زمان، گنج ارزشمندی است که باید به آن توجه کنیم. همه‌ی ما به وقت نیاز داریم و تمام تلاشمان این است که  از آن استفاده بهینه داشته باشیم البته می توانیم با سپری کردن وقتمان با همسرمان، بهترین استفاده را ببریم. طبق مطالعات مشاوره خانواده خوب اگر همسرتان از شما می خواهد که در کنارش باشید، سعی کنید وقت خاصی را برا یاو در نظر بگیرید و با او باشید. سعی کنید در کنار همسرتان بنشینید و تمام توجه خود را به او متمرکز کنید. در حقیقت به او چند دقیقه زندگی بخشیده اید و می تواند از بهترین لحظات زندگی اش باشد البته این را نیز باید بیان کنیم که فط یک دارو برای همه افراد کارساز نیست برخی از افراد لازم دارند که همسرشان کنارشان باشد ، برخی دیگر نیاز به کلام تایید آمیز دارند و ..... بر اساس نیاز فرد زوجین باید با یکدیگر ارتباط برقرار کنند تا بتوانند عشق خود در زندگی را حفظ نمایند.


بودن با یکدیگر با کیفیت:

بر اساس مطالعات بهترین مشاوره قبل ازدواج بعضی از زن و شوهر ها فکر میکنند همین که کنار هم هستند کافی است،در حالی که توجهشان جای دیگری است. زمانی که یکی از آن ها با گوشی خود سرگرم است و همزمان با همسرش صحبت می کند، وقت با کیفیتی را با همسر خود نمی گذراند و فکر و ذهنش جای دیگری است و فقط جسمش در کنار شوهرش است. اختصاص دادن وقت با کیفیت این نیست که لحظاتی را نزدیک به هم و در حالی که به چشمان هم خیره شده اید بگذرانید بلکه باید تمام توجه خود را به طرف مقابل اختصاص دهید و به حرف هایش گوش دهید . زن و شوهری که با یکدیگر وقت می گذرانند باید بدانند هدف از با هم بودنشان فقط انجام کار مورد نظر نیست بلکه گذراندن وقت با کیفیتی است که برای خود اختصاص داده اند. درک این موضوع می تواند روی سطح احساسات تاثیر مثبت بگذارد. گذرندان وقت در یک فعایلت مشترک، اهمیت با هم بودن و لذت بردن را برای هر دو بیشتر می کند.

گفت و گوی با کیفیت:

منظور از گفت و گوی با کیفیت گفت و گوی خوشایندی است که در آن دو نفر در مورد ایده ها، افکار و احساسات یکدیگر در شرایط دوستانه صحبت می‌کنند. برای داشتن گفتگوی با کیفیت باید به حرف هایی تکیه کنید که شما آن را می شنوید. اگر قصد دارید با اختصاص وقتتان عشق و احساس را نشان دهید باید با همدلی با همسرتان صحبت کنید، به حرف های او گوش دهید و برای فهمیدن افکار، احساسات و خواسته هایش سوالتی بپرسید که او را آزرده نکند. در روابط زناشویی باید یاد بگیریم که ازدواج یک رابطه است و مسئله نیست که نیاز به راه حل داشته باشد . و نیاز به شنیدن همدلانه افکار، احساسات و خواسته های طرف مقابل دارد و نباید مشکلات را تحلیل کنیم و راه حل ارائه دهیم و فقط زمانی که از ما خواسته می شود باید راه حل را مطرح کنیم. اکثر آدم ها خوب گوش دادن را بلد نیستند و یاد گرفتن این هنر دشوار است ولی برای زندگی مشترک بسیار لازم است. برخی از موارد مهم برای گفتگوی با کیفیت را در ادامه مطرح می کنیم.

طبق نظر مشاور روانشناس وقتی همسرتان با شما صحبت می کند تماس چشمی داشته باشید و همین باعث می شود ذهن شما درگیر موضوع دیگر نشود و تمام توجهتان به آن متمرکز باشد و یا زمانی که به حرف همسرتان گوش می دهید کار دیگری انجام ندهید و تمام توجهتان را به او بدهید. و اگر کاری در حال انجام دادن هستید از همسر خود بخواهید تا چند دقیقه منتظر بماند و سپس به صحبت با او ملحق شوید. برای درک احساسات همسرتان به او گوش دهید و از او بخواهید احساساتش را به طور واضح بیان کند و همچنین توجه کامل به زبان بدن او داشته باشید. و هیچ وقت در هنگام گفتگو، صحبت های طرف مقابل را قطع نکنید و هدف از گفتگو باید فهم ایده ها ، افکار و احساسات شما باشد و نباید به فکر دفاع و توجیه خود باشید.

خود آشکار سازی :

برای برخی از افراد خود آشکار سازی دشوار است زیرا در خانواده ای بزرگ شده اند که احساسات و افکارشان سرکوب شده است و یا اصلا وجود نداشته است و زمانی که بزرگ شده اند نمی تواند احساساتش را بیان کند و ارتباط احساسی اش را با خود از دست می دهد و چنین افرادی به قدری در دنیای افکارش زندگی کرده که اصلا نمی تواند احساساتش را نشان دهد و باید چگونگی برقراری ارتباط با احساساتش را یاد بگیرد تا دیگران او را به عنوان انسان با احساس بشناسند. همه ی ما در رویداد ها و اتفاقات زندگی مان افکار، خواسته ها و احساساتی را بیان می کنیم که به آن فرایند خود آشکار سازی می گوییم و زوجین برای داشتن رابطه عاشقانه باید این مهارت را نیز یاد بگیرند. برای کسب اطلاعات بیشتر می توانید با مشاوران مراکز مشاوره نظیر انتخاب نو در ارتباط باشید و راهنمایی های لازم را برای حفظ رابطه پایدار و عاشقانه دریافت نمایید.