در حدود ۶۶۰ سال قبل از میلاد، شهر استانبول به نام بیزانیوم بنا شد.این شهر دارای بناهای تاریخی بسیار زیادی است. استانبول در زمان های  گذشته به عنوان پایتخت امپراتوری روم شناخته می‌شد. در دولت عثمانی، استانبول پایتخت و مرکز اسلامی این کشور بود و به دلیل موقعیت قرارگیری  این شهر در کنار جاده ابریشم و اکثر ولایت های ترکیه، مبادلات کالا به سادگی انجام می شد. هم اکنون استانبول یکی از توریستی ترین شهرهای جهان به شمار می آید که در سال حدود ۳۰ میلیون توریست از آن دیدن می ‌کنند. بر اساس جدول های آماری منتشر شده این شهر در فهرست پنج شهر پرجمعیت و بزرگ جهان قرار دارد. 

شهر استانبول ترکیه

استانبول در کنار تنگه بسفر و دریای مرمره قرار گرفته است و به عنوان بزرگ ترین شهر ترکیه شناخته می شود. نکته جالب و حائز اهمیت در رابطه با استانبول این است که این شهر به دلیل تنگه بسفر به دو بخش اروپایی و آسیایی تقسیم شده است. به همین دلیل به عنوان بزرگ ترین شهر جهان که در دو قاره قرار گرفته که شناخته می شود. مساحت این شهر حدود ۱۵۳۹ کیلومتر مربع است و به دلیل وسعت آن تا زمان تشکیل جمهوری ترکیه در سال ۱۹۲۳ به عنوان پایتخت ترکیه شناخته می شد.

بر اساس سرشماری که در سال ۲۰۲۰ انجام شد، جمعیت استانبول حدود ۱۵ میلیون نفر بود که در مناطق و قسمت های مختلف شهر زندگی می کردند. از مهم ترین ولایت های ترکیه که در استانبول قرار گرفته اند می توان به بشکتاش، ببک، سلطان آباد و... اشاره کرد. مردم استانبول  به زبان ترکی استانبولی صحبت می کنند و برای پذیرش در مراکز آموزشی این کشور یادگیری این زبان و کسب مدرک آزمون تومر الزامی و ضروری است. 

چرا استانبول پایتخت ترکیه نیست؟

استانبول یکی از شهرهای بسیار مهم و کلیدی ترکیه به شمار می آید اما سوال اساسی که مطرح می ‌شود این است که چرا استانبول پایتخت ترکیه نیست؟ در واقع به دلیل اینکه بسیاری از ساختمان های دولتی و مراکز مهم سیاسی در آنکارا قرار دارند این شهر به عنوان پایتخت معرفی شده است. علاوه بر این، استانبول در زمان جنگ جهانی اول جایگاه استراتژیکی خود را به دلیل اشغال بیگانگان از دست داد. همچنین به علت موقعیت جغرافیایی و دسترسی راحت دشمنان به آن، این شهر در حال حاضر به عنوان پایتخت ترکیه شناخته نمی شود.

 آب و هوای استانبول ترکیه چگونه است؟

استانبول در فصول مختلف سال انواع آب و هوا را تجربه می کند این شهر در تابستان گرم و خشک بوده و در زمستان سرد و برفی است. دمای هوای گرم ترین روزهای سال در استانبول به ۴۰ درجه سانتی گراد خواهد رسید. استانبول در زمستان دمای منفی ۱۶ درجه سانتی گراد را نیز خواهد دید. به طور کلی می توان گفت بارش برف در روزهای نخست زمستان ادامه خواهد داشت. در ماه‌ های دسامبر و مارس به طور چشمگیری دمای هوا افزایش پیدا می کند و انتظار برف سنگین وجود ندارد. میانگین بارش سالانه استانبول حدود 870 میلی متر است. رطوبت در استانبول بالا بوده و در تابستان علاوه بر اینکه شاهد آب و هوای خشک هستیم، باران های پراکنده نیز اتفاق می افتد. 

موقعیت جغرافیایی و جمعیت شهر استانبول

استانبول با مساحتی حدود ۱۵۳۹ کیلومتر مربع در شمال غربی منطقه مرمر  واقع شده است. بر اساس سرشماری هایی که تا سال ۲۰۱۶ میلادی انجام شد جمعیت شهر استانبول حدود 1480411۶ نفر بوده است. ۶۵ درصد این جمعیت در بخش اروپایی استانبول و حدود ۳۵ درصد آن در بخش آسیایی قرار دارند. با توجه به مساحت و جمعیت، استانبول یکی از شهرهای بزرگ جهان به شمار می آید. مراکز تفریحی و بناهای تاریخی زیادی در استانبول وجود دارند که همین موضوع باعث شده تا این شهر به عنوان یک شهر توریستی شناخته شود.

کلام پایانی

استانبول از مهم ترین شهرهای ترکیه محسوب می شود که دارای موقعیت جغرافیایی بسیار مناسبی است. در حقیقت این شهر با قرارگیری در دو قاره اروپا و آسیا به عنوان  یکی از بزرگ ترین شهرهای جهان شناخته می شود. در رابطه با اینکه استانبول چندمین شهر بزرگ جهان است نیاز است تا این شهر را از نظر مساحت و جمعیت با دیگر شهرهای بزرگ جهان مقایسه کنید. استانبول در سال ۲۰۱۰ به عنوان پایتخت فرهنگی اروپا معرفی شد و به عنوان دومین کلانشهر بزرگ خاورمیانه را به خود اختصاص داده است. 


این مطلب تبلیغاتی است و محتوای آن توسط سفارش دهنده تهیه شده است.