برخی از موارد هستند که دانستن آن ها به شما کمک می کند که رابطه ای بهتر، قوی تر و هوشمندانه تر داشته باشید و همچنین زندگی عاشقانه و رضایت بخشی را تجربه کنید در ادامه به چند مورد از باید های مهم زندگی مشترک اشاره می کنیم.

صحبت کنید.

طبق گفته مشاور اگر رفتار و نوع رفتار همسرتان را نمی دانید و یا دوست ندارید و علتش را متوجه نمی شوید، از او بپرسید که چرا به این شیوه خاص فکر و یا رفتار می کند و گفتگو کردن است که می تواند از بسیاری حدس و گمان های اشتباه شما را دور کند و از بسیاری سوءتفاهم ها جلوگیری کند.

عشق بروزید.

فقط به همسرتان نگویید که دوستت دارم بلکه سعی کنید هر روز احساسات واقعی تان را با رفتارتان نشان دهید برای مثال او را بغل کنید، لبخند بزنید، ببوسید و گفتگو کنید و احترام بگذارید. و حتی زمانی که در جمع های دوستانه و خانواده هستید مناسب رفتار کنید و ابز ابراز علاقه نترسید.

اعتماد کنید.

اگر به همسرتان اعتماد نکنید نمی توانید در کنار او آرام باشید و احساس امنیت کنید. و اگر که می خواهید زندگی عاشقانه و آرامی داشته باشید باید در ابتدا به او اعتماد کنید. زیرا که مهم ترین و اساسی ترین در هر رابطه ای اعتماد است.

تحسین کنید.

از کارهای کوچک و بزرگ همسرتان قدردانی کنید و در هر فرصتی که پیش می آید او را تحسین کنید و از به او اعتماد به نفس دهید. سعی کنید در هر جمعی از ویژگی های مثبت اخلاقی همسرتان، استعداد ها و توانایی های او تعریف و تمجید کنید و این کار نشانه احترام و علاقه شماست.

روزانه زندگی مشترکتان را جدی بگیرید.

به رابطه عاطفی با همسرتان عادت نکنید و هر کاری که برای هم انجام می دهید سپاس گذاری کنید و قدردان باشید و فراموش نکنید که شما باید همیشه و هر روز حواستان به رابطه تان باشد و مانند گیاهی که نیاز به مراقبت دارد از آن مراقبت کنید. اگر که رابطه تان را به حال خود رها کنید و جدی نگیرید. مشکلات زیادی شما را درگیر خواهد کرد و به رابطه تان آسیب خواهد زد.

تفاهم داشته باشید.

ازدواج یک تفاهم است و برای این که زندگی با آرامش و راحتی داشه باشید به دنبال توافقات و اشتراکات بیشتری باشید و سعی کنید که هر روز به همسرتان بیشتر نزدیک شوید و صمیمی تر شوید. 

خوشرو باشید.

طبق نظر روانشناس ازدواج یکی از کارهای زیبایی که برای همسرتان می توانید انجام دهید این است که لبخند بزنید و خوش اخلاق باشید و با خوشرویی با همسرتان برخورد کنید و با این کار اعتما به نفس او را بیشتر می کنید و نشان می دهید که از زندگی در کنار او لذت می برید و خوشحال هستید.

نقشهایتان را بپذیرید.

زوج های موفق نقش ها و وظایفشان را می شناسند و در انجام آن ها کوتاهی نمی کنند و انجام آن ها به بهتر شدن رابطه کمک می کند.

درک یکدیگر و ارزش قائل شدن برای هم:

جایگاه همسرتان در زندگی تان را درک کنید و برای آن ارزش قائل باشید و  نگذارید که عادت او را به چیز بی ارزشی تبدیل کند و سعی کنید همدیگر را در هر شرایطی درک کنید و آن را نشان دهید.

پایبند به اصول:

اگر که توقع دارید همسرتان برای بهبود رابطه تلاش کند باید خودتان نیز آین تلاش را بکنید و و همچنین پایبند به اصولی باشید که دوست دارید همسرتان آن ها را رعایت کند. برای داشتن رابطه موفق هر دو طرف باید به یک اندازه تلاش کنند و برای داشتن زندگی مشترک بهتر قدم های مشترکی بردارند. 

دو پهلو حرف زدن ممنوع:

در کنار این باید هایی که گفتیم نباید هایی نیز وجود دارد که باعث ایجاد دردسر و مشکلات در رابطه می شود و به همین دلیل باید آن ها را جدی گرفت. و مواردی که می تواند به رابطه تان صدمه بزند را حذف کنید و کارهای بهتری را جایگزین آن کنید. برای مثال دو پهلو حرف نزنید و طوری صحبت نکنید که همسرتان برداشت های مختلفی داشته باشد و اگر که می خواهید در رابطه صداقت داشته باشید باید از هر گونه نیش و کنایه زدن فاصله بگیرید.

زیاد کار کردن ممنوع:

بر اساس نظر متخصص روانشناسی خانواده نباید کار همه زندگی شما باشد و برای حفظ رابطه تان کاری نکنید و این را بدانید که کم کار کردن نیز دردسرهایی را به همراه دارد و در حالت کلی بیش از اندازه کار کردن و یا کم کار کردن هر دو به یک اندازه می تواند رابطه شما را خراب کند.

خشمتان را سرکوب نکنید.

زمانی که ناراحت و دلخور هستید آن را پنهان نکنید و باید آن را واضح و آشکار بیان کنید و درباره احساسات و نیازهایتان گفتگو کنید. بدون مطرح کردن آن ها نمی توانید توقع داشه باشید که همسرتان از شما عذرخواهی کند و یا بفُهمد که ناراحت هستید. اگر که نیازهای و احساساتتان را به موقع مطرح کنید دیگر خشونت و خشمی هم نخواهد بود.

برای این که رابطه موفقی داشته باشید نباید به دنبال برنده و بازنده باشید بلکه باید رابطه تان را به گونه ای پیش ببرید که هر دو تان در آن برنده باشید و این گونه رابطه تان موفق خواهد بود.برای کسب اطلاعات بیشتر با مرکز روانشناس در ارتباط باشید.