شاید دوش گرفتن با آب سرد برای بیشترمان سخت باشد و استحمام آب گرم را ترجیح بدهیم به آن، ولی نباید از فواید دوش آب سرد چشم پوشی کرد.

گرفتن دوش آب سرد، یک داروی ضد افسردگی، یک التیام بخش کبودی های بدن و یک مکمل برای سلامت پوست و مو می باشد و همچنین تاثیرات بسیار مثبتی بر روی خلق و خوی ما می گذارد.

در ادامه با ما همراه باشید تا بیشتر با فواید دوش آب سرد آشنا شوید.

فواید دوش آب سرد

تاثیر دوش آب سرد بر بدن کم نیست و نمی توان به راحتی از آن ها چشم پوشی کرد. در موارد زیر به چند نمونه از مهم ترین فواید آن اشاره کرده ایم.

  1. افزایش انرژی

استحمام با آب سرد باعث تغییرات هورمونی لحظه ای در بدن می شود که باعث ترشح هورمون اندروفین در رگ هایمان می شود و در نتیجه سطح انرژی و شادی ما را به حد زیادی بالا می برد، بخصوص در اوایل صبح؛

اگر شما هم از دسته افرادی هستید که اوایل صبح کم انرژی هستید و به اصطلاح ویندوزتان به سرعت بالا نمی آید از معجزه دوش آب سرد غافل نشوید.

  1. افزایش متابولیسم بدن

یکی از محرک های چربی سوزی که می تواند در روند لاغری به شما کمک بکند گرفتن دوش آب سرد است. داستان از این قرار است که بدن به منظور گرم کردن خود شروع به سوزاندن چربی می کند، حال به کمک آب سرد می توانید باعث چربی سوزی بیشتر و افزایش متابولیسم در بدن خود باشید. البته دوش گرفتن به تنهایی کارساز نمی باشد و شما در کنار رژیم غذایی و برنامه ورزشی مشخص می توانید زودتر به نتیجه مطلوب دسترسی پیدا کنید.

  1. افزایش ایمنی بدن

تحریک گلبول های سفید و افزایش ایمنی بدن از مهم ترین خواص دوش آب سرد می باشد.

از فردی که هر روز دوش آب سرد می گیرد این سوال را بپرسید: آخرین باری که آنفولانزا گرفتی کی بود؟

احتمالا به خاطر نمی آورد و پاسخ می دهد: نمی دانم. دلیل این ندانستگی هم چیزی نیست جز بالا بودن سطح گلبول سفید خون.

حتی در برخی از موارد که فرد عمل جراحی دارد به توصیه دکتر متخصص، صبح قبل از عمل پیشنهاد می شود که با آب سرد دوش بگیرد تا روند بهبودی از قبل از عمل در بدن فرد شروع شود.

  1. رفع کبودی های بدن

اگر شما هم جز آن دسته از ورزشکارانی هستید که هر هفته به کوفتگی های بسیاری در بدن خود عادت دارید از دوش آب سرد غافل نشوید. آب سرد با افزایش جریان خون در رگ ها به بهبود سریع تر کبودی های بدن کمک می کند. البته دوش آب گرم هم در این مورد می تواند کمک کننده باشد و روند بهبودی را در شما تسریع بخش کند.

  1. دوش آب سرد: قاتل افسردگی

اگر شما هم جز آن دسته از افرادی هستید که دائم از اضطراب و استرس رنج می برید کافی است در هر ساعتی از روز که هستید به زیر دوش آب سرد بروید تا در لحظه زندگی کنید. آب سرد حواس شما را از گذشته و آینده پرت می کند و نمی گذارد از لحظه حال غافل شوید. برعکس آب گرم که به نحوی مشوق شما می شود تا بیشتر نشخوار فکری داشته باشید و به مشکلات خود بیشتر فکر کنید.

  1. سلامت پوست و مو

با افزایش گردش خون در رگ ها، خون بیشتری به زیر پوست تان می رسد که باعث سلول سازی بیشتری در سطح پوست می شود تا پوستی جوان تر و روشن تر داشته باشید. همچنین باعث مقاوم شدن مو هایتان در برابر ریزش می شود.

همچنین توصیه می شود اگر به دوش آب گرم عادت دارید چند دقیقه آخر استحمام را با آب سرد دوش بگیرید، چرا که بخار آب داغ باعث باز شدن منافذ پوستی می شود و اگر بدون بستن این منافذ به فضای بیرون حمام بروید، در واقع دارید حفره های پوستی تان را با چرک و کثیفی بیرون پر می کنید. ولی زمانی که در آخر استحمام دوش آب سرد می گیرید باعث می شود این منافذ بسته شوند.

مضرات دوش آب سرد

دلایل زیادی برای دوش آب سرد نگرفتن وجود دارد چرا که آب سرد همیشه هم مفید نمی باشد و در برخی موارد باعث بدتر شدن شرایط جسمی شما می شود.

این موارد عبارتند از:

همانطور که متوجه شدید دوش گرفتن با آب سرد از فواید بسیاری برخوردار است ولیکن نباید از مضرات احتمالی آن چشم پوشی کرد.

منبع : https://parsinoo.ir

این مطلب تبلیغاتی است و محتوای آن توسط سفارش دهنده تهیه شده و مرکز مشاوره انتخاب نو مسئولیتی درباره آن ندارد.