار های درست و منطقی تصمیم بگیرند .