در این مقاله بصورت مختصر و مفید اما کامل به معرفی رشته پرستاری و پزشکی می پردازیم و سایت مرجع دانلود نمونه سوالات ، کتاب ها و جزوه های پزشکی و پرستاری (فا فایل ) رو به شما عزیزان معرفی خواهیم کرد.

زمانی که می خواهید اقدام به انتخاب رشته در حیطه پرستاری نمایید ابتدا باید اطلاعات جامع ای در خصوص رشته پرستاری کسب کنید تا با آمادگی کامل در آن قدم بردارید. افراد در این رشته می بایست علوم زیادی را فرا گرفته و با صبر و حوصله زیاد نسبت به بیماران، آن ها را در دوره درمان یاری رسانند.  پرستار یکی از  مهم ترین پرسنل های کادر درمان در گروه مراقبت‌های بهداشتی و درمانی بوده و نقش کثیری در سلامت بیمار و مراقبت از آن ها را برعهده دارد.

 در رشته پرستاری چه وظایفی برعهده شما می باشد؟
یکی دیگر از نکات مهم در خصوص رشته پرستاری آشنایی با وظایف شغلی در این حیطه می باشد که به چند موارد در ادامه مطلب اشاره شده است.
بررسی چگونگی حالت و وضعیت سلامت بیمار
شرح حال و معاینه فیزیکی و ثبت نمودن مشخصات بیمار در پرونده ی پزشکی
ارائه گزارشات پرستاری
همکاری با بخش های مختلف بیمارستان
دادن داروها ی بیمار طبق دستورات پزشک
انجام دادن کارهای تزریقاتی، تزریق خون، تمیز کردن و پانسمان زخم های بیماران
یاری نمودن به پزشکان و سایر کادر بیمارستان
شناسایی و پذیرش بیمار
پیگیری‌های مراقبتی، درمانی در پایان شیفت
و …
 

 

رشته پزشکی چند سال طول میکشد؟
داوطلبانی که به دنبال قبولی در رشته‌های پزشکی هستند باید تمامی جوانب را در نظر داشته باشند. یکی از مواردی که در رشته پزشکی دردسر زیادی ایجاد می‌کند، مدت زمان فارغ‌التحصیلی این رشته است. طول دوره تحصیلی پزشکی عمومی در مقایسه با سایر دوره‌های تحصیلی بسیار بیشتر است. این بدین معنی است که داوطلبان باید این موضوع را در نظر داشته باشند که برای فارغ‌التحصیلی در رشته پزشکی عمومی باید یک دوره 8 ساله را سپری کنند. داوطلبان می‌توانند پس از طی این دوره 8 ساله برای گرفتن تخصص در آزمون رزیدنتی شرکت کنند. شاید برای بسیاری از داوطلبان این سوال پیش آید که مدت زمان دوره تخصصی پزشکی چقدر است؟ دانشجویانی که به دنبال مدرک تخصص خود هستند باید حداقل 4 سال دیگر نیز به ادامه تحصیل خود ادامه دهند. با یک حساب ساده می‌توان گفت که داوطلبان برای کسب مدرک تخصصی خود باید 12 سال زمان سپری کنند.

طول دوره تحصیل تخصص پزشکی به رشته مورد نظر دانشجویان نیز بستگی دارد. برخی از رشته‌های تخصصی یک دوره پیش از 4 سال دارند. داوطلبان با توجه به تمامی این شرایط باید این موضوع را بدانند که از زمان شروع به تحصیل تا کسب دکترای عمومی به 8 الی 9 سال زمان نیاز دارند. رشته پزشکی مزایای خاص خود را دارد و اکثر داوطلبان برای کسب یک درآمد بالا به سراغ این رشته تحصیلی می‌روند. اما بدون شک این رشته نیز معایب خاص خود را دارد. داوطلبان باید مدت زمان زیادی را برای کسب فارغ‌التحصیلی در این رشته سپری کنند. این مدت زمان کم نیست و داوطلبان باید توجه زیادی به این موضوع داشته باشند. تمامی این موارد به خوبی نشان می‌دهند که داوطلبانی که به دنبال رشته پزشکی هستند باید تمامی این جوانب مثبت و منفی را در نظر داشته باشند.

 

 حقوق دانشجویان پزشکی
رشته پزشکی یکی از پردرآمدترین رشته‌های تحصیلی در ایران محسوب می‌شود. به راحتی می‌توان به این موضوع اشاره کرد که این رشته یک رشته پولساز در بین رشته‌های دانشگاهی است. بسیاری از داوطلبانی که به دنبال قبولی در رشته پزشکی هستند در مورد حقوق دانشجویان پزشکی سوالات زیادی دارند. آیا دانشجویان پزشکی در حال تحصیل حقوقی دریافت می‌کنند؟ با توجه به اطلاعیه‌های رسمی این موضوع را به راحتی می‌توان عنوان کرد که دانشجویان علوم پزشکی در کشور یک مبلغ را به عنوان کمک هزینه تحصیلی دریافت می‌کنند. دانشجویان پزشکی عمومی در طول دوران تحصیل خود یک مبلغ بسیار اندک مابین 2 الی 3 میلیون تومان دریافت می‌کنند. البته به این نکته توجه داشته باشید که این مبلغ ممکن است در سال‌های آینده تغییر کند و مبلغ در حال حاضر تنها برای امسال است. بنابراین داوطلبان باید به صورت سالانه این مبلغ را جستجو کنند تا از میزان دقیق مطلع شوند.  fa-file.ir 

رشته پزشکی
بهترین رشته های پزشکی + گروه تجربی
بدون شک داوطلبانی که به دنبال تحصیل در رشته پزشکی هستند به دنبال بهترین رشته‌های پزشکی هستند. برخی از داوطلبان بهترین رشته پزشکی را رشته‌ای می‌دانند که درآمد بالایی دارد. البته این طرز فکر داوطلبان تا حد زیادی درست است. رشته‌های زیادی در میان رشته‌های پزشکی وجود دارند که محبوبیت زیادی دارند. داوطلبان ترجیح می‌دهند به سراغ این رشته‌ها بروند و مدت زمان خود را صرف مطالعه دروس این رشته‌ها کنند. ما در قسمت زیر بهترین رشته‌های پزشکی را از دید داوطلبان و دانشجویان رشته پزشکی به شما معرفی می‌کنیم. البته به این نکته توجه داشته باشید که رشته‌های زیاد دیگری نیز وجود دارند و داوطلبان با توجه به علاقه خود می‌توانند به سراغ این رشته‌ها بروند. ما در قسمت زیر تنها رشته داروسازی را به داوطلبان عزیز معرفی می‌کنیم. داوطلبان می‌توانند برای داشتن اطلاعات بیشتر در مورد بهترین رشته‌ها به سایت فا فایل  مراجعه کنند.

1) داروسازی
یکی از محبوب‌ترین و پردرآمدترین رشته‌های پزشکی به رشته داروسازی مربوط می‌شود. اکثر داوطلبان ترجیح می‌دهند به سراغ این رشته تحصیلی بروند و برای ادامه تحصیل این رشته را انتخاب کنند. افرادی که از رشته داروسازی فارغ‌التحصیل می‌شوند تنها در کارخانه‌ها و لابراتوارها کار نمی‌کنند، این افراد به راحتی می‌توانند در داروخانه‌ها، مراکز تحقیقاتی و … به فعالیت خود ادامه دهند. شما می‌توانید در قسمت زیر با دروس پایه، دروس تخصصی و گرایش‌های تخصصی این رشته بیشتر آشنا شوید، اما در ادامه یک سایت تخصصی برای دانلود کتاب های پزشکی برای شما عزیزان معرفی میکنم.

دروس پایه رشته داروسازی
بیولوژی نظری‌
فیزیک‌ نظری‌
ریاضیات‌ پایه‌ و مقدمات‌ آمار
شیمی‌ عمومی‌
بیوشیمی‌
آمار حیاتی‌
شیمی‌ تجزیه‌
میکروب‌شناسی‌ نظری‌ و عملی‌
انگل‌شناسی‌ و قارچ‌شناسی‌
ایمونولوژی‌
کمک‌های‌ اولیه‌
کامپیوتر
فیزیولوژی‌
شیمی‌ آلی‌
تشریح‌
اصول‌ خدمات‌ بهداشتی‌
دروس تخصصی رشته داروسازی
گیاه‌شناسی‌ دارویی‌
یوفارماسی‌
داروسازی‌ صنعتی‌
کنترل‌ میکروبی‌ دارویی‌
کارآموزی‌ صنعت‌
زبان‌ تخصصی‌
مقدمات‌ داروسازی‌
گیاه‌شناسی‌ داروسازی‌
کارآموزی‌ داروخانه
درمان‌شناسی‌
اطلاعات‌ دارویی‌
شیمی‌ دارویی‌
فارماکولوژی‌
مفردات‌ پزشکی‌
اشکال‌ دارویی‌
تغذیه‌ و رژیم‌ درمانی‌
مواد خوراکی‌ نظری‌
مدیریت‌ در داروسازی‌
فرآورده‌های‌ دارویی‌ بیولوژیکی‌
فیزیکال‌ فارماسی‌ روش‌های‌ دستگاهی‌
سم‌شناسی‌
گرایش‌های تخصصی رشته داروسازی
شیمی دارویی
داروسازی بالینی
داروشناسی فارماسیوتیکس
فارماکوگنوزی
داروسازی هسته‌ای
سم شناسی کنترل دارو
بیوتکنولوژی دارویی
نانوفناوری دارویی
اقتصاد و مدیریت دارو
2) رشته پرستاری
3) رشته مامایی
4) رشته دندانپزشکی
5) رشته دامپزشکی
6) رشته هوشبری
7) رشته فیزیوتراپیش

فا فایل اولین مرجع دانلود  کتاب های پزشکی و پرستاری در ایران می باشد که با خیال راحت می توانید فایل های مرتبط با حوزه پزشکی و پرستاری را دانلود کنید.

این مطلب تبلیغاتی است و محتوای آن توسط سفارش دهنده تهیه شده و مرکز مشاوره انتخاب نو مسئولیتی درباره آن ندارد.