با یک نگاه کلی متوجه خواهید شد که در چند سال اخیر با افزایش آگاهی در حوزه‌ی سلامت روان، افراد بیشتری به سمت مشاوره و درمان می‌آیند، از این جهت طراحی و دکوراسیون داخلی مطب مشاوره روانشناسی برای جذب مراجعین بیشتر و خدمات‌رسانی بهتر در حال گذار از یک نگاه سنتی و بالینی به محیطی مدرن و آرام‌تر است.

باید بدانید که طراحی و دیزاین مناسب برای مطب درمانی با عملکرد شما به عنوان درمانگر ارتباط مستقیمی دارد و نشان‌دهنده‌ی ارزش‌گذاری شما و ایجاد حس آرامش برای مراجعین است.

به طور کلی باید به این فکر کنید که چه سبک طراحی و دیزاینی می‌تواند به مراجعین و بیماران و در کنار آن به خود شما حس امنیت و آرامش بدهد و از همه مهم‌تر اعتماد لازم را ایجاد کند. در این راستا قطعاً ترفندها و نکات مهمی وجود دارد که با به‌کارگیری آن‌ها با توجه به شرایط و فضای خود می‌توانید به یک دکوراسیون ایده‌آل برسید و از سلامت روان مراجعین خود حمایت کنید‌.

 با این توضیح کوتاه قصد داریم در ادامه به بررسی یک سری نکات مهم و ملاحظاتی بپردازیم که باید در خلق بهترین دکوراسیون مطب روانشناسی از آن‌ها استفاده کنید. 

انتخاب درست مبلمان و صندلی برای مطب روانشناسی

در انتخاب مبلمان باید دو جنبه‌ی طراحی و عملکرد را در نظر بگیرید؛ البته در مطب روانشناسی سه وسیله یعنی مبلمان، صندلی پزشک و میز برای صرف نوشیدنی ضروری است و یادتان باشد که باید راحت و از جنس مناسب باشند. تصور کنید که قصد دارید جلسات مشاوره‌ی فردی داشته باشید در این حالت در اتاق مد نظر یک کاناپه و صندلی تک کفایت می‌کند اما در صورت مشاوره‌ی گروهی یا مشاوره خانواده قطعاً به مبلمان بزرگ‌تر و تعداد صندلی بیشتری نیاز دارید.

به طور کلی چیدمان مبلمان و اندازه‌ و مدل آن با توجه به فضا و ابعاد مطب ارتباط مستقیمی دارد. برای فضای کوچک می‌توانید از سبک مینیمال کمک بگیرید که در آن از رنگ‌های روشن استفاده می‌کنند تا از نظر بصری فضا را به صورت بزرگ‌تر و دلبازتر نشان بدهند. اما یک اصل کلی این است که صندلی‌ها و اثاثیه به شکل ردیفی و اتوبوسی چیده نشوند و حرکت در اطراف آن دشوار نباشد. 

یاداور می‌شویم بازی درست با رنگ‌ها، بافت‌ها و طرح‌ها در انتخاب وسایل داخل مطب از این جهت مهم است که مراجع یا بیمار باید از این فضا حس ارامش بگیرد تا بتواند با اطمینان بیشتری در مسیر درمانی و راهنمایی شما قرار بگیرد.

نور پردازی مناسب در جهت القای بهترین احساس برای مراجعین

نور و روشنایی در طراحی مطب روانشناسی یک جنبه‌ی بسیار مهم است. عنصر نور می‌تواند احساس یک فضا را به طور کامل تغییر بدهد. تن‌های مختلف نور، منابع و سطوح روشنایی همگی جلوه‌های متفاوتی را در مطب شما ایجاد خواهند کرد.

احتمالا می‌دانید که به طور مثال نور کم می‌تواند باعث آرامش و حتی خودافشایی در رابطه درمانی مراجعین و بیماران شود. البته تحقیقات نشان می‌دهد نور گرم و روشن هم می‌تواند در انتقال حس و درمان کمک کننده باشد. 

شما نیاز دارید هم نور روشن و هم نور کم را در مطب خود داشته باشید در واقع هر مراجعی ممکن است ترجیحات متفاوتی در مورد نور داشته باشد.  بنابراین می‌توانید از روشنایی تجهیزات و لامپ‌ها با توجه به ترجیح مراجع استفاده کنید.

اما به طور کلی می‌توانید به موارد زیر توجه کنید:

  • از پرده‌های روشن و دلباز استفاده کنید.
  • اجازه بدهید نور طبیعی از طریق پنجره وارد مطب بشود.
  • انتخاب چراغ‌های رو میزی برای دیدن چهره‌ی افراد می‌تواند بسیار مناسب‌ باشد.
  • در نورپردازی باید از رنگ‌های گرم و دلپذیر استفاده شود و در عین حال از ایجاد خستگی در چشم جلوگیری کرد.

آرامش و سرزندگی با استفاده از گل و گیاه و المان‌های طبیعی

احتمالاً شنیده باشید که طبیعت منشا آرامش و سرزندگی است. به جرئت می‌توان گفت محال است که شما از طبیعت حس خوبی نگیرید؛ بنابراین استفاده از این فاکتور در طراحی داخلی به خصوص فضای درمانی هم بسیار مهم است. در واقع، مطالعات نشان می‌دهد که آوردن طبیعت به داخل خانه یا فضای درمانی و اداری حتی می‌تواند فشار خون را کاهش دهد و همین مورد ممکن است به ویژه برای مراجعینی که  اضطراب و استرس دارند مفید باشد.

البته توجه داشته باشید که از لحاظ طراحی و بصری باید بدانید که چه تعداد گلدان با چه ارتفاعی انتخاب کنید و از طرفی اگر خیلی با گل و گیاه سروکار نداشته‌اید و از نگهداری آن‌ها سر در نمی‌اورید باید به سمت انتخاب گیاهان مقاوم بروید؛ چراکه وجود یک گیاه پژمرده و بی حال می‌تواند حس ناخوشایندی منتقل کند.

استفاده از آثار هنری و اکسسورهای زیبا

شک نکنید که داشتن دکوراسیون جالب و جذاب آن هم در مطب روانشناسی می‌تواند مثل یخ‌شکن عمل کند و ذهن و کلام مراجع و بیمار را به‌خصوص بیماران خجالتی و مضطرب را باز کند.

وجود یک دیوار خالی چه در اتاق مشاوره چه در اتاق انتظار و پذیرش  هیچ کمکی نخواهد کرد، باید از هر جایی به صورت بهینه استفاده کنید. استفاده از تابلوهای معنادار یا شمع‌، قاب عکس‌های مناسب با معنای ارامش بخش و مجسمه‌های مینیمال زیبا به راحتی می‌توانند به طراحی مطب روانشناسی در بخش‌های مختلف کمک کنند  رنگ و بوی خاصی را به آن ببخشند.

به طور مثال بسیاری از درمانگر‌ها از تابلوها با نقش طبیعت آرام یا آثار هنری انتزاعی استفاده می‌کنند؛ البته ممکن است درمانگرانی هم از داشتن عکس‌های عزیزان خود روی دیوار یا روی میز احساس راحتی کنند، اما بهتر است این مورد استفاده نشود در عوض، آثار هنری و دست‌سازها یا تزئینات کوچک را در لیست انتخاب قرار بدهید.

حذف سر و صدا

توجه به مسئله‌ی سروصدا و حذف آن یک جنبه‌ی مهم در طراحی روانشناسی است، زیرا این مکان باید به عنوان فضای امن در نظر گرفته شود تا از طریق گفت‌وگو اجازه بدهد بیماران با آسودگی خاطر در ارتباط با مشکلات خود صحبت کند‌.

بیمار به مکانی آرام نیاز دارد که الهام اعتماد به نفس باشد و به او اجازه بدهد با خاطرات خود ارتباط برقرار کند و حرف خود را در محیطی بدون صدای اضافی بیان کند. بنابراین، بسیار مهم است که اطمینان داشته باشید که سر‌وصدایی وارد جلسه مشاوره‌ نمی‌شود. در واقع برای این منظور سعی کنید از وسایل و تجهیزاتی در دکوراسیون داخلی استفاده کنید که تا حد امکان صدا کمی داشته باشند و فضایی را انتخاب کنید که فرایند درمانی خوبی را فراهم کند و بیماران در آن احساس احترام از شما و امنیت را حس کنند.

توجه به دما و تهویه‌ مناسب

شاید بپرسید دما و تهویه در طراحی و دکوراسیون مطب روانشناسی چه تاثیری دارد؟ باید بگوییم توجه نکردن به تهویه‌ی مناسب و دمای محیط با احساس راحتی افراد مرتبط است؛ در یک مثال ساده  وقتی دما بیش از حد بالا باشد باعث بی‌قراری و کلافگی می‌شود و اگر هم پایین باشد، می‌تواند حواس بیمار را پرت کند و باعث حرکت‌پذیری بشود.

 در واقع توصیه می‌‌شود حتماً عوامل بیرونی را در دکوراسیون داخلی کنترل کنید تا مراجع فکرش به سمت این موارد نرود و در موقعیت ناخوشایندی قرار نگیرد. در این حالت وجود پنجره در اتاق مشاوره و  استفاده از هوای آزاد تاثیرگذار است. از طرفی برای ایجاد دمای مناسب و تهویه باید تجهیزات لازم را در نظر بگیرید.

نقش رنگ‌ها در ایجاد آرامش

رنگ‌ها از آنجایی که نقش تعیین‌کننده‌ای در انتقال احساس دارند، همیشه مورد توجه خاص انسان قرار گرفته‌اند. استفاده از رنگ‌، اجازه‌ی ایجاد هنر و بیان را می‌دهد که بر روحیه افراد تأثیر می‌گذارد، در واقع رنگ‌ها اطلاعات  و احساسات را ایجاد و منتقل می‌کنند.

جالب است بدانید اوا هالر، روانشناس و جامعه شناس آلمانی، در اثری با عنوان روانشناسی رنگ به بررسی این پدیده پرداخت و به این نتیجه رسید که از رنگ‌ها در ادراک عاطفی ما تأثیر می‌گذارند؛ بر این اساس، بهترین رنگ‌ها برای دستیابی به فضایی هماهنگ که آرامش و معنا را برای مراجعین داشته باشد، رنگ‌های اصلی مثل سبز، آبی و قهوه‌ای و همچنین رنگ‌های خنثی‌ مثل سفید که به این موارد اضافه می‌شوند. 

  • رنگ آبی رنگی‌‌ست که هماهنگ، شاد و دوستانه تلقی می‌شود، آرامش را القا می‌کند و حس ثبات می‌دهد. سردتر و کم‌رنگ‌ بودن رنگ، با احساس مثبت مرتبط است.
  • رنگ سفید با پاکی، معنویت، معصومیت و آرامش همراه است و امروزه در طراحی‌های مدرن و مینمیمال بسیار کاربردی است، البته با وجود این مورد، رنگ کرم هم گزینه‌ی مناسبی به نظر می‌رسد، زیرا رنگی ملایم و خنثی‌تر است که حس دنج بودن و دلباز بودن را منتقل می‌کند.
  • رنگ قهوه‌ای با امنیت همراه است  و راحتی را نشان می‌دهد.

البته لازم به ذکر است در مورد دکوراسیون مطب روانشناسی کودک، برای کار با کودکان یا خردسالان، از استند و  اشیاء تزیینی برای ایجاد نشاط بیشتر استفاده می‌شود.

خلق بهترین دکوراسیون مطب روانشناسی با کمک متخصصین/ شرکت شیپ

واقعیت این است که به‌کارگیری تمام نکاتی که تا اینجا بیان کردیم به شرایط و فضای موجود بستگی دارد. این‌که ابعاد و بودجه‌ی شما چقدر است؟ چه سبکی به سلیقه‌‌ی شما،  فضا و محیط مد نظر نزدیک است؟ بهترین طراحی در جهت بهینه‌سازی به چه صورت انجام می‌شود؟ و ... همگی مواردی هستند که بهتر است برای رسیدن به یک نتیجه‌ی مطلوب، انجام آن‌ها را به دست متخصصین بسپارید. شرکت معماری شیپ می‌تواند در این زمینه راهنما و مشاور شما باشد. شیپ سلامت مالی شما را ضروری می‌داند و با توجه به بودجه و درخواست‌ و شرایط شما به دنبال ایجاد بهترین طراحی برای کلینیک روانشناسی و همچنین دکوراسیون مطب روانشناسی و هر گونه‌ فضای درمانی است.

ما در شرکت معماری شیپ، صمیمانه تلاش می‌کنیم در محیط درمانی شما با خلق فضایی زیبا و مطابق با استانداردها، تغییرات اساسی ایجاد کنیم تا بتوانید باعث ایجاد ارامش و جذب مراجعین بیشتر بشوید؛ بنابراین پیشنهاد می‌‌کنیم برای کسب اطلاعات بیشتر و مشاوره‌ی رایگان در خصوص طراحی داخلی مطب یا کلینیک و بازسازی همین حالا  با ما تماس بگیرید.

این مطلب تبلیغاتی است و محتوای آن توسط سفارش دهنده تهیه شده و مطب روانشناسی انتخاب نو مسئولیتی درباره آن ندارد.