خیلی از مسائل در زندگی زناشویی غیر قابل طرح و یا نا چیز در نظر گرفته می شود ولی ممکن است همین مسائل جزیی را که نا چیز می دانند خود به خود باعث طلاق و جدایی و از هم پاشیدگی زندگی شود. بر اساس مطالعات مرکز مشاوره در صورتی که با آگاهی و دقت می توان از بسیاری مشکلات جلوگیری کرد. امروزه زندگی های زیادی وجود دارد که سر انجام به جدایی ختم می شود. اگر زندگی تان را دوست دارید و در عین حال نگران مشکلاتی هستید که شما و همسرتان را از هم دور می کند بهتر است هر چه زود تر به فکر راه حلی باشید.

توجه به اختلالات جنسی:

طبق نظر مشاور قبل ازدواج اختلالات جنسی یکی از مهم ترین عوامل طلاق در کشور است و در اکثر موارد زوجین به علت عدم آگاهی از اختلال جنسی از راجعه به درمانگر مربوطه خودداری می کنند و مشکل به قدری ریشه پیدا می کند که زوجین روز به روز از هم فاصله می گیرند و در نهایت به دلیل اختلافات ریز و درشت روانی که بر اثر اختلال جنسی به وجود آمده تصمیم می گیرند از هم جدا شوند. 

طبق تحقیقات انجام شده روانشناس خانواده 25 تا 40 درصد مردان و زنان ایران از اختلالات زناشویی و یا نا توانی جنسی رنج می برند. این اختلال در دنیا اختلال شایعی است و درمان پیچیده ای هم ندارد. مشکلات اختلالات جنسی باید در مصاحبه ای مشترک و در حضور زن و مرد با هم صورت گیرد .

آموزش روابط جنسی:

نکته ی دیگر که تذکر آن ضروری به نظر می رسد این است که درصد زیادی از طلاق ها و جدایی ها به دلیل عدم آموزش و توجه به چگونگی روابط جنسی بی زوج هاست. با توجه به این نکته در می یابیم که آموزش های لازم روابط جنسی می تواند تا حدود زیادی از طلاق هایی که به دلیل عدم آگاهی از مسائل جنسی اتفاق می افتد جلوگیری کند. 

شنیدن حرف های یکدیگر:

در بحث مشاوران مرکز مشاوره مردان و زنان در صحبت کردن و گوش دادن به یکدیگر الگوی ثابتی ندارند و کاملا متفاوت از هم هستند و این متفاوت بودن دردسر هایی را به همراه دارد و  عدم توانایی در برقراری ارتباط از دلایلی است که بسیاری از روابط و ازدواج ها با شکست مواجه می شوند و خیلی وقت ها به یک دلیل ساده ، ما شریک زندگی مان را تحویل نمی گیریم. ما زمانی را برای شنیدن و گوش دادن حرف های طرف مقابل اختصاص نمی دهیم و از صحبت های یکدیگر چیزی را می شنویم و یا برداشتی را داریم که خودمان می خواهیم. به دلیل همین تفاوت خیلی وقت ها زن ها شکایت می کنند که همسرانشان به حرف های آن ها گوش نمی دهد و یا کاملا حرف های آن ها را نادیده می گیرد در حالی که بیشتر اوقات جق با آن ها است. خانم ها تلاش می کنند که بیشتر و بیشتر صحبت کنند که شاید آقایان حرف های آن ها را بشنود و یا لااقل درست توجه کند، اما با این کار آقایان بیشتر همسرشان را از خود دور می کنند . اگر خواهان یک رابطه ی خوب هستید باید یاد بگیرید که درست محاوره کنید. محاوره فقط شامل چگونگی بیان احساسات و نگرانی هایتان نمی شود ، بلکه شامل چگونگی گوش دادن به صحبت های دیگران نیز می شود. 

ستون زندگی را استوار بسازید.

در بحث های مشاور قبل ازدواج ناشناخته بودن ساختار و بنای ازدواج ، بسیاری از مجرد ها و نامزد ها را از آن چه در آینده باید با آن رو به رو شوند می ترساند. آن ها می خواهند بدانند که زدگی زناشویی چگونه شکل می گیرد و چگونه باید مسیرش را طی کرد. هر تصور و باور و تعریفی که از ازدواج داشته باشید ، بخش زیادی از زندگی زناشویی تان به همان شکل پیش خواهد رفت. اگر ازدواج را یک مسئولیت پر دردسر خلاص نا پذیر بدانید طوری رفتار خواهید کرد که این رابطه برایتا جز دردسر چیزی نداشته باشد و اگر آن یک زندگی عاطفی خوب تعریف کنید که می خواهید در سایه ی آن بمانید مسیر زندگی تان متفاوت خواهد بود. در واقع نگران هستید که زندگی تان مطابق با خواسته هایتان نباشد. اما باید بدانید که در هر لحظه از زندگی مشترک باید برای بهبود رابطه تلاش کنید و لحظه ای نیست که بتوانید بگویید همه چیز خوب است و همچنین اگر می خواهید که زندگی مشترکتان خوب پیش برود باید دائما با همسرتان گفت و گو کنید و این اشتباه است که به جای این که مسائل زندگی مشترکتان را با همسرتان صحبت کنید با افرادی غیر از او نظیر دوستان و بستگان و ..... مطرح کنید. و همچنین ساده حرف بزنید و یکی از بد ترین اشتباهات این است که می توانید در رابطه با همسرتان انجام دهید این است که شریک زندگی تان را به بازی بگیرید و صراحت بیان برای رابطه عاطفی بسیار مهم است پس با ساده ترین کلمات و جملات واضح بیان کنید. برای کسب اطلاعات بیشتر و آگاهی دقیق تر با روانشناس خانواده مشورت کنید.