شاید تاکنون در فیلم‌ها دیده باشید که مزایده خودرو به چه صورت انجام می‌گیرد. اما باید به شما بگوییم که فرایند انجام مزایده خودرو با آنچه در فیلم‌ها مشاهده می‌کنید متفاوت است. در فیلم‌ها عموماً شاهد آن هستیم که شخصی پشت میز می‌ایستد و با کوبش چکش روی میز مزایده به اتمام می‌رسد و شخص برنده مشخص می‌گردد. اما در دنیای واقعی مزایده خودروهای سواری در کشور اینگونه نیست. برای اینکه با فرایند انجام مزایده بیشتر و بهتر آشنا شوید در ادامه مقاله با ما همراه باشید تا شما را با شرایط و مدارک مورد نیاز برای شرکت در مزایده و انواع آن آشنا کنیم.

هدف از مزایده خودروهای سواری توقیفی در کشور چیست

اگر بخواهیم به صورت تخصصی هدف از مزایده خودرو توقیفی در کشور را بیان کنیم ابتدا لازم است که کلمه مزایده را برای شما تشریح کنیم. کلمه مزایده مشتق کلمه ازدیاد است در نتیجه مزایده خودرو به این معنی است که برگزار کننده مزایده به دلیل اینکه نمی‌تواند خودروهای خود را به صورت مستقیم به فروش برساند خودروهای مازاد خود را با قیمت پایه به فروش می‌گذارد.

انواع مزایده خودروهای سواری در کشور

مزایده خودروهای توقیفی در کشور به طور کلی به دو صورت عمومی یا خصوصی انجام می‌گیرد. در مزایده عمومی پیشنهادهای اعلام شده و برنده به صورت عمومی مطرح می‌گردد. اما در مزایده خصوصی پیشنهادات و برنده در خفا تعیین می‌گردد و فقط اقشار خاص جامعه می‌توانند در آن شرکت داشته باشند. اما انواع مزایده خودروهای سواری در کشور به این دو مورد محدود نمی‌شود بلکه دسته‌بندی دیگری نیز وجود دارد که با توجه به نوع خودروی مزایده‌ای و سازمان برگزار کننده مزایده شکل می‌گیرد که البته شرایط خرید خودروهای مزایده‌ای هر کدام از ارگان‌ها و سازمان‌ها با یکدیگر متفاوت خواهد بود. این نوع از دسته‌بندی خودروهای مزایده‌ای به شرح زیر است:

 • مزایده مربوط به خودروهای صفر، آسیب دیده، کارکرده، تصادفی و اوراقی ایران خودرو و سایپا
 • مزایده خودروهای گمرکی و لوکس که به علت مشکوک بودن به قاچاق یا جعل در ثبت سفارش توقیف گشته‌اند.
 • مزایده خودروهایی که طی مصادره به تملک دولت درآمده‌اند و همچنین مازاد خودروهای اهدایی به دولت
 • مزایده خودروهای مازاد، معیوب یا کارکرده ارگان‌های نظامی
 • مزایده خودروهای قدیمی کارکرده یا مازاد شرکت خصوصی و نیمه خصوصی

یک نکته مهم در خصوص مزایده خودروهای توقیفی در کشور

یکی از مهم‌ترین نکاتی که در مزایده خودروهای توقیفی در کشور باید به آن توجه داشته باشید این است که شرایط مزایده را به دقت مطالعه کنید زیرا برخی از برگزار کننده‌های مزایده خودروهایی را به فروش می‌گذارند که فقط به درد اوراق کردن می‌خورند. در نهایت شما پس از خرید خودرو نمی‌توانید آن را پلاک کنید. چنانچه می‌خواهید خیال شما بابت امکان پلاک شدن خودرو راحت باشد چند نکته مهم را در نظر بگیرید:

 • مزایده مورد نظری که قصد شرکت در آن را دارید باید قانونی باشد و توسط سایت‌های معتبر اطلاع رسانی گردد.
 • موتور خودرو تعویض نشده باشد.
 • ارائه اسناد گمرک برای خودروهای وارداتی و سند کمپانی برای خودروهای داخلی و همچنین کارتکس تنظیم شده از جانب مرجع مزایده گذار ضروری خواهد بود.
 • اگر خودرو در سن فرسودگی باشد و سابقه پلاک شدن نیز نداشته باشد نمی‌توان برای پلاک نمودن آن اقدام کرد.

مدارک مورد نیاز جهت شرکت در مزایده خودروهای سواری در کشور

اصولاً مدارک و شرایط مورد نیاز جهت شرکت در مزایده خودروهای سواری یا سنگین و … مشترک است که این مدارک و شرایط عبارتند از:

 • مدارک هویتی اعلام شده در آگهی مزایده به همراه کارت ملی معتبر
 • دارا بودن سن بالای ۱۸ سال
 • واریز ۱۰ درصد قیمت پایه خودرو به عنوان تضمین

مزایدات خودرو در تهران

با توجه به اینکه امروزه انواع سایت‌های مزایده خودرو معتبر شکل گرفته‌اند شما عزیزان می‌توانید حتی از راه دور نیز در مزایدات خودرو در تهران یا سایر شهرها شرکت نمایید زیرا اکثر این مزایدات به شکل غیر حضوری و آنلاین انجام می‌شوند. به این صورت که شما پس از مراجعه به سایت و انتخاب مزایده مورد نظر خود شرایط آن را به دقت مطالعه می‌کنید و سپس نسبت به ثبت نام و واریز مبلغ ودیعه اقدام می‌نمایید. در نهایت نیز در روز مزایده با بازگشایی پیشنهادات قیمت پیشنهادی خود را ارائه می‌دهید و تا زمان اعلام نتایج منتظر می‌مانید. چنانچه شما جزو برندگان نباشید مبلغ ودیعه شما عودت داده خواهد شد. تحویل خودروهای مزایده‌ای تقریباً بین چند روز تا چند هفته به طول می‌انجامد.

مزایده خودرو در بندرعباس

شاید اگر در گذشته کسی شما می‌گفت می‌توانید هنگامی که در استان تهران قرار دارید در مزایده خودرو در بندرعباس شرکت کنید تعجب می‌کردید. اما امروزه با افزایش چشمگیر خرید و فروش در حوزه خودرو شاهد برگزاری مزایده‌های آنلاین در سراسر کشور هستیم که نقطه شروع این مزایده‌های آنلاین از طریق سایت‌های اطلاع رسانی مزایده خودرو نظیر سایت http://carmozayede.com/

انجام می‌گیرد. پس شما عزیزان می‌توانید برای شرکت در مزایده خودرو در بندرعباس تنها با یک جستجوی ساده در اینترنت آگهی مزایده مورد نظر خود را پیدا کنید و نسبت به ثبت نام اقدام نمایید.

شرایط ثبت نام در مزایده خودروهای سواری در کشور مخصوص خودروهای سایپا و ایران خودرو

 • امکان شرکت در مزایده با هر شماره ملی تنها یک بار وجود خواهد داشت.
 • چنانچه در مزایده مربوطه به عنوان برنده اعلام شوید تا ۴۸ ماه نمی‌توانید در طرح‌های فروش و ثبت نام در سامانه‌های مربوطه اقدام کنید.
 • اگر بالاترین قیمت پیشنهادی از جانب چند نفر اعلام شود برنده مزایده کسی خواهد بود که وجه مزایده را زودتر پرداخت نماید.
 • لازم است عنوان کنیم که خودروهای به مزایده گذاشته شده از جانب ایران خودرو سایپا مشمول کارت طلایی و گارانتی نیستند.
 • در این نوع از مزایده‌ها خودرویی که برنده شده‌اید را نمی‌توانید درب منزل تحویل بگیرید و برای تحویل آن باید به درب کارخانه مراجعه نمایید.
 • توجه داشته باشید از آن‌جایی که خودروهای مزایده‌ای به طور طولانی مدت در پارکینگ‌ها نگهداری می‌شوند احتمال خرابی و فرسودگی قطعات آن‌ها وجود دارد پس با آگاهی کامل از این موضوع نسبت به شرکت در مزایده اقدام کنید.
 • چنانچه به عنوان برنده مزایده اعلام شوید اما تا یک هفته برای تحویل خودرو اقدام نکنید بایستی جریمه روزانه بپردازید.
 • اگر بیمه شخص ثالث خودرو منقضی گردد تمدید آن بر عهده برنده خواهد بود.

این مطلب تبلیغاتی است و محتوای آن توسط سفارش دهنده تهیه شده و مرکز مشاوره انتخاب نو مسئولیتی درباره آن ندارد.