زندگی مشترک یکی از موارد مهم و اساسی در زدی هر فردی است که باید به آن توجه شود زمانی که شما اصول اساسی آن را بدانید و مهارت های لازم را تسلط کافی داشته باشید، می توانید رابطه مثبت و موفقی را تجربه کنید اما زمانی که روابط زناشویی بر اساس منفی بافی بنا شده باشد موجب می شود که زوجین رنج زیادی بکشند و غم و ناراحتی زیادی را تجربه کند .طبق مطالعات مراکز رواشناسی ازدواج شما با یادگیری اصول مهم می توانید همه این رنج ها و ناراحتی ها و افکار ناراحت کننده را دور بریزید و با اصول درست و منطقی به زندگی تان کمک کنید. موفقیت شما در رابطه زناشویی تان به تلاش هر دو نفرتان بستگی دارد و به این منظور می توانید راهنمایی های لازم را از افراد متخصص بگیرید.

ارتباط:

ابتدا با ارتباطات با شریک زندگی اشاره می کنیم زیرا که دائما در حال تعامل و ارتباط با شریک رندگی مان هستیم و به همین خاطر روابط هر چقدر بهتر شوند و شما تسلط بیشتری به مهارت های ارتباطی داشته باشید  شانس موفقیت و پایداری روابط زناشویی بیشتر خواهد شد.این مهارت های ارتباطی خود دارای زیر مجموعه های مهم و اساسی است که نیازمند یادگیری می باشد.

مراقبت از خود:

یکی از موارد دیگری که باید رعایت کنید مراقبت از خودتان است و یکی از بزرگ ترین اشتباهاتی که افراد متاهل مرتکب می شوند فقط به فکر همسرشان هستند و از خودشان به خوبی مراقبت نمی کنند و باید یاد بگیرید که چگونه از خودتان مراقبت کنید و خواهید دید که رابطه تان نیز بهتر می شود.

بخشیدن و ابراز کردن :

ما می توانیم عشق را به شکل های مختلفی به همسرمان نشان دهیم و باید تمام راه هایی که می توانید به کمک آن ها عشق و علاقه تان را به همسرتان ابراز کنید را باید یاد بگیرید تا بتوانید به همسرتان بفهمانید که شما او را دوست دارید و عاشقش هستید.

عدم توافق:

طبق نظر مشاور خوب بعضی از عدم توافق ها و عدم تفاهم ها نباید کم اهمیت تلقی شود و بلکه باید به آن رسیدگی شود و به عنوان امری مهم که ممکن است به عنوان عامل اختلال در روابط زناشویی منجر شود تلقی شود. و باید یاد بگیرید که چگونه این سوء تفاهم ها را رفع کنید.

ترس و نگرانی ها:

بعضی ها به دلایل مختلف می خواهند خانواده تشکیل دهند ولی احساس می کنند پچگونگی ایجاد آن را نمی دانند و برخی دیگر در حال کشمکش و جنگ در زندگی زناشویی شان هستند و آن ها آگاهند از این که همدیگر را دوست دارند ولی دائما در حال جنگ و دعوا هستند و برخی دیگر آرزو دارند روابط بهتری داشته باشند ولی نمی دانند کارهایی که انجام می دهند بهترین کاری هست که می توانند انجام دهند و یا بهتر از این ها باید عمل کنند. و برخی دیگر نگران هستند که تا مبادا شریک زندگی شان آن ها را ترک کند و عده ای دیگر از این که با همسرشان به زدگی مشترکشان ادامه دهند یا نه واهمه دارند. برخی از افراد دیگر هستند که عاشق شریک زندگی شان هستند اما زندگی مشترکشان کسل کننده شده است و اگر که از هر کدام از افراد زیر هستید یازمند راهنمایی تخصصی می باشید. زیرا که زندگی زناشویی در مرکز زندگی همه ما قرار دارد و ما می توانیم بهبودی در روابطمان ایجاد کنیم.

برنامه ریزی:

اکثر ما کارها و عادت هایی را به ارث می بریم که فکر می کنیم برای محافظت از خودمان است اما بعدا متوجه می شویم که چنین عادت هایی باعث مشکلات بیشتری برایمان می شود. برای بسیاری از افراد تنها یک تغییر کوچک همه چیزی است که لازم است تا آن ها را از شر افکار منفی رها سازد. 

رضایتمندی:

زمانی که افراد درباره روابط زناشویی شان صحبت می کنند در این صورت درباره شادی و رضایتمندی صحبت می کنند . اما کدام یک برای شما بهتر است؟ رضایتمندی مربوط به احساس ها و قدردانی ما می شود و رضایتمندی یعنی داشتن احساس خوب در همین لحظه و در واقع همیشگی است ولی زمانی که شما یک دانه شکلات می خورید باعث ارضای نیاز شما می شود ولی این احساس شادی و خوشنودی برای همیشهنخواهد بود و خیلی زود از بین می رود. شادی تنها نتیجه یک تجربه لذت بخش است که در وجود ما به صورت یک جز جدا نشدنی جا گرفته است در یک رابطه زناشویی سادی بخش تمام اهداف و ارزش هایتان را با یکدیگر تقسیم می کنید و با همدیگر برای رسیدن به اهدافتان و زندگی مبتنی بر ارزش هایی که به آن معتقدید حرکت می کنید. فراموش نکنید که بهبود زندگی زناشویی تان یکی از مهم ترین راه ها برای مراقبت از سلامتی و بهبود نشاط کلی تان است. 

شفافیت:

اگر دنبال زندگی زناشویی هستید و یا به دنبال بهبود زندگی زناشویی تان هستید در این صورت اگر بدانید که دنبال چه جور آدمی هستید و یا چه تغییراتی را می خواهید در زندگی تان ایجاد کنید قطعا در پیدا کردن مسیر صحیح موفق خواهید شد. پس اگر شفاف بیندیشید متوجه خواهید شد که چه می خواهید و در تیجه نتایج بسیار خوبی را خواهید گرفت. برای ایجاد شفافیت و ملاک های صحیح می توانید از افراد متخصص کمک بگیرید.

هر زندگی زناشویی منحصر به فرد است و برای درمان و ایجاد رضایتمندی نمی توان نسخه تکراری را به همه تجویز کرد و باید بسیاری از شرایط از بسیاری لحاظ ها مورد بررسی قرار بگیرد. برای این که روابط موفقی داشته باشید و بسیاری از مشکلاتتان را حل کنید می توانید از فردی متخصص و خبره و آگاه در این زمینه مهم کمک و راهنمایی دریافت نمایید و فراموش نکنید که زندگی مشترک هسته مرکزی زندگی است و باید توجه لازم را به آن داشته باشید و نادیده گرفتن و توجه نکردن به آن آسیب های زیادی را به خودتان و شریک عاطفی تان وارد وارد خواهد کرد. برای کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه می توانید با مرکز مشاوره در ارتباط باشید.