ازدواج بیش از هر رابطه انسانی دیگری طرفین را پایبند می کند. آنچه افراد باید پیش از ازدواج بدانند این است که ازدواج موضوعی نیست که همه از آن شناخت درستی داشته باشند. مشاوره ازدواج و مشاوره پیش از ازدواجبرای آموختن مهارت های لازم جهت اداره ی زندگی مشترک لازم است.

به عقیده روانشناس خوب بسیاری از افراد زمانی زندگی مشترک خود را شروع می کنند که نمیدانند ازدواج یعنی قدم گذاشتن در یک کار مشترک ، کاری که جزئیات انجام و شیوه برخورد با مسائل و مشکلات احتمالی حین آن هیچ جا مکتوب نشده است و به همین دلیل کمک گرفتن از یک مشاور ازدواج و مشاور پیش از ازدواج در مرکز روانشناسی سودمند خواهد بود. حفظ رابطه زناشویی رضایتمند از نگهداری و حفظ تمام رابطه های دیگر دشوارتر است.

تاثیر تفاوت سنی زیاد بر ازدواج چیست ؟

طبق نظر بهترین روانشناس ازدواج تهران وجود تفاوت سنی زیاد زوجین از موانعی است که ممکن است در ابتدای ازدواج خود را نشان ندهد ولی به مرور زمان باعث به وجود آمدن بعضی اختلافات بین آن ها می شود. طبق نظر دکتر روانشناس ازدواج در مرکز مشاوره روانشناسی انتخاب نو اختلاف سن کمتر از 5 سال مشکلی ایجاد نمی کند ولی اگر تفاوت سنی شما و همسرتان ده سال یا بیشتر باشد ، بر حسب سن و دیگر جنبه های شخصیتی می تواند مشکل ساز باشد.

طبق نظر دکتر روانشناس خوب اگر از همسرتان بزرگ تر هستید این امکان وجود دارد که حوصله ی او را نداشته باشید. و گاهی اوقات تحمل خامی ها و بی تجربگی های او را درباره مسائل زندگی نداشته باشید. طبق نظر مشاور روانشناس ازدواج این موضوع بالاخص هنگامی که همسرتان بیست تا سی ساله است ، بیشتر نمود خواهد داشت. زیرا که شما قبلا آنچه را که او به تازگی مشغول سر و کله زدن با آن است قبلا از سر گذرانده اید. مورد دیگر که متخصص روانشناس مطرح کرده در خصوص بازی کردن نقش والد برای همسرتان است. هنگامی که ده سال یا بیشتر از همسرتان در زندگی تجربه دارید ممکن است که غیر ممکن باشد که بتوانید از پند و اندرز دادن ، موعظه کردن ، اصلاح کردن به همسرتان چشم پوشی کنید. زیرا سرانجام شما تمامی این ها گذرانده اید و میدانید بهترین راه انجام دادن هر چیز کدام است. نیت شما خوب است و به این معنا نیست که فقط  سعی دارید  به او کمک کرده باشید. اما این موضوع می تواند تاثیر مخربی بر رابطه تان بگذارد.

متخصص روانشناس ازدواج مرکز مشاوره بیان می کند که کسانی که از همسرشان بزرگترند ، از ثبات اقتصادی بیشتری برخوردارند و در نتیجه در رابطه شان احساس قدرت بیشتری می کنند زیرا سال های بیشتری وقت داشته اند تا در آمد خود را افزایش دهند. این برتری مادی می تواند به شیوه های گوناگون میان شما و همسرتان تنش ایجاد کند.

دکتر مشاور ازدواج بیان می کند که ممکن است به این دلیل که در رابطه قدرت بیشتری با شماست ،وسوسه شوید و بخواهید که نامزد یا همسرتان را کنترل کنید. اگر که از همسرتان بزرگترید به مراتب ساده تر است تا اعمال قدرت کنید و به همسری کنترل گر بدل شوید. زیرا پولتان بیشتر است، موفقیت های بیشتری داشته اید و تجربیاتتان نیز بیشتر است؛ بنابراین وسوسه انگیز است که اعمال قدرت کنید و به همسری کنترل گر بدل شود. روانشناس پیش از ازدواج در مرکز مشاوره خوب در تهران به این موضوع اشاره می کند که ممکن است بخواهید از علایق ، دوستان و کارهایی که می کنید ، دست بکشید ؛ تا اینطور به نظر بیایید که با همسرتان تفاهم دارید. اگر همسرتان از شما جوان تر باشد ممکن است از آن دسته از علایق خود که برای او جالب نیستند ، دست بکشید و به کار ها و عادت هایی رو بیاورید که به گروه سنی شما تعلق ندارد تا که جوانتر به نظر بیایید.

اگر از نامزد یا همسرتان جوان تر هستید این امکان وجود دارد که نامزد یا همسرتان  را بیش از آنچه باید ، بزرگ و گرامی بدارید . به طوری که تنها به دلیل سن او در مقابله با او وا دهید و از موضع ضعف رفتار کنید.

 اگر که همسرتان از شما بزرگ تر باشد به احتمال قوی موفق تر و با تجربه تر است و این موضوع شما را تحت تاثیر قرار می دهد به طوری که احساس می کنید نامزد یا همسرتان از شما بهتر است و دئر نتیجه فکر کنید که او کمال مطلق است.

مورد دیگر که دکتر روانشناس ازدواج خوب اشاره می کند ممکن است همسرتان را وادار کنید که برایتان والد باشد. اگر که پیوسته از او نظر می خواهید یا به دنبال نصیحت هایش هستید و درواقع می خواهید که همسرتان برای شما تصمیم بگیرد درواقع مثل کودک رفتار می کنید.  این حالت از رشد شما جلوگیری خواهد کرد و همچنین ممکن است بخواهید که از علایق و دوستان و کارهایی که می کنید دست بکشید تا اینطور به نظر برسید که تفاهم دارید .

ازدواج دو شخص با تفاوت سنی زیاد چنانچه نقاط مشترک بیشتری داشته باشید و متعهد باشید که روی روابطتان کار کنید امکان موفقیت و دوام رابطه بیشتر خواهد شد. اگر از چالشی که وضعیت و شرایط شما برای رشد شخصی در اختیارتان قرار می دهد استقبال کنید تفاوت سنی شما عملا می تواند همچون آموزگاری خواهد بود که رشد کنید . موارد دیگری نیز وجود دارد که در امر ازدواج مهم هستند و در نظر گرفتن هر یک از آن ها در داشتن ازدواج موفق تاثیر گذار است . بهترین روانشناس ازدواج در کلینیک روانشناسی برای شناسایی میزان تفاهم و راهنمایی هایی جهت مدیریت ازدواج برای زوجین بسیار سودمند است.