ساختمان‌سازی یکی از اموری است که این روزها مورد توجه قرار گرفته است. زیرا تمامی کارهایی که ما انجام می‌دهیم در یک محیط بسته به نام ساختمان انجام می‌شود و اگر ساختمان‌ها وجود نداشته باشند، بی‌شک بسیاری از فعالیت‌ها شکل نمی‌گیرد. اساس ساختمان‌ها بر اساس متریالی به نام بتن‌ها شکل می‌گیرد. بنابراین، آماده‌سازی بتن از جمله مواردی است که مهندسان و کارشناسان سازه به آن توجه می‌کنند. در زمان آماده‌سازی بتن از موادی به نام روان کننده بتن استفاده می‌شود که می‌توانند مشخصات بتن را بهبود ببخشد. 

معرفی انواع روان کننده بتن

برای اینکه بتوانیم این محصول را مورد استفاده قرار دهیم باید شناخت کاملی به آن داشته باشیم. این محصول به عنوان یک ماده افزودنی بسیار قوی در بتن عمل می‌کند که بر پایه پلی کربوکسیلات اتر ساخته شده است. با استفاده از این فوق روان کننده بتن می‌توان بتن خود متراکم ایجاد کرد. در نتیجه، استفاده از سیمان و آب کمتری کاهش می‌یابد و مقاومت بتن به میزان چشمگیری بالا می‌رود. 

در این روش، کاهش آب هیچ‌گونه تغییری در اسلامپ یا جریان روانی بتن به وجود نمی‌آورد و در نتیجه نگرانی‌های مهندسان برای دستیابی به یک بتن روان کاهش می‌یابد. استفاده از فوق روان کننده بتن باعث ایجاد خاصیت گیرش بتن می‌شود و حالت بتن را از خمیری به سخت تغییر می‌دهد. 

فواید فوق روان کننده بتن 

این ماده افزودنی بتن می‌تواند مزایای زیادی را برای مهندسان به همراه داشته باشد و مشخصات مکانیکی بتن را بالا می‌برد. در ادامه تلاش می‌کنیم اطلاعات بیشتری را در این زمینه در اختیار شما قرار دهیم. 

افزایش اسلامپ بتن

اسلامپ بتن نوعی آزمایش است که بر اساس آن میزان کارآیی و یا روانی بودن بتن تازه قبل از آنکه گیرش بتن مشخص گردد، انجام می‌شود. این آزمایش می‌تواند کارآیی بتن و میزان روانی بودن آن را که بحث بسیار مهمی در ساخت سازه‌هاست در اختیار شما قرار دهد. استفاده از فوق روان‌کننده بتن، اسلامپ بتن را افزایش می‌دهد و این مزیت بسیار مهم است. 

با توجه به این موضوع که با استفاده از این افزودنی بتن، اسلامپ بتن بالا می‌رود، کارآیی آن نیز افزایش پیدا می‌کند. به طور کلی، پایه اصلی ساخت ساختمان‌ها بر اساس عملکرد بتن است و همین امر باعث شده است که این روش به عنوان روشی مهمی در امور ساختمان‌سازی مد نظر قرار گرفته باشد. 

کاهش نسبت آب مصرفی در سیمان

یکی دیگر از مواردی که باعث شده است استفاده از انواع روان کننده بتن و فوق روان کننده بتن مد نظر قرار گیرد کاهش نسبت آب مصرفی در سیمان است. استفاده از این متریال می‌توان درصد آب مصرفی را به میزان 25 درصد کاهش دهد و همین امر در دنیای امروزی که منابع آبی به شدت محدود است اهمیت بالایی دارد.

بنابراین، تمایل زیادی به استفاده از این افزودنی در بتن‌ها وجود دارد و دوستداران محیط زیست و انجمن‌های حمایتی به این موضوع اشاره می‌کنند هر روشی که باعث شود منابع آبی و زیستی طول عمر بیشتری داشته باشند ارزش زیادی دارد و باید استفاده از ان مد نظر باشد. 

بالا بردن مقاومت فشاری و نفوذ ناپذیری بتن

یکی از نگرانی‌های کسانی که آشنایی کامل با این روش ندارند و می‌خواهند برای خرید فوق روان کننده اقدام کنند این است که آیا این افزودنی بتن می‌تواند مقاومت بتن را افزایش دهد. بهتر است بدانید امروزه این افزودنی به عنوان یک ماده قابل اعتماد در آیین‌نامه بتن آمریکا ACI 318-14 شناخته شده است و مقاومت بتن را به میزان بسیار زیادی بالا می‌برد. 

همچنین، باید بدانید استفاده از این افزودنی می‌تواند نفوذپذیری بتن را کاهش دهد و آن را به یک متریال ایده‌آل تبدیل نمایید. بنابراین، مهندسان باید این روش را به عنوان یک روش موجه و امتحان‌شده به کار ببرند.

افزایش انسجام بتن

فوق روان کننده این قابلیت را دارد که به افزایش انسجام بتن کمک کند. زمانی که شما یک بتن منسجم دارید، می‌توانید عملیات ساخت‌وساز را با دقت بسیار زیادی پیش ببرید. همچنین، باید بدانید این افزودنی می‌تواند سهولت عیار بتن را افزایش دهد. این مشخصات در ساخت‌وساز بسیار مهم هستند و تغییر هر یک از آنها (به گونه‌ای که مشخصات بتن را تغییر دهد) می‌تواند به مهندسان کمک کند عملیات ساخت‌وساز را بهتر پیش ببرند و در پایان سازه‌های آنها از قدرت و استحکام بیشتری برخوردار است.

این روش می‌تواند به عنوان روشی مناسب مد نظر کسانی قرار گیرد که به دنبال استفاده از بهترین‌ها در عملیات ساختمان‌سازی و ساخت‌وساز هستند. 

مزایای دیگر فوق روان کننده بتن

این محصول مزایای زیادی دارد که به شرح زیر هستند: 

  • این افزودنی بتن زمان باز نمودن قالب‌ها را تسریع می‌بخشد. 
  • این افزودنی بتن مقاومت فشاری بتن را در سنین پایین افزایش می‌دهد. 
  • این افزودنی بتن امکان بهره‌برداری سریع از سازه را میسر می‌نماید. 
  • این افزودنی بتن با انواع سیمان پرتلند سازگاری دارد. 
  • این افزودنی بتن از خزش و انقباض بتن جلوگیری می‌کند. 

موارد استفاده از روان کننده بتن و فوق روان کننده بتن چیست؟ 

اکنون که با ویژگی‌های این افزودنی بتن آشنا شده‌اید، ممکن است این سوال برای شما پیش بیاید که این محصول چه کاربردهایی دارد. در ادامه تلاش می‌کنیم اطلاعات کاملی را در این زمینه در اختیار شما قرار می‌دهیم. همچنین، اگر سوالاتی در مورد قیمت فوق روان کننده بتن دارید، می‌توانید با کارشناسان کپکو در تماس باشید. 

ساخت بتن‌های مسلح و بتن‌های غیر مسلح

یکی از کاربردهای ویژه فوق روان کننده بتن در ساخت بتن‌های مسلح و بتن‌های غیر مسلح است. بتن‌های مسلح بتن‌هایی هستند که با استفاده از میلگردهای تقویتی و یا شبکه‌های توری تقویتی تقویت می‌شوند. 

قرار دادن صفحات فلزی و یا وجود الیاف تقویتی بر روی این بتن‌ها قدرت آنها را بالا می‌برد. بتن غیر مسلح به بتنی گفته می‌شود که معمولا برای سنگفرش‌ها و کفپوش‌ها که نیازی به مقاومت کششی نیست مورد استفاده قرار می‌گیرد. 

برای تولید قطعات بتنی پیش ساخته‌

یکی دیگر از کاربردها‌ی فوق روان‌کننده که باعث شده است این محصول مورد توجه قرار گیرد در زمان ساخت قطعات بتنی از پیش ساخته‌شده است. استفاده از این افزودنی می‌تواند مقاومت بتن را بالا ببرد و همین امر آنها را به محصولات ویژه تبدیل می‌نماید. 

کاربردهای دیگر این افزودنی

  • از این افزودنی می‌توان در عملیات بتن‌ریزی در مقاطعی با تراکم آرماتور بالا استفاده کرد. 
  • از این افزودنی می‌توان برای بتن‌ریزی‌ها در حجم بالا استفاده کرد. 
  • از این افزودنی می‌توان برای تولید قالب‌های لغزان و یا قالب‌های پیش تنیده استفاده کرد.
  • از این افزودنی می‌توان برای ساخت بتن دال‌ها، دیوارها، پی‌ها، ستون‌ها و پل‌ها استفاده کرد.

معرفی محصول فوق روان کننده بتن CapcoCrete SPC251

اکنون می‌خواهیم به معرفی یک محصول ایده‌آل از روان کننده بتن بپردازیم که توسط شرکت همگرایان تولید (کپکو) ارائه می‌شود و این محصول فوق روان کننده بتن CapcoCrete SPC251 است. این افزودنی بتن می‌تواند مصرف آب را به میزان زیادی کاهش دهد و روانی بتن را بالا می‌برد. این افزودنی شیمیایی بتن بر اساس استانداردهای روز دنیا تولید شده است و شما می‎توانید با استفاده از آن کیفیت بتن‌ها را در ساخت‌وساز بالا ببرید. این محصول مایع ویسکوزی است که تقریبا بی‌رنگ است. 

سخن پایانی

تا به اینجا تلاش کردیم اطلاعات کاملی را در مورد فوق روان کننده بتن در اختیار شما قرار دهیم. این افزودنی بتن یکی از افزودنی‌های شیمیایی بسیار مهمی است که در عملیات ساختمان‌سازی مورد استفاده قرار می‌گیرد و می‌تواند ویژگی‌های بتن از جمله مقاومت و نفوذناپذیری آن را افزایش دهد.

این مواد افزودنی بتن میزان آب مصرفی را کاهش می‌دهد و این مسئله می‌تواند برای کسانی که به دنبال احترام به محیط زیست هستند بسیار قابل‌توجه باشد. اگر به دنبال اطلاعات تکمیلی در مورد انواع روان کننده بتن و فوق روان کننده بتن هستید، می‌توانید با ‌شماره تماس 02189331 تماس بگیرید. شرکت تولید کننده مواد شیمیایی ساختمانی کپکو (همگرایان تولید) یک شرکت دانش بنیان است که تلاش کرده است با تکیه بر توان داخلی و دانش بومی‌سازی‌شده محصولاتی با کیفیت را به بازار عرضه کند و پاسخگوی نیازهای کاربران در این زمینه باشد. 


این مطلب تبلیغاتی است و محتوای آن توسط سفارش دهنده تهیه شده است.